o senzatie ciudata, o perdea in fata ochilor

08-05-2008
alexandra23
Nu este medic/terapeut
alexandra23
salutare,
problema mea:acum un an cred, am consumat bauturi alcoolice cam in exces, m-am dus la culcare dar in miezul noptii m-am trezit cu o senzatie foarte ciudata si foarte ametita(nu era ameteala de la alcool) ma simteam ca plutesc iar picioarele numai erau ale mele..o senzatie foarte ciudata d eparca visam.De atunci am ramas cu acea senzatie de ireal palpitatii ochi obositi si niste 'chestii' plutitoare in fata ochilor care ma deranjeaza foarte mult la vedere iar de citit nici numai zic.Nu ma mai pot concentra ca inainte si am aceste senzatii de frica..acum un an eram fana a filmelor de groaza iar in momentul acesta nici stirile numai pot s ale urmaresc din cauza violentelor pe care le vad.Vreau doar sa imi revin cat de cat sa ma bucur de viata ca acum un an.Sau macar ochii sa imi revina la normal..daca cineva ma poate ajuta sau cineva care este in aceeasi situatie as aprecia foarte mult macar un mic ajutor sau un sfat.Va multumesc
6 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
buna Alexandra, dupa cum explici tu."chestia" cu petele in fatza ochilor.e ceva ciudat.am si eu cateva intrebari sa-ti pun..si dupaia vedem ce se poate face...:

1cand s-a intamplat acea "chestie" u pata pe ochi.. ?.
2ce intelegi tu prin fana a filmelor de groaza.?
3faci sport des ??
.incearca sa dormi.mai mult..odihneste-te.si daca nu iti trece...consulta un neurolog...
0
08-05-2008, ora 00:00
alexandra23
Nu este medic/terapeut
alexandra23
salut merci mult ptr mesaj
1.sunt mai mult ca niste norisori si au aparut acum cam 3 luni cred...dar acum parca sau marit sau inmultit.Nu au o culoare anume..cand eram mica ma concentram pe un perete alb sau pe niste puncte si atunci vedeam acesti norisori sau pete..asta era in joaca..cam aceasi norisori vad acum dar fara s ama concentrez pe puncte:)Acum 3 luni mi-am pus si ochelari -3.am si ochelari si lentile..
2.nu eram obsedata d efilme de groaza daca asta ma intrebi.Pur si simplu le urmaream cum urmaream si celelate filme(sunt fana a filmelor..comedii horror romantice etc.).Dar acum tot ce tine de violenta pur si simplu ma face sa ma simt rau o senzatie de frica si pare f real...am cosmaruri dupa si par f reale.
3.cu sportul..aproape deloc...in liceu eram destul de activa...daca alerg 2 minute sigur trebuie s ama opresc 5 ca sa imi revijn..deci f prost din pacate
dorm foarte mult pot dormi 12 ore pe zi si chiar mai mult dc nu ma trezeste nimeni..nu am de ce sa fiu stresata...mercim ult pentru raspuns
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simtomele oculare (puncte, norisori sau pete), oftalmologii le numesc miodezopsii; Inteleg ca ai si o miopie mica de - 3 dioptrii; ar fi bine sa faci un nou consult oftalmologic, sa ti se examineze vitrosul( pentru evidentierea condensarilor vitreene ; examenul clinic poate sugerasi o eventuala etiologie; este foarte importanta varsta ) si fundul de ochi; ca tratament iti sugerez Vitreoclar 1 tb pe zi, timp de 3 luni de zile, si ulterior, o cura lunara repetata la 3 luni;
0
08-05-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Senzatiile astea ciudate, ca picioarele nu mai sint ale tale, senzatia ca parca visezi, de irealitate + stare de frica sugereaza o tulburare de anxietate. Sfatul meu ar fi sa faci un consult psihiatric si apoi un tratament psihoterapeutic la psiholog. Te-ar ajuta si ti-ar face viata mai buna decit este in momentul acesta.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
17-05-2008, ora 00:00
ANDREIUSH
Nu este medic/terapeut
ANDREIUSH
Alexandra, as avea rugamintea sa imi lasi un id de messenger pentru ca, aceleasi simptome le'am avut si le am si eu in continuare cu toate ca s'au mai diminuat.Multumesc
0
14-11-2008, ora 12:40
bughy
Nu este medic/terapeut
bughy
Exact la fel patesc si eu de vreo 2 saptamani cred ca dupa ce mam lovit cu capul de usa nush sigur cred ca de la lovitura sa declansat .Cand eram mic vedeam exacat ca alexandra daca ma uitam pe pereti niste norisori, pete da care dispareau imedat daca nu mai vroiam sa ii vad.Am fost la doctor si mi-a dat vitreoclar si niste picaturi, faza nasa ii ca nu mai pot dormi bine spre dimineata am stari de frica care apar din senin fara motiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Efectele consumului de alcool asupra performanțelor sexuale la barbați
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • De ce apare amețeala?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  •