oboseala, ameteli, tulburari de vedere, de echilibru, panica

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
cam asa as descrie ceea ce mi s-a intamplat.

In afara acestor simptome am trait si 2-3 experiente socante pt mine in cursul ultimelor 2 saptamani...stateam pe scaun cu cel mic pe genunchi si dintr-o data am ametit, parca s-a inclinat camera intr-o parte, am inceput sa respir mai repede, m-am panicat, mi s-a facut cald in cap, in crestet, la ceafa si in urechi (altfel nu stiu cum sa explic verbal senzatia) si parca auzeam pe ceilalti vorbind in surdina desi eram langa ei. Totul a durat cateva zeci de secunde inspaimantatoare insa, m-am ridicat, l-am asezat pe cel mic pe pat si m-am dus la fereastra instinctiv, am deschis-o si am respirat profund. Nu stiu ce se intampla cu mine dar nu stiu cand urmeaza sa am o asemenea "criza" si ma tem sa nu lesin (n-am mai lesinat niciodata) pt ca senzatia e ca ma "lichefiez", ma decorporalizez, si se asociaza o panica teribila. Dupa criza asta sunt obosita si am o stare de anxietate, ma ia cu frig si parca toti muschii imi sunt contractati, aproape ca tremur. Ma tem pt ca fiind singura acasa sa nu-mi pierd cunostinta si sa ramana cel mic nesupravegheat.

Prezentandu-ma la medicul de familie, am fost trimisa la oftalmolog, care mi-a prescris schimbarea dioptriilor de la +2, 5 la +1, la ambii ochi.

Tensiunea mea e 110/70. Am nascut de 8 luni, am 31 de ani.


Ce investigatii se pot face pt ca medicul de familie ridica din umeri, iar eu nu pot sta ametita si obosita zi lumina pentru ca am un copilas de crescut si am nevoie sa fiu sanatoasa.

Analizele obisnuite de sange facute la sfarsitul lunii februarie a.c (formula leucocitara, glicemie, VSH, calcemie, magnezemie, TGO, TGP, antigenii pt hepatite, etc) erau in limite normale.

Ma intreb ce as mai putea sa fac ? Astea nu-s simptome de scleroza multipla, anevrism, cheag de sange la cap, tumoare sau alta nenorocire din asta greu de diagnosticat ?

lia
7 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
mergi la psihiatru, poate fi vb. de atacuri de panica
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Intai de toate ar trebui sa excluzi cauza organica, care trebuie bine investigata. Te sfatuiesc sa mergi la un medic neurolog, probabil iti va da sa faci si un CT cranian.
Daca nici dupa investigatiile in aceasta directie nu se gaseste nimic, atunci te poti gandi la o eventuala afectiune de ordin psihic.
0
08-06-2009, ora 15:58
celina41
Nu este medic/terapeut
celina41
Buna! Vreau sa va anunt ca am cazut si eu in plasa "superpastilelor de slabit" SUPERLSLIM, import China.Am luat DOAR 5 zile ;atat.Din prima zi am simtit o mare uscaciune a gurii si pofta de mancare a disparut dar nu am avut alte efecte negative. Apoi a aparut agitatia si lipsa somnului. In a 5-a zi au inceput problemele : mari ameteli, lipsa de echilibru, vedere slabita, stare de lesin si de voma foarte puternice, stare de panica foarte puternica. Am fost de urgenta la medic, care nu a putut decat sa ma anunte ca am "dobandit" o minunata TAHICARDIE de la aceste pastile, care, sub reclama ca sunt 100% naturiste, de fapt sunt pline DE DROGURI !!! Organismul reactioneaza foarte urat la aceste pastile si sunt efecte negative pe lunga durata si afecteaza si psihicul!!! Eu va sfatuiesc sa NU mai incurajati comercializarea acestor pastile, sunt nebunie curata ! Din data de 07 mai nu mai sunt om, nu mai pot merge la serviciu din cauza ca sunt in permanenta ametita, am stari de lesin, nu imi pot pastra echilibrul si mi-am pierdut puterea de concentrare, am ajuns sa imi fie frica sa ies din casa sa nu cumva sa lesin! Mentionez ca am mancat cat timp am luat pastilele, am baut mai mult de 4 litri de apa si totusi.
Am fost la medic din nou.analize mi s-au facut si au iesit bune, nu am glicemia dereglata, nu am anemie, viteza sangelui este buna si totusi AMETESC si intru in panica, pulsul imi creste rapid si parca nu mai am aer, mana stanga imi amorteste uneori si ma ucide panica asta care a ajuns sa puna stapanire pe mine !!!!!
Medicii sunt speriati de aceste pastile pline de droguri si de efectele ce au inceput sa apara de la SUPERSLIM : diabet, hemoragii severe, afectiuni psihice, tensiune scazuta pana la limita pragului mortii.
Am mers din nou la medicul neurolog si mi-a dat trimitere sa fac un CT cranian.si recunosc ca imi este frica, nu am mai facut asa ceva in viata mea.ma puteti ajuta cu un sfat va rog ????
Problema mea este ca eu nu stiu cum sa scap din ghearele acestor efecte negative.daca cineva stie sa ma ajute cu un sfat, va rog din suflet.imi vreau inapoi viata, indiferent cate kg am.va rog sa imi spuneti ce pot face ca sa imi pot reveni !! Multumesc din suflet !
0
03-11-2009, ora 14:25
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA ZIUA.
DRAGA LIA, TE ROG SA MI SPUI CE AI REZOLVAT CU BOALA TA?ACELEASI CRIZE LE AM SI EU, DAR EU AM INCA O PROBLEMA ;
MI SE PUN PE OCHIUL DREPT NISTE ZIGZAGURI, CARE DUREAZA APROXIMATIV 30 MINUTE, APOI MI SE INSTALEAZA DUREREA DE CAP IN PARTEA DREAPTA A TAMPLEI, AMETELI STARE DE VOMA CONFUZIE.
ACESTE STARI AU APARUT ACUM 4 ANI IN URMA UNOR SOCURI EMOTIONALE PUTERNICE SI A EFORTULUI MINTELECTUAL PRELUNGIT.
AM FOST LA NEUROLOG LA NOI IN PITESTI NU AM REZOLVAT NIMIC, APOI AM MERS LA PSIHIATRU- AM URMAT UN TRATAMEN CU ANXIAR SI SERLIFT, AU MAI INCETAT SI CRIZELE DE PANICA SI CELE DE MIGRENA/.
IN MARTIE ANUL ACESTA AM RAMAS INSARCINATA, DAR MI S-A OPRIT IN EVOLUTIE LA 3 LUNI, AM FACUT DIN NOU CRIZE DE MIGRENE SI ATAC DE PANICA.
ACUM CRIZELE SAU ACCENTUAT F MULT, APROAPE IN FIECARE ZI, URMEZ UN TRATAMENT CU "SEDATIV PC".
AM FOST SI LA OFTALMOLOG, AM CILINDRU LA OCHIUL DREPT - + 0, 75, DOC A SPUS CA OFTALMOLOGIC NU AM NIMIC.
VA ROG DACA CINEVA A MAI AVUT ACESTE PROBLEME SI POATE SA MA AJUTE.PT CA SUNT DISPERATA.
DORESC DIN NOU SA RAMAN INSARCINATA DAR MI E TEAMA DE ACESTE SIMTOME.
VA MULTUMESC SI SANATATE MULTA.
ANA HOZA - PITESTI
0
28-11-2009, ora 19:12
pisicutacata
Nu este medic/terapeut
pisicutacata
ana.si eu am aproape aceleasi simptome.acum cativa ani am avut probleme emotionale si de atunci sufar de anxietate, panica.am perioade cand nu mai am.dar revine totul.can am fost gravida miau revenit simptomele am avut si insomni toata sarcina.bine ca am un bebe sanatos.dupa nastere am avut o perioada buna.acum de cateva zile am ameteli.obosita rau.stari de voma.iau vitamine ca sunt si anemica dar cred ca restu tine sa merg la un psiholog.sunt anxioasa, simt ca, cad din picioare nu am chef de nimic.nu stiu e greu.incerc sa ma ajut singura.
0
08-12-2009, ora 20:50
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA SEARA.
CE VESTI MAI AVETI PRIETENI IN ALE SUFERINTEI???????
0
15-08-2018, ora 17:31
ruxxx80
Nu este medic/terapeut
ruxxx80
Buna ziua.Cum va mai simtiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Atacul de panică
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Kitul pentru prevenirea căderilor la vârstnici
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  •