obezitate si inca o multime de simptome ciudate

01-09-2009
vdmn
Nu este medic/terapeut
vdmn
Am 15 ani jumate, o inaltime de 1, 53 si aproape 90 kg.De aproape 2 luni nu mai mananc seara si am redus din paine, dar nu se vede..., nici la cantar.Cred ca din aceasta cauza asta ma simt foarte obosita, fara pic de vlaga, in fiecare zi ma doare capul, noapte nu pot sa dorm normala adica dorm o 1, 2 ma trezesc si tot asa pana dimineata, uneori ma irita oameni adica sa nu ma intrebe nimeni nimic, pe caldura nu rezist afara, am o acnee foarte urata, imi cade parul din cap(stiu ca e normala intre 50si 150 dar la mine sunt mai multe). Din poze si din cate mi zice mama am fost de mica grasa (am fost adoptata si din cate am inteles femeia care era insarcinata cu mine nu se abtinea de la nimica, manca un tort odata, un kg de portocale, bea multa cafea si nu stiu ce ceaiuri dar ea nu s-a ingrasat iar eu aveam la nastere 3kg600 si nu am supt piept).Alta problema ar fi menstruatia care mi a venit la 9ani si 9 luni, ma tine si 7 zile si vine si foarte mult, asta nu ma deranjeaza, dar am dureri abdominale foarte mari (nu traiesc fara Nurofen) care nu se amelioreaza decat dupa ce vomit, in ultimele 2 luni cineva mi a recomandat Cloracalcin si m a tinut 4 zile dar tot abundent, durerile au fost acelasi dar au trecut fara sa vomit.Am fost la medicul de familie de mai multe ori si a zis ca e normal, iar de grasime imi spune ca n-are cum sa nu dau jos, ca poate mananc dulcuri, grasimi, dar chiar nu am mancat dulciuri si cred ciorba de legume, de pui, rosiile, castravetii, branza, cerealele cu lapte nu au mari grasimi.Va rog, dati-mi niste sfaturi sa scap macar de durerile de cap si sa pot dormi normal.Multumesc.
2 comentarii
0
01-09-2009, ora 11:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna,
ti se poate ajuta daca faci cum iti spun eu, caci tot ce faci este pe dos si asa nu poti slabi deloc ci mai mult te imbolnavesti.

1. Seara poti sa mananci cat vrei, nu mai manca insa dimineata la micul dejun dupa ce t-eai facut bine caci atata vreme cat esti slabita nu este bine. Mananca dimineata numai fructe proaspete dar nu multe diferite ci daca poti numai un fel sau doua. Omul este obosit seara si daca nu manaca seara se imbolnaveste in timp ce dimineata are putere de la somn. Daca nu mananca dimineata nu-i face nimci rau si slabeste astfel usor. Oamenii fac cam TOT PE DOS fiindca se iau dupa medici care HABAR nu au de corpul uman si cum functioneaza el ceea ce se vede usor la succesul pe care il au in tratarea bolilor.

Atata vreme cat omul este insa bolnav si nu are putere trebuie sa manance caci altfel isi pierde si mai mult puterea. Deci de indata ce ai prins mai multa putere nu mai manca micul dejun ci bea numai apa si ceauri sau mananca fructe cate vrei, dart numai fructe bine copate si nu amesteca cu fainoase caci altfel de imbalonezi. Merele, pepenii, strugurii sunt f. bune de ex. Poti face si o cura de struguri de l atara nestropiti acum in toamna, poti manca numai struguri zile intregi sau chiar saptamani intregi, este o cura bine cunoscuta care duce la insanatosire si slabire. Dar numai dupa ce ai prins putere si nu mai ai problemele actuale acute.

Evita piersicile si perele. Perele sunt bune numai fierte si fara apa in care au fost fierte.

2. Cumpara de la farmacie homeopate urmatoarele remedii si le iei in felul urmator care o sa-ti regleze matabolismul care este CAUZA principala de la care te ingrasi si probabil si la multe afectiuni care le ai.

1. Calcium carbonicum CH200 (iei o singura granula. repeti dupa 1 spatamana si dupa acea dupa 2 spatramani. Dupa aceea iei lunar o granula.)

2. Magnesium phosphoricum CH15. O granula de 3 ori pe zi la inceput si dupa aceea una la 3 zile.
3. Ferrum phosphoricum CH15. O granula la fiecare 3 zile.

4. Saccharum Officinalis CH30 ( o granula de doua ori pe saptamana timp de 2 saptamani si dupa aceea numai cand apare pofta de dulce 1-2 ori pe saptamana.

Remediile homeopate se sug sub limba, nu se inghit. Se gaseasc la farmaciile homeopate (Dona si Help Net) si un tub cu 80 de granule costa in jur de 6 lei. Se evita cofeina si iutelile, ceaiul de musetel.
Nu se iau in acelasi timp remedii diferite ci la un interval cat mai mare unul de altul. Adica una dimineata si alta seara de ex. sau una marti si una vineri.

5. Incearca sa lasi medicamentele toate de indata ce te simti mai bine si sa iei cat mai putin din ele acum.

Calcium carbonicum si restul o sa-ti ajute imediat si o nu o sa mai ai nevoie de ele si o sa te faca sa nu mai pui ingreutate ci chiar sa slabesti repede.

6. Bea zilnic ceai de salvie, de galbenele, de urzica, de fenicul, alternant, cum vrei tu, nu trebuie toate in aceeasi zi.

7 Du-te la un medic homeopat care te poate ajuta mai departe cu un tratament adecvat pt probelemel tale
care au aparut din cauza comportamentului mamei in timpul sarcinii, al faptului ca ai fost adoptata si ca nu ai supt lapte de la san. Aceste lucruri si-au pus amprenta pe tine, dar efectele lor pot fi eliminate cu ajutorul homeopatie si NUMAI cu ajutorul ei. Mai sunt cateva remedii care te pot ajuta, dar nu se gasesc la farmacie si medicul ti la va da.

8. Morcovii, carnea de pui, pastarnacul nu ingrasa deloc, poti face cura cu ele daca vrei sa slabesti.
9. Evita painea alba si fainoasele din paine alba si cumpara paine integrala (dar nu vopsita), ceapa cruda,
laptele si cascavalul, carnea de porc si mezelurile, conservantii, sucurile sintetice si cola.
10. Cumpara-ti sare de mare sau de la salina si evita pe cea cu iod si rafinata. Daca nu mananci sare deloc nu ai putere. Iara sarea iodata este o pura toxina.
11. Evita margarina si uleirile rafinate si inlocuieste-le cu unt si cu ulei nerafinat presat la rece de floarea soarelui.
12. Incearca sa-ti cumperi GRAU SPELTA si sa gatesti cat mai des cu el (in loc de orez, cartofi, etc.)

Aici gasesti multe sfaturi bune cu privire la alimentatia sanatosa si efectele la fiecare aliment.
www.leacuri.net/index-Dateien/hildegard.htm

Scrie-mi mesaj daca mai ai intrebari.
Fa ce ti-am spus si o sa vezi ca aceste lucruei te vor ajuta mai mult decat ti-ai inchipuit vreodata si nu te costa mai nimic.

Ca medici homeopati iti recomand de ex. pe Dr. Gheorghe Jurj in Timisoara, Dr. Pavel Chirila in Bucuresti (Clinica Christiana), Dr. Sorina Soescu in Constanta, Dr. Sorin Cadar in Pitesti, Dr. Adrian Alecu in Tg. Mures. Adresele le gasesti in internet si in cartea aurie.

Adresa de la Christiana este
CENTRUL CHRISTIANA MEDICINA SOCIALA
Sos. Pantelimon, nr.27, sector 2,
Tel.: 252 78 55, Fax: 252 59 28
Bucuresti
0
01-09-2009, ora 12:03
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga vdmn, imi pare foarte rau pentru tine ca ai probleme, mergi la un medic endocrinolog, care sa te ajute atat cu grasimea cat si cu ciclul si cu caderea parului si cu acneea.
Si la un medci nutritionist, daca s-ar putea sa gaseasca mama ta un medic foarte bun, care sa se ocupe de tine foarte bine.
la Bucuresti este spitalul C I Parhon unde sunt medici buni, dar nu stiu daca nu stai foarte departe de Bucuresti. si in orasul tau trebuie sa existe medici buni.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.