obezitate?

13-03-2006
soraya
Nu este medic/terapeut
soraya
Baiatul meu are 73 kg. la o inaltime de 155 cm.Varsta-11 ani şi 6 luni.Credeti ca tinde spre obezitate?Care ar fi greutatea ideala la inaltimea si varsta lui?
La un consult pediatric a fost trimis sa efectueze o radiografie(şa turcească).Mă puteţi ajuta cu interpretarea acesteia?
20 comentarii
0
25-07-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
In mod sigur baiatul dv. are o greutate prea mare pt. inaltimea si varsta sa. Pt. stabilirea cauzei obezitatii si in speta pt. interpretarea unei radiografii de sa turceasca trebuie sa va adresati unui medic endocrinolog.
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La 11 ani si jumatate se pot admite pana la 50 kg greutate, mai ales ca talia este 155 cm (acesta fiind in limite normale). La 73 kg, indicele ponderal este peste 1, 4 iar indicele de masa corporala de 30, 4, deci obezitate gr. I. Eliminati cauzele endocrine (dupa cum vi s-a sugerat) iar apoi consultati un medic nutritionist pediatru. Obezitatea la copil tinde sa continue si la varsta adulta si sa determine cresterea pe termen lung a riscului bolilor cardio-vasculare, asa ca trebuie actionat rapid (insa nu-l supuneti unui regim de slabit drastic fara avizul medicului - regimurile de slabit ale adultilor pot fi daunatoare copiilor). In primul rand, daca nu exista alte boli, trebuie sa inceapa practicarea unui sport - care sa-i placa, fara a fi fortat.
0
25-06-2008, ora 00:00
costytry
Nu este medic/terapeut
costytry
Eu as recomanda foarte multe lichide. Credetima un prieten de al meu de 17 ani a avut 1, 78 si o greutate de 120kg. si a slabit 25kg. acuma are 95kg. A consumat multe lichide intre 2-3L pe zi. Manca foarte putin dar mai des pentru ca sa digireze mai repede mancarea. Si seara cat mai putina mancare.
0
27-02-2009, ora 11:41
miulia
Nu este medic/terapeut
miulia
Buna ziua,
Am o nepotica de 6 ani si cantareste 58 kg.Ce este de facut?Multumesc
0
02-03-2009, ora 21:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru un copilas de 6 ani este o greutate mult prea mare, asa ca ar fi bine sa consultati un medic endocrinolog mai intai si apoi sa se recomande un regim (nu prea strict in cazul copiilor) si un program de exercitii fizice.
0
21-03-2009, ora 16:09
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
Buna ziua. Am 23 de ani, 162 cm inaltime si o greutate de 100 kg. Acum 4 ani aveam 58 de kg dar mi-am schimbat modul de viata si am inceput sa ma ingras. Adica inainte dansam cate 4-5 ore pe zi apoi nu am mai facut asta. totul a culminat cu sarcina cand am ajuns la 107 kg. Dupa nastere cantaream 94 si acum am inceput sa pun din nou cate 1 kg pe luna.Alimentatia mi-am schimbat-o inca de cand am inceput sa ma ingras in sensul ca acum mananc cat mai multe legume si fructe si foarte putine grasimi, dulciuri. Am incercat diverse diete dar fara rezultate. Acum un an am avut si niste dureri ingrozitoare de cap asociate cu greturi si varsaturi, ameteli...practic nu ma puteam ridica din pat si nici nu puteam manca nimic. Am mers la spitalul nr. 9 din Bucuresti pentru investigatii si din rezultatele de la tomograf reiesea ca am o migrena agresiva care cel mai probabil va persista toata viata crescand sau scazand in intensitate si ca am creierul prea mare pentru craniul meu. Nu stiu daca durerile de cap au o legatura cu obezitatea sau cu glanda tiroida dar de atunci am si probleme cu vederea, stari de somnolenta, pierderi de memorie, uneori amorteli ale degetelor de la piciorul stang si a degetului mare de la mana stanga. Daca cineva imi poate spune ceva despre toate acestea...multumesc anticipat.
0
23-03-2009, ora 11:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa un consult endocrinologic pentru a vedea daca e vorba de o hipotiroidie (putin probabil sa fie ovare polichistice), daca nu aveti contraindicatii, ar fi util tratamentul cu Reductil 10 mg, sub controlul tensiunii arteriale si insotit de regim si exercitiu fizic.
0
23-03-2009, ora 12:33
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
Multumesc mult pentru raspunsuri! Nu sunt din Bucuresti deci nu pot ajunge acolo dar am acasa o bicicleta tip stepper pe care mai fac exercitii. Doamna Ana-Maria Slanina, in urma cu 2 saptamani am fost si la un control ginecologic si mi s-a spus ca am mici chisturi si pe partea stanga si pe dreapta dar ca vor da inapoi cu tratament. Am dereglari mari de menstruatie in sensul ca in anumite luni am decat mici sangerari cam 10-15 zile. Mi s-a spus ca acestea pot fi si din cauza steriletului pentru ca era deplasat si ca poate da si astfel de reactii. Acum un an si jumatate am fost la Institutul Parhon dar doamna dr. de acolo decat mi-a palpat tiroida si mi-a dat un regim alimentar care nu a dat rezultate prea mari si ma programase pentru mai multe investigatii. Nu am mai mers deoarece data a coincis cu sesiunea de la facultate si eram in an terminal, urma si licenta...insa o sa merg imediat ce am sa pot. Nu vreau sa renunt pentru ca pot avea pe viitor mari probleme de sanatate din cauza obezitatii. Sunt constienta de asta si am sa fac tot ce pot sa ajung la o greutate cat mai buna insa nu vreau sa apelez la medicamente "minune" sau la diete care imi pot face mai mult rau decat bine. Multumesc Inca o data!! Multa sanatate!!!
0
29-03-2009, ora 21:55
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Atentie la carnea din supermaketuri ca poate contine hormoni de ingrasare, hormoni dati animalelor.
0
29-03-2009, ora 21:57
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Carnea se poate inlocui cu peste.
Atentie la cereale si coca cola si alte bauturi racoritoare. La cereale 50% din greutate poate fi zahar ce se depune ca grasime. Exemplu, 100 g cereale poate avea 50g zahar adica doua linguri zahar. Daca nu vreti sa dati 2 linguri zahar copilului poate ca nu vreti sa-i dati 100 g anumite cereale.
0
29-03-2009, ora 22:00
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Coca cola are zahar. Celelalte cu 0 calorii pot avea aspartam ce poate avea efecte asupra creierului si sistemului nervos. La supermarket se pune zahar in multe mancaruri asa ca cititi etichetele. 25 g zahar am impresia e ca o lingura.
Painea si alte alimente de la supermarket sunt sarace in vitamine asa ca copiii mananca fara sa fie satui.Sa se caute paine din faina integrala si verdeturi din piata, orez, etc in locul alimentelor procesate.
0
29-03-2009, ora 22:04
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Pe romaneste mancati cat mai putina mancare procesata de la supermarkete si cat mai multa mancare naturala din piata, cartofi, verdeturi, fructe, legume plus paine din faina integrala.
0
29-03-2009, ora 22:08
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Mancarea la fast food poate conduce de asemenea la ingrasare necontrolata, de asemenea din cauza carnii ce poate contine hormoni de ingrasare. Piza poate duce la ingrasare de asemenea.
0
29-03-2009, ora 22:29
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Cam asta e.
0
29-03-2009, ora 22:38
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Ca o sinteza:

