oare sunt insarcinata?

19-11-2012
andreeatudorel
Nu este medic/terapeut
andreeatudorel
Buna ziua, de 3 4 zile am stare de somnolenta ameteli si dureri de cap..imi simt burta mare..nu am pofta nici sa ies afara..cand ma duc prin magazine nu suport sa mai stau eu care stateam ore in sir, si cu somnul la fel nu puteam sa dorm ziua, dar acum as dormi mereu...nu stiu ce mi se intampla.menstruatia mi-a venit regulat dar am citit pe un site ca poate sa iti vina si peste sarcina, oare este adevarat???astept raspuns!!!Va multumesc!!!
11 comentarii
0
19-11-2012, ora 16:35
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca nu ai avut contacte sexuale neprotejate in perioada fertila si menstruatia ti-a venit, cel mai probabil nu esti insarcinata.
Menstruatia peste sarcina este un mit.Multe femei insarcinate, mai ales in primul trimestru de sarcina, au sangerari vaginale(reduse cantitativ)si de aici se naste confuzia asocierii acestora cu menstruatia.
0
20-11-2012, ora 09:31
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
buna ziua am si eu o intreabare am ciclul regulat de mai bine de jumatate de an si acum trebuia sami vina ciclul pe data de 8 noiembrie dar vad ca sunt deja 12 zile si nu mai vine am facut pana acum 2 teste si miau aratat amandoua negative aore sa fiu insarcinata si sa numi arate testele? sau care poate fi problema?
0
20-11-2012, ora 10:30
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Andreeacozo, aparitia menstruatiei cu 4 zile mai repede sau mai tarziu, in cazul in care se intampla rar, poate fi normala, o intarziere mai mare ridica probleme medicale.Iti enumar mai jos cateva cauze:

- Stresul
- Afectiuni ale tiroidei
- Chisturile ovariene;
- anumite medicamente
- Schimbarile radicale ale stilului de viata
- curele de slabire
- probleme genitale;
- obezitatea, diabetul, boli hepatice
- efort fizic prelungit
-SARCINA


Daca menstruatia apare, dar sesizezi modificari sau daca intarzie mai mult de o luna, e clar ca trebuie sa mergi la medic.
0
20-11-2012, ora 10:52
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
deci in cazul meu nu poate fi vorba de o sarcina? nu?
tin sa mentionez nu sunt obeza si nici nam luat nici un fel de medicament
0
20-11-2012, ora 10:52
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
dar oare se poate si testele de sarcina sa dea o eroare?
0
20-11-2012, ora 10:58
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Testele de sarcina sunt concludente daca sunt facute la 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat sau la o saptamana de la intarzierea menstruatiei. Poti exclude sarcina daca esti sigura ca n-ai avut contacte sexuale neprotejate in perioada fertila.
0
20-11-2012, ora 12:47
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
poi tocmai asta e si ideea eu cand o fac cu sotul meu nu o facem protejat ca am spus cand a fi sa fie bebe sa fie tocmai asta e si ideea ca nu neam protejat nicioadata si nu stim daca e sarcina sau nu ? de asta am spus daca testele de sarcina sunt corecte sau sa mai astept sa mai fac unul?
0
20-11-2012, ora 12:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
cand aifacut testele de sarcina?
0
20-11-2012, ora 13:19
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
pai unul dimineata si tot negativ unul pe data de 13 si unul sambata toate negative
0
20-11-2012, ora 13:22
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca au fost facute conform instructiunilor, testele de sarcina nu puteau da toate rezultate fals negative, asa, cel mai probabil, nu esti insarcinata.E bine sa consulti un medic sa vezi ce a provocat aceasta dereglare menstruala.
0
20-11-2012, ora 13:25
andreeacozo
Nu este medic/terapeut
andreeacozo
eu zis sa mai astept ink o saptamana si dupaia daca tot nu vine am sa ma duc la un ginecolog dar am citit pe internet poate nu am hcg ala destul de mare ca sa se vada la test si tocmai am descoperit ca am o pata galbena pe chilot offf
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •