ochelari, lentile de contact sau operatie?

19-02-2011
ionutz93
Nu este medic/terapeut
ionutz93
Buna ziua.Am 18 ani si port ochelari de la 5 ani(din cauza unui accident), avand o dioptrie +6.De atunci pana acum nu sa schimbat dioptria dar vad mai rau cand e putina lumina.De 1 an port lentile de contact caci am devenit dependent de ochelari de la 16 ani(doar atunci cand citesc sau stau la calculator).De la accident s-a inrautatit vederea si ochiul stang apropiindu-se de nas, am avut o operatie la 6 ani pentru a readuce ochiul la pozitia lui initiala,.Operatia a reusit dar de atunci cand ma concentrez(focalizez ochii) ochiul stang se duce un pic spre nas.Cand port lentile de contact nu focalizez ochii asa tare.Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac??Sa port lentile de contact, sa-mi fac operatie(daca e posibil)sau sa port ochelari(cu subtiere si tratament)Va rog frumos ajutati-ma.Multumesc pentru atentie
2 comentarii
0
20-02-2011, ora 08:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Am inteles ca tu ai un viciu de refractie -hipermetropie mare ( + 6 dioptrii sferice); el nu se datoreaza accidentului ; te-ai nascut cu hipermetropie si banuiesc ca ochiul stang are si o mica ambliopie care a favorizat aparita unui strabism sau a aparut o leziune in plus dupa accident la ochiul stang care a dus la aparitia strabismului si afectarea acuitatii vizuale; este foarte important sa stim care sunt acuitatile vizuale la cei doi ochi cu corectie;da, poti purta ochelari sau lentile de contact( lentilele ochelarilor pot avea si un filtru incorporat si sunt foarte bune la calculator; lentilele de contact asigura un camp vizual mai mare si un avantaj estetic) ; da, intra in discutie si corectia chirurgicala a viciului de refractie, in cazul tau, chirurgia cristalinului ( acuitatea vizuala va fi aceeasi ca si in cazul corectiei optice; este important sa stim care este acuitatea vizuala cu corectie ); numai bine
0
20-02-2011, ora 10:28
ionutz93
Nu este medic/terapeut
ionutz93
Multumesc frumos pt ca mi-ati raspuns...voi afla mai multe informatii despre starea ochilor mei si va voi intreba...am nevoie de sfaturile dumneavoastra...multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •