o situatie mai delicata

24-11-2008
ionela_ciuntu
Nu este medic/terapeut
ionela_ciuntu
Am fost la un consult medical ginecologic si doamna doctor mi-a recomandat mai bine sa infiez un copil decat sa incerc sa fac unul (nu contest ca ar avea dreptate, dar e putin mai greu de acceptat). Datele de pe fisa medicala sunt urmatoarele:
UM=11.01.2008(z6)(varsta 28ani)
m=16ani, cm=28-30/3zile, flux moderat, dismenoree
n=0
av=0
1994-apendicectomie-complicatii postoperatorii-dehiscenta de drepti abdominali, peritonita, evisceratie
Ex.V: col cu ectopie intinsa periorificiala
+V: uter AVF, volum si consistenta normale, mobil nedureros, za suple
Eco. vag: uter AVF 62/29mm ecostructura omogena, endometru trilaminar 6mm
OD: 27/21 mm structura MPC
OS: situat posterior 28/22 mm structura MPC

Pe data de 27.05.2008 am facut o ecografie abdominala, rezultatele sunt urmatoarele:
Premenstrual: Ovarul drept este chistic, cu 22.5mm, cu discreta congestie. Tompa dreapta este scurta, congestiva.
Ovarul stang: hipotrofic, trompa efilata. Uter: la limita ca dimensiuni, negravid. Endometru cu grosimea de 3.5mm

Va rog frumos, mai am nevoie de o confirmare ca aceasta metoda este cea mai buna, macar sa ma linistesc psihic.
Pana acum credeam ca nu as putea avea un copil din cauza abdomenului, caci muschii nu sunt lipiti, acum mi-e putin cam greu de inteles ca nici din punct de vedere ginecologic nu e ok. Astept cu interes inca un punct de vedere. Multumesc frumos!
1 comentarii
0
24-11-2008, ora 18:38
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
eu zic să consulţi mai mulţi doctori... până ţi se zice clar... pentru că există şi multe tratamente hormonale etc şi persoane care au făcut copii şi cu retroversie uterină şi uteri infantil deşi se zice că e incompatibil cu sarcina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.