o problema urgenta: am 17 ani si bataile inimii s-au accelerat

16-11-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o mare problema
am 17 ani si de la un timp-cam de doua luni a observat ca bataile inimii mele s-au cam accentuat, adica simnt ca inima imi bate mai tare, iar cand stau instinsa in pat o simt parca in tot corpul. Va intreb este posibil sa fie ceva grav, sau se datoreaza stresului? Mi-am facut si analizele de sange in septembrie si mi-au iesit toate bune, mai putin aslo-600 si vhs-17, cam mari fata de normalul de 200 si 13. e adevarat ca atunci eram putin racita, insa eu cred ca totusi sunt putin cam mari. Toata lumea imi spune sa nu-mi mai fac griji, ca totul e in ordine, insa eu nu pot sta linistita. credeti ca este ceva grav? este nevoie sa merg la control, sa-mi fac un EKG?
9 comentarii
0
16-11-2008, ora 17:04
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
du-te la control şi la ekg şi vezi ca pt aslo şi vsh trebuie să te tratezi pentru că este posibil să ai streptococ beta hemolitic, care în timp se localizează la inimă, rinichi şi articulaţii
0
16-11-2008, ora 21:23
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
inainte de a face analizele de sange-cam cu doua saptamani- am facut un control la plamani si medicul mi-a spus ca am putin rosu in gat, adevarul e ca ma durea putin gatul.credeti ca asta ar putea influenta intr-un fel rezultatul analizelor? si cui as putea sa ma adresez pentru tratamentul pentru aslo si vsh, daca nu am medic de familie? daca merg la cardiolog si fac un ekg el imi poate recomanda un tratament pentru aceasta problema?va multuemsc anticipat.
0
16-11-2008, ora 21:32
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Aida, de 2 luni si jumatate postezi mesaje, ti s-a spus de multe ori ce poti face dar...nu acorzi importanta, exact ca atunci cand ti s-a spus ca ai deficit de Ca si Mg...la 17 ani, poti lua pe mamica de mana si sa mergi la orice medic de familie sa iti faca fisa si sa-ti dea reteta.
eu iti sugerez sa mergi si la un psiholog.ai mare, mare nevoie!
Treaba ta daca nu urmezi sfaturile, e vorba de sanatatea ta, nu a celorlalti.invata sa ai grija de tine si sa fi responsabila in ceea ce te priveste!
0
17-11-2008, ora 17:18
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
stiu ca nu este bine deloc ce fac si k ar trebui sa merg ma medic numai ca nu stiu exact ce cui ar trebui sa ma adresez. Credeti ca bataile puternice de inima au legatura cu aslo si vhs -ul marit, sau nu ? eu sunt foarte ingrijorata si am decis sa merg sa fac un ekg zilele astea. multumesc mult pentru raspunsuri.
0
17-11-2008, ora 17:18
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
stiu ca nu este bine deloc ce fac si k ar trebui sa merg ma medic numai ca nu stiu exact ce cui ar trebui sa ma adresez. Credeti ca bataile puternice de inima au legatura cu aslo si vhs -ul marit, sau nu ? eu sunt foarte ingrijorata si am decis sa merg sa fac un ekg zilele astea. multumesc mult pentru raspunsuri.
0
17-11-2008, ora 18:49
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Inscrie-te la un medic de familie si te va indruma.parerea mea e ca la 17 ani inca ar trebui sa comunici cu mama ta, e mai mare si ar trebui sa stie ce sa faca.
E greu de apreciat daca bataile cardiace sunt in legatura cu infectia mai ales ca tu esti o fiinta cu multa sensibilitate din punct de vedere nervos.Sincer, ma indoiesc ca are vreo legatura.
Totusi cred ca degeaba ti-ar mai zice cineva ca un deficit de Ca si Mg ar putea determina batai cardiace modificate, tot nu ai face ceva in acest sens.
0
21-11-2008, ora 13:36
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumes c frumos pentru sfaturi
stiu k mi-am neglijat un pic cam mult sanatatea si k nu a fost bine deloc. Mi-am luat inima indinti si am mers la cardiologie la un control, unde mi-a facut si o electrocardiograma, care a iesit foarte bine, la fel si tensiunea-12 cu 6. Dna doctor mi-a spus ca papitatiile se pot datora cofeinei- din cola sau ceai verde-de care am cam abuzat- dar si calciului scazut, intr-adevar. mi-a recomandat sa consum mai multe lactate, caci se asimileaza mai usor decat medicamentele. Trebuie sa recunosc k asta mi-a luat o piatra de pe inima, si ar fi trebuit sa merg mai devreme la control, decat sa ma chinui atatea zile. Multumesc inca o data pentru sfaturi si recunsoc ca ati avut dreptate in legatura cu lipsa de calciu, eu nu stiam ca acesta poate avea consecinte chair atat de grave.
0
23-11-2008, ora 14:41
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
este necesara o hidratare corecta pentru a vedea valoarea REALA a tensiunii arteriale.in cazul unei hidratari scazute tensiunea e aparent normala.
Calciul se asimileaza mult din branzeturi si lactate fermentate, din pacate laptele dulce din comert doar tranziteaza organismul.de asemenea se gaseste in radacinoase:telina, pastarnac, patrunjel, gulie, ridiche.
Ai vazut ce simplu a fost...ai scapat de grija!
0
27-11-2008, ora 19:35
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
as mai avea o intrebare in legatura cu ekg pe care l-am facut- acesta poate arata orice boala a inimii- spre exempli miocardita? eu nu cred ca as avea vreo bola, din moment ce doamna doctor care mi-a facut testul nu a descoperit nici tahicardie sau altceva. am inceput sa am mai multa grija la ceea ce mananc, la somn, si mi-am mai facut odata analizele de sange pt aslo si vsh iar daca ies tot atat de mari voi incepe un tratament. multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •