oare nu-mi accepta corpul contraceptivele?

28-01-2008
horica
Nu este medic/terapeut
horica
offf...sunt la prima luna de diane 35, am mai luat acum jumate de an si totul a fost bine.acum doua luni am luat jeanine si a trebuit sa le schimb pentru ca nu mi-a venit menstruatia, ginecologul m-a sfatuit sa iau iar diane 35, si am luat din nou dar.se pare ca nu imi vine menstruatia iar..sunt deja in a4a zi de pauza, cand de obicei imi venea, si acum..nimik!!ce sa fac?le iau in continuare sau renunt la ele?
4 comentarii
0
28-01-2008, ora 00:00
horica
Nu este medic/terapeut
horica
am uitat sa spun ca din prima zi a celor de 7 zile mi s-a scurs niste secretii mai rozalii, si pe perioada celor 4 zile cat au trecut pana acum, am avut mici picaturi de sange amestecate cu secretiile normale, cele albe.si cand am luat atunci jeanine, si am fost la eco, doctorul mi-a spus ca pe uter nu aveam nimik depus, adik acea paturica de sange normala, se poate sa fie si acum cazul?avand in vedere ca nu am uitat nici o pastila si le-am luat la ore fixe mereu
0
28-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
diane e un anticonceptional progesteronic ce e folosit de obicei in amenoreea secundara.E posibil sa fie nevoie si de un alt tratament si de aceea te sfatuiesc sa te adresezi si unui ginecolog.Scrie-mi mai detaliat - ce virsta ai, de cind ai probleme cu ciclul, la ce virsta a venit prima data, cite zile dureaza de obicei care a fost cea mai mare intirziere, cam cite kg ai, daca ai durere de cap. sau alte simptome...E posibil sa nu fie o problema strict ovariana ci sa ai si probleme endocrine mai de sus de la tiroida sau hipofiza si dianele nu face altceva decit sa te dezechilibreze complet.Si oricum nu-l poti lua la infinit.
0
29-01-2008, ora 00:00
horica
Nu este medic/terapeut
horica
mi-a venit in a5a zi..cam tarziu dar mai bine decat niciodata..:D
0
29-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
intirzieri de 3-5 zile sint permise in mod normal ciclul menstrual dureaza 28-30 zile.Mergi totusi si la un consult endocrinologic sa nu fie de alta natura amenoreea(tiroidiana sau hipofizara)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •