oare se poate ??o parere de la pers avizate!?

15-12-2008
sunt_speriata
Nu este medic/terapeut
sunt_speriata
buna ziua am 24 de ani din gl, si am o rel stabila de 1an, as dori si eu sa stiu niste lucruri in privinta BTS-urilor, mai precis asupra modului de transmitere!
1.eu si parterenul meu am avut un BTS probabil gonococ sau chlamidia iar doctorita ne-a prescris antibiotice pt 10 zile.ni sa spus ca putem avea rel sexuale doar protejat, lucru care sa intamplat doar o sing data la incep tratametnului.dar ma intreb oare te poti infecta in astfel de momente in alte parti ale corpului cum ar fi anus, cu propria secretie vaginala(tinand cont ca e apropierea de 1-2cm dintre vagin si anus) sau pe uretra deoarece prezervativul fiind umed cu secretie atinge toata zona genitala.!!! tinand cont ca se iua antbiotice asa cum trebuie pana la sf tratamentului exista sanse sa se produca o astfel de infectie incrucisata???

2.daca cumva se atinge zona genitala presupus infectata si apoi din greseala la ceva timp fara sa-ti amintesti si fara sa te speli, mananci sau atingi gura ochii.este posibil sa te infectezi asa?

3.se poate lua infectia sa spunem ca esti contaminat la nivel bucal.prin cani, pahare, sarut etc.
sau de pe capace wc daca urina sau organele genitale ating closetul??
deasemenea daca se spala zona intima cu ceai de musetel sau altceva si se atinge marginea canii etc...si din greseala alta pers bea din acea cana la ceva timp ce sanse sunt sa se infecteze??

4.dupa tratament trebuiesc facute analize doar pt zona genitala??sau eventual si pt anus, gat etc (asa am citit pe unele siteuri) ca sa se asigure vindecarea completa.este oare posibil sa fii infectat anal si genital spre ex.iar apoi sa faci analize sa observi ca genital esti vindecata dar anal nu (bacteria sa ramana in continuare doar in acea zona)

stiu ca sunt multe intrebari dar as fi recunoscatoare pt lamuriri.
sper sa nu va stresez inutil, la revedere
3 comentarii
0
15-12-2008, ora 19:02
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
eu as zice asa: in timpul tratamentului nu faceti sex de nici un fel, fie el protejat sau ba.Igiena de mare rigoare.Da te poti infecta anal-vaginal.analize trebe facute din toate partile :)daca ati facuto anal, trebuie sa vezi dak nu e bacteria si acolo.Vorbeste cu un medic bun si el iti face toate analizele.sanatate!
0
16-12-2008, ora 10:32
sunt_speriata
Nu este medic/terapeut
sunt_speriata
cred ca ai dreptate dar problema este ca deja am facut aceasta treaba.asta oare inseamna sa reluam tratamentul????
0
17-12-2008, ora 17:23
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
asa dupa capul tau nu lua tratamentu.asa am facut si eu si m'a certat doctora :).tre sa iti faci iar analize
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.