oare am TBc sau doar o viroza respiratorie?

04-08-2009
larisa11
Nu este medic/terapeut
larisa11
incep prin a va spune ca mama mea este bolnava de TBC, recidiva, este de 2 luni sei 2 sapt internata la Pneumoftiziologie si bineinteles am fost la ea in vizita.
problema este ca acum 2 sapt am racit, imi curgea nasul, ma durea gatul si mi se infundase si urechea stanga, am facut faringita acuta, mi-am luat un tratament cu claritromicina timp de 5 zile, dupa care medicul de familie mi-a spus k la gat nu mai am nimik dar m-a trimis la ORL ptr ca urechea tot nu se desfundase, iar ORListul mi-a prescris 7 zile de tratament cu ACC, Aerius si Biorinil. Ieri, adica luni, aveam programre la ORL ptr control, insa cu o zi inainte, duminica seara, am facut febra, aveam frisoane si stari de voma, i-am povestit Orlistului, iar acesta mi-a spus k febra poate sa fie si de la un inceput de viroza si mi-a propus sa nu imi dea antibiotice din prima, m-ia spus sa i-au paracetamol iar in caz k mai fac febra sa o contactez ptr a incepe antibiotice.
Febra nu am mai facut dar de ieri nu mai am pofta de mancare, transpir foarte mult si simt un disconfort in capul pieptului fapt ce imi genereaza o tuse seaca, mentionez ca nu tuses tot timpul, am momente cand ma apuca.
Mentionez faptul ca sufar de rinita alergica si in copilarie am avut astm bronsic. de cvreo luna am momente cand simt furnicaturi pe partea stanga in dreptul palmanilor.
eu cred k TBC-ul nu se transmite atat de usor, chir daca se transmite pe cale aeriana, si de aceea niciodata nu mi-a fost friica sa ma apropi de mama sau de ceilalti pacienti din spital, dar stau si ma gandesc acum cat am fost racita, am avut imunitatea slaba, si desi eu nu am mai fost pe la mama in aceasta perioada, poate aveam deja bacilul in corp, si acum ca am avut organismul slabit cu racelile astea sa nu ma fi atacat la palmani.
Asta imi mai lipsea acum, mama bolnava la plamani , tata si el cu diabetul si hepatica C, eu trebuia sa am grija de ei, nu sa ma imbolnevesc si eu, sa le mai fac si eu griji in plus acuma.eu sper sa nu fie Tbc, m-as duce la pneumoftiziologul din orasul meu la un consult, dar nu vreau sa stie ai mei, mai ales mama, ptr ca o sa se simta vinovatasi o sa se consume f mult din cauza asta, de aceea am postat aceasta intrebare aici., inainte de a merge la docatoc.Ce credeti.TBC sau doar o ciroza respiratorie?
2 comentarii
0
04-08-2009, ora 18:02
larisa11
Nu este medic/terapeut
larisa11
Viroza nu ciroza, scuzati-mi greselile de scriere.va multumesc anticipat!
0
05-08-2009, ora 12:46
selenna
Nu este medic/terapeut
selenna
iti recomand sa faci si tu un consult la pneumoftiziologic deoarece tbc poate debuta si printr-o raceala iar transpiratiile, lipsa apetitului, oboseala subfebrilitatea, tusea seaca pot fi semne ale tbcnu era indicat sa _i faci vizita mamei tale la spital daca erai racita imunitatea ta era la pamant deci un teren propice pt bacilul koch, iar daca sputa mamei tale era pozitiva riscul de a contacta boala era mai mare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.