oboseala, tulburari de concentrare, stari de anxitate dimineata | Forumul Medical ROmedic

oboseala, tulburari de concentrare, stari de anxitate dimineata

05-03-2008
liviusbr
Nu este medic/terapeut
liviusbr
Va salut..de ceva vreme incoace ma confrunt cu o mare problema :am tulburari de concentrare si momente in care nu imi pot focaliza atentia la servici, coroborate cu stari de anxietate dimineata, mai ales dupa noptile in care dorm prea putin(mai putin de 8 ore).Seara dupa servici am stari de sfarseala, oboseala profunda, nu ma mai simt in stare de nimic.Simt ca obosesc repede si am dureri de cap dupa un efort prelungit(de ex urcatul scarilor). De cativa ani incoace mi se exfoliaza unghiile si pielitele din jurul unghiilor. Uneori cand sunt prea obosit simt intepaturi in talpile picioarelor.
Un sfat avizat mi-ar fi de mare folos!
6 comentarii
0
05-03-2008, ora 00:00
liviusbr
Nu este medic/terapeut
liviusbr
Am uitat sa precizez ca sunt student, am 23 de ani si un pic supraponderal(1.76/86 kg). Am mai avut si probleme la examene, uitam chestii evidente, pe care le invatasem, sau nu reuseam sa ma concentrez destul..fumez ocazional, 1-2 tigari pe zi, si cafea mai beau numai la servici, dar nu abuzez.
0
05-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
esti si student si lucrezi si esti supraponderal(10 kg e ceva nu e un pic, ti-o spun dinj experienta nu vreau sa te simti prost)Probabil stai mult in spatii inchise ca banuiesc si asta e motivul supragreutatii sedentarismul.Ce descrii pare a fi un sindrom de oboseala, iar oboseala la efor e de la supragreutate.mergi si verifica colesterol, trigliceride si lipide si eventual glicemia.Daca vrei maimulte detalii scrie-mi -*.poate gasim si o solutie(macar la oboseala:))


(*modificat de administrator)
0
06-03-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
eu zic in primul rand sa mergi la medicul de familie sa faci niste analize de baza.iti recomand un complex de B-uri si ginseng te va ajuta pt exfolierea unghiilor si iti va da si energia necesara desfasurarii efortului.In ceea ce priveste lipsuri de memorie focalizare si concentrare slaba si probabil capacitati intelectuale diminuate...cel mai probabil se datoreaza stresului si oboselii.Iti recomand daca aceste probleme persista sa faci si un control neurologic si totul se va remedia rapid.Odihneste-te mai mult...gaseste si activitati placute.cand ai macar putin timp liber practica putin sport.orice sa te faca sa te simti bine.Si nu uita de alimentatie...multe lichide, ceaiuri sunt fel de fel pt toate problemele.consuma legume fructe salate...miere de albine propolis etc.Aaa si sa nu uit :iti recomand sa consumi in fiecare dimineata mieji de nuca sau migdale, alune, fistic in general produse cu omega3 ajuta enorm la concentrare si la imbunatatirea capacitatilor cerebrale.Sanatate
0
15-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
complexul de B uri e util in inlaturarea stresului si oboselii dqr creste pofta de mincare deci nu ti-l recomand.
0
26-03-2008, ora 00:00
vallia
Identitate neconfirmată
vallia
si eu recomand o hemoleucograma pentru a vedea daca nu ai anemie, de asemenea ar putea fi lipsa de calciu deci discuta cu medicul de famile. binenteles incearca sa ai un stil de viata cit mai sanatos, adica somn suficient, multe legume si fructe, si..nu te stresa
0
07-04-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Iti recomand Tanakanul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.