Mananca carne de la supermarket sau fast food care poate contine hormoni de ingrasare? Hormonii de ingrasare se pun mai ales pe grasimi si organe deci acestea trebuie evitate primele.
Sa o inlocuiasca cu peste. Fasole+orez+nuca inlocuiesc de asemenea bine carnea.

Mananca mancare cu mult zahar gen cereale, unele cereale la 100g au peste 2 LINGURI de ZAHAR, sau inghetata sau altele si bea bauturi cu mult zahar gen cola?
Sa renunte ca asta se depune. 0 calorii e si mai daunator daca contine aspartam care ataca creierul si da anxietate posibil si crize panica. Inlocuit cu suc de lamaie + fructe la storcator etc. Zaharul inlocuit cu miere.

Mananca mancare procesata?
Sa o inlocuiasca cu verdeturi, caci mancarea procesata poate fi fara vitamine si sa nu fie satioasa si mancand mult fara sa te saturi se depune. Sa schimbe painea cu paine faina integrala ca e mai satioasa si mananci mai putin caci te saturi mai repede. Paine proasta mananci mult si te poti alege cu chimicale.

Postul e excelent de bun pt curatare organism. Miercuri si Vineri fara carne si lactate si cele 4 posturi de peste an.
0
30-03-2009, ora 13:54
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Ca o sinteza:

Mananca carne de la supermarket sau fast food care poate contine hormoni de ingrasare? Hormonii de ingrasare se pun mai ales pe grasimi si organe deci acestea trebuie evitate primele asa ca nu cumparati slanina, kaizer, rinichi, ficat de la supermarket. Laptele ca si carnea iar poate contine hormoni de ingrasare ce s-au dat animalelor ca sa se ingrase rapid. Trecand la oameni acesti hormoni fac ingrasare si la oameni.
Sa inlocuiasca carnea cu Fasole+orez+ciuperci. Daca e musai carne atunci peste.

Mananca mancare cu mult zahar gen cereale, unele cereale la 100g au peste 2 LINGURI de ZAHAR, sau inghetata sau altele si bea bauturi cu mult zahar gen cola?
Sa renunte ca asta se depune. 0 calorii e si mai daunator daca contine aspartam care ataca creierul si da anxietate posibil si crize panica. Inlocuit cu suc de lamaie + fructe la storcator etc. Zaharul inlocuit cu miere.

Mananca mancare procesata?
Sa o inlocuiasca cu verdeturi, caci mancarea procesata poate fi fara vitamine si sa nu fie satioasa si mancand mult fara sa te saturi se depune. Sa schimbe painea cu paine faina integrala ca e mai satioasa si mananci mai putin caci te saturi mai repede. Paine proasta mananci mult si te poti alege cu chimicale.

Postul e excelent de bun pt curatare organism. Miercuri si Vineri fara carne si lactate si cele 4 posturi de peste an. La post se mananca bine in timp ce se curata organismul. Ciulama, cartofi prajiti Ummmm, verdeturi, mere, pere, banane. Daca tii post si te infometezi si incepe sa te doara capul rau faci, se poate pune ca rau. Deci in post se poate manca bine si sanatos.

Mananca mancare procesata?
Sa o inlocuiasca cu verdeturi, caci mancarea procesata poate fi fara vitamine si sa nu fie satioasa si mancand mult fara sa te saturi se depune. Sa schimbe painea cu paine faina integrala ca e mai satioasa si mananci mai putin caci te saturi mai repede. Paine proasta mananci mult si te poti alege cu chimicale.

Postul e excelent de bun pt curatare organism. Miercuri si Vineri fara carne si lactate si cele 4 posturi de peste an.
0
30-03-2009, ora 14:04
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
LA peste, cel mai bun e cel fara oase.
0
30-03-2009, ora 15:07
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Atentie si la zahar, mare atentie ca una din cele mai rele boli ce apare acum si in copilarie e diabetul zaharat.
Nu cereale caci unele contin la o canita 2 linguri de zahar, pai daca zilnic cineva ia 2 linguri de zahar doar din cereale, 2 linguri de zahar de la bauturi racoritoare pe zi atunci normal ca se indreapta catre diabet cu rapidu si atunci testele gratuite nu degeaba au aratat ca f multi romani sunt predipusi la diabet. Hai la facut de sucuri naturale, cu storcator din fructe, limonada etc toate indulcite u miere de albine si gata cu cerealele. Aspartamul si substantele din 0 zahar ataca creierul si nici nu se discuta sa fie folosite. Unde mai pui ca zaharul si dulciurile inclusiv mierea dau predispunere pt cancer, caci celula canceroasa are nevoie de zahar.
0
30-05-2010, ora 15:22
maricarmen_grasu
Nu este medic/terapeut
maricarmen_grasu
Am o fetita de 8 ani si 6 luni, cu G= 48 kg si I= 1, 38 cm, care ar fi greutatea normala si care ar fi indicatiile care ar trebui urmate, mai are si o pubertate precoce. Astept raspuns.Multumesc.
0
26-11-2013, ora 16:33
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
buna ziua...am un baietel de 1 anisor are 11 kg 200...este mult ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Obezitatea în sarcină
  • Dispozitivul „Full Sense”, o alternativă la intervenţiile chirurgicale pentru obezitate
  • 10 activități simple care te ajută să arzi 150 de calorii
  •