oare ce am???

07-01-2010
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Am fost perfect sanatoasa pana in iulie anul acesta cand, intr-o dimineata, am avut usturimi la urinare, usturimi care intr-o zi au trecut. Au fost urmate insa de niste amorteli labiale, ceva, semiusturimi iar la ciclu s-a declansat o durere "grea"... cu urinari dese, cu urina multa si clara, incolora plus inflamatie anala... Am fugit sa fac din urina real time PCR Chlamydia si, un doctor de acolo, de la Geneticlab, mi-a zis sa fac si Ureaplasma...
Chlamydia mi s-a intors negativa, Ureaplasma pozitiva cu mentiunea Ureaplasma Parvum. Am facut tratament 21 de zile cu Doxyciclina, timp in care mi-a fost bine, mi-au trecut simptomele. Cum am lasat insa tratamentul, m-au apucat iar, discomfort ca la ciclu, senzatia de inflamatie si acele amorteli, urinat mai des...
Am facut toate analizele, secretie col, secretie vaginala, Chlamydia din secretie, Ureaplasma si Mycoplasma din secretie. Toate mi s-au intors negative cu exceptia unui Enterococcus si E.Coli in secretie pt care am luat Gentamicina injectii si Augmentin, fara nici o ameliorare.
Am repetat apoi, cu pauza de rigoare TOATE analizele, urina, ser, secretii si toate au venit negative. Tot atunci am facut si un Pap care mi-a iesit ASCUS... Am fugit sa fac colposcopie care a iesit ok, fara zone iod negative sau acetoalbe. Macroscopic, colul arata ok, mi-au spus-o vreo 5 doctori (profesori). Am facut si genotiparea HPV care a iesit negativa. Totusi, simptomele nu-mi dispar, mi-au facut viata un calvar, nu reusesc sa ma mentin nici social nici familial, sunt innebunita de acest discomfort si de ideea ca as putea avea ceva care sa se agraveze... Intre timp am lasat contraceptivele, diane 35 pe care le luam de vreo 9 ani si mi-a crescut intr-o luna un chist pe stanga de 5 cm. Spun intr-o luna pt ca niciuna din ecografiile de pana acum nu arata chist ci arata ca totul este in regula dpdv genital. Pt chist iau acum Duphaston timp de 21 de zile. Un prof.dr. m-a apasat foarte tare in fundul de sac si mi-a zis ca am endometrioza si ca de acolo ma doare. Am facut markerul C 125 care mi-a iesit in limitele normale. Alt doctor mi-a zis sa mai fac un tratament cu Klacid, dar acest medicament mi-a inrautatit starea, am simtit uterul foarte foarte iritat si vezica la fel prin vecinatate (specific faptul ca am fost si la urolog, am facut toate examinarile si analizele si nu am nimic)
Ce ma sfatuiesti sa fac in conditiile acestea avand in vedere ca de 6 luni ma chinui fara ameliorari? Am permanent uterul si anexele inflamate... Am acel ASCUS pt care m-am informat ce trebuie sa fac dar ce sa fac sa scap de acest discomfort ingrozitor ? O sa scap vreodata? Exista remediu??? Am facut tot... antiinflamatoare, Ketonal, Flamexin, naturiste homeopate, bai cu maru lupului, cu pelin, ovule cu Cervugid, Poygynax... NIMIC... Mai nou, am o secretie maronie deschisa inainte de ciclu cam cu o saptamana... Altfel, nu am secretii, numai cand ma sterg cu hartia pare ceva incolor si lucios.

am aprofundat si renal si gastrointestinal, mai ales ca, de la atata docyciclina, am facut un dismicrobism si... alte belele. Nu este nimic... :-(. Herpes nu am avut niciodata si nu am pt ca am facut si analiza PCR. Si, de atatea luni de cand am aceste amortzeli, ar fi aparut macar o vezicula acolo... ori, nu am nimic nimic. Mi-am cumparat si speculum sa ma uit singura cu becu... Da, stiu e un pic freacky dar sunt innebunita ca nu gasesc un leac sa-mi treaca aceasta inflamatie. nu am dureri... si din cauza asta as exclude clar endometrioza... Este o iritatzie, inflamatzie, uneori o gheara care ma strange, si acest urinat din ora in ora cu urina multa si clara... :-(. Am uitat sa spun ca toti care s-au uitat au spus ca intr-adevar, vaginul e cam rosu, iar o doctorita a zis ca vede niste "petesii" care arata intr-adevar ca este un microb ceva. Insa, analizele... sunt curate. :-( Nu am mai facut niciodata laparoscopie... Dealtfel nu am mai facut nimic in afara faptului ca am nascut normal acum 14 ani. Genital am fost perfect sanatoasa pana acum... nici macar candida nu am avut :-(((
La inceput, Leucocitele, Fibrinogenul si VSH -ul au fost marite. In prima luna de chin... Apoi... si-au revenit, doar leucocitele sunt mari. Am facut si imunograma si am IgM -ul marit. Atat.

ca modificare a ciclului ar fi numai faptul ca imi vine la 22 de zile in loc de 28 ca pana acum...
Febra nu am avut, durere la contact da, durere profunda, nu la intrare...

Poate o sa fac o laparoscopie desi mi-e groaza sa stiu ca o sa-mi bage sonda urinara iar urologul mi-a interzis orice investigatie ascendenta urinara ca nu cumva sa bag microbii si pe-acolo...

Habar n-am ce sa mai fac... Am un job in care trebuie sa fiu cu mintea la mine, spontana si zambitoare... Chestii pe care le-am pierdut de-a binelea...

Am toate motivele sa cred ca am luat ceva pe cale sexuala sau vreun microb din jacuzzy... Dar ce anume sa am care sa nu iasa la analize? Ce pot sa fac? Nu mai rezist. Iata-ma de sarbatori, disperata si fara sperantza. Si mai am niste intrebari...
1. La o ecografie se deosebeste un chist de o punga cu puroi?
2. O laparoscopie diagnostica m-ar putea ajuta ajuta?
3. O interventie, de orice fel, ar putea agrava situatia avand in vedere inflamatia (infectia?)?


:-(... daca ma poate ajuta cineva in vreun fel, as ramane profund recunoscatoare.
1 comentarii
0
24-02-2011, ora 21:28
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
buna,

si eu sufar de 5 ani de durere pelvina, urinari dese, senzatie de vezica plina si dupa atatia ani de analize si de vizite la medici urologi, nefrologi, internisti, ginecologi si dupa zeci de tratamente esuate mai mult antibiotice care mi au facut mai mult rau mi s-a pus diagnosticul de cistita interstitiala.Diagnosticul l-am primit dupa cistoscopie.Cu toate ca nu era nevoie sa mai fac cistoscopie pentru ca diagnosticul se poate pune si pe analize si simptome.Sper ca tu sa nu ai asa ceva nu doresc la nimeni o asa boala care iti strica viata si nu mai poti zambi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.