oboseala permanenta - cauza endocrinologica sau altceva

30-10-2006
fiona
Nu este medic/terapeut
fiona
Va salut cu respect si va multumesc pentru ajutorul acordat tuturor celor care va cerem sfaturi. Ma numesc Ioana si am 27 ani. Am o stare persistenta de oboseala. Dureaza de foarte mult timp (cu aproximatie 14 ani). Practic jumatate din viata m-am chinuit cu aceasta stare de oboseala. Imi e greu sa exprim exact ceea ce simt. Nu e oboseala fizica acea oboseala pe care o resimti in urma unui efort fizic. si nu este la fel de intensa tot timpul zilei. Am momente cand sunt chiar bine dar o parte din zi considerabila ma simt rau. E ca o senzatie de "sfarseala". Adorm in timp ce merg cu autobuzul, la televizor, cand citesc, cand eram la scoala adormeam in timpul orelor, la serviciu, la calculator in timp ce lucrez. Simt cand sunt obosita si fac eforturi mari pentru a-mi tine ochii deschisi dar nu reusesc. Incerc sa ma concentrez asupra unor lucruri dar nu reusesc. Am avut si momente cand am inchis ochii pe strada in timp ce mergeam. Nu pot sa spun ca am adormit dar nu puteam tine ochii deschisi. Mie una aceasta stare mi se pare foarte ciudata.
Acum am un baietel de doi ani si stau inca acasa cu el. E si mai greu iar ca sa fac fata de multe ori atunci cand doarme el la pranz dorm si eu. Mi-am facut si ceva analize. Cele care se fac in general mi-au iesit bine. Am facut testul HIV, pentru hepatita C si B si au iesit negative. Am mai facut un ecograf al tiroidei care a iesit bine, si unele analize endocrinologice si anume TSH= 0.870 uU/ml si anticorpi antimicrozomiali= absenti. Astea de curand. Cand a debutat boala, la varsta de 13 ani, am facut o electroencefalograma care mi s-a spus ca e bine, electrocardiograma= Ok, teste psihologice, controale generale. Nimeni nu a descoperit nimic. Datorita perioadei mari de timp de la aparitia simptomelor, am inteles ca ar fi exclusa o posibila tumora sau altceva de genul fara a fi insotita in atata timp si de alte siptome. Am luat vitamine, am facut la inceput si ceva tratamente, nu mai stiu exact ce. Singur ce-mi aduc aminte este piracetamul. Tot de curand am facut acupunctura, presopunctura si masaj si ceva tratamente homeopatice dar nu prea mult timp ca nu stiu cat de bine fac si aceste tratamente si tot nimic.
Am vorbit cu un medic foarte bun, neurochirurg care mi-a spus ca totusi ar putea fi o problema cu hipofiza, mai exact ceva de hipotalamus, daca am retinut eu bine. Mi-a recomandat un RMN pe care nu l-am facut. Un alt medic endocrinolog mi-a spus ca daca am ciclu regulat nu am probleme cu hipofiza si am renuntat la analiza pentru moment. Cred ca totusi am sa o fac dar poate ma ajutati si dvs. cu sfaturi. E nevoie sa o fac sau nu? Ciclul il am regulat, ma rog, cam in aceasi zi a fiecarei luni cu unele decalaje de o zi inainte sau dupa, desi in adolescenta il aveam in fiecare luna mai repede cu 3-6 zile decat data din luna anterioara. Boli deosebite nu am avut. O singura internare in spital pentru o cistita in copilarie (atunci inca nu aveam menstruatie ), am retinut asta pentru ca am avut o usoara sangerare si m-am speriat, de vreo 3, 4 ori infectii urinare, si tot cam asa m-am tratat pentru inflamatii ale ovarelor, am o usoara deformare a coloanei vertebrale si in general tensiunea mai mica(sau poate e normala, intre 10 cu 5, 6 si 11 cu 6 aproximativ pe aici. Am si palpitatii, iar inultimii 2 ani am avut cateva crize de frisoane. Pur si simplu nu ma puteamopri din tremurat, crize care asa cum am observat in ultimul timp s-au cam indesit. Sunt foarte irascibila, iar in general sunt o fire mai emotiva si plang mai usor. Cred ca de curand am intrat si intr-o stare de depresie si acum veo doua luni am avut Zona Zoster (sincer nu stiu daca asa se scrie, imi cer scuze daca am gresit). Nu mai am chef de nimic si ma simt prost ca nu sunt si eu ca majoritatea oamenilor. Am alptat 9 luni, si desi acum copilul are 1 an si 10 luni, atunci cand strang sfarcul mai am inca ceva secretii apoase ca o apa tulbure, nu sunt de culoarea laptelui, lucru care mi se pare anormal. Mentionez ca nu am stimulat glanda mamara si ca am observat asta la controlul de la medicul care mi-a recomandat RMN-ul caci altfel eu nu imi dadusem seama. Altceva ar mai fi faptul ca in ultimii patru ani m-am ingrasat cu 10 kilograme.
Sper ca nu v-am plictisit cu atata detaliere si imi cer scuze, dar poate ca e important sa prezint situatia per ansamblu.
Va rog foarte mult sa -mi spuneti daca problema mea ar putea fi de ordin endocrnologic si ce ar trebui sa fac, sau daca imi puteti spune ce alte cauze ar putea fi la originea acestei oboseli.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
3 comentarii
0
01-11-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Daca aceasta nevoie de somn pe care o descrieti este insotita si de urmatoarele 3 simptome:
-episoade in care va e imposibil sa va miscati, imediat dupa trezire sau cand adormiti
-halucinatii vizuale la trezire sau adormire
-episoade de slabiciune musculara incontrolabila care apar peste zi si duc la cadere, scaparea obiectelor din mana, etc
ar putea fi vorba ne narcolepsie.
Exista strategii terapeutice pentru ea.
Tineti-ma la curent
0
04-04-2008, ora 00:00
doina daniela
Nu este medic/terapeut
doina daniela
sunt curioasa daka mai ai simptomele care leai scris mai sus sau ai gasit un tratament.Pot sa spun k si eu am aproape toate simptomele tale doar k eu am 40 d ani:D:);))..si nu de la o varsta atat d frageda:). dak vrei te rog raspundemi -
0
11-04-2008, ora 00:00
fiona
Nu este medic/terapeut
fiona
Multumesc D-nei dr. Laura Constantinescu pentru raspuns si aduc completarile urmatoare:
Da am uneori momente cand mai scap obiecte din mana. Asta se intampla in perioadele de somnolenta. Halucinatii vizuale nu stiu daca le pot spune astfel. Niste episoade care seamana cu un vis dar care au legatura cu realitatea. Uneori aud ce se discuta in jurul meu dar nu pot sa ies din acea stare. Referitor la slabiciunea musculara incontrolabila pot sa spun ca rar se mai intampla sa mi se inmoaie genunchii dar nu am cazut niciodata doar o flexare cu revenire rapida.
Intre timp am facut si acel RMN ale carui rezultate nu indica nimic anormal. Am mai cerut parerea unui medic neurolog care mi-a pus acelasi diagnosti, mai exact : narcolepsie fara cataplexie.
Problema mea acum e ca am inteles ca nu exista tratament pentru asa ceva. Ar putea fi de ajutor Metilfenidate dar nu l-am putut procura pana in prezent.
Va rog sa ma ajutati si cu alte informatii si sfaturi
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •