o problema mai ciudata

27-08-2009
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu o situatie care mi-a dat peste cap viata. Problema este regiunea perianala. Nu am hemoroizi, nici fisuri anale, exam coproparazitologic a iesit negativ, problema e ca simt ca ma arde...anusul, si emana un miros intepator, mai tot timpul dar mai ales in situatii stresante! Am mers la gastroenterolog am facut tratament cu debridat, motiliu, nexium si biotics+regim alimentar si nicio schimbare! Medicul a spus ca imi imaginez toate simptomele si m-a trimis acasa. Si ar fi fost bine daca mi se parea mie dar mirosul il simt si cei din jur. Nu am sindrom colon iritabil, nu sufar de constipatie/diaree. totul functioneaza perfect, mai putin senzatia de usturime (+transpiratie excesiva in zona respectiva) si mirosul care ma dispera pt ca este involuntar ( nu flatulenta ci un miros intepator). Orice sfat e binevenit !.la ce doctor sa mai apelez, deoarece situatie este extraordinar de jenanta ! va multumesc mult
17 comentarii
0
27-08-2009, ora 11:59
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
Buna, cred ca ar fi de folos daca vei face un examen ptr depistarea stafilococului auriu.
Sanatate.
0
27-08-2009, ora 12:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Afectiunea dvoastra se poate vindeca forate rapid si usor cu ajutorul homeopatiei, care o cunoaste si o poate vindeca de 200 de ani, mai ales ca simptomele sunt destul de rare si deosebite ceea ce usureaza enorm gasirea remediului potrivit. Consultati deci un medci homeopat cu experienta si nu mai pierdeti timpul la doctori caci acestia nu au cum sa va vindece cu medicamente.
La homeopat nici macar nu trebuie sa va dezbracati, simptomele descrise sunt mai mult decat suficiente pt. depistarea remediului VINDECATOR si fara efecte adverse.

Va recomand de ex. pe Dr. Gheorghe Jurj in Timisoara, Dr. Pavel Chirila in Bucuresti (clinica Christiana), Dr. Sorina Soescu in Constanta, Dr. Sorin Cadar in Pitesti, Dr. Adrian Alecu in Tg Mures.
Adresele le gasiti cu google. Dar mai exista si alti medici homeopati buni...
0
27-08-2009, ora 12:53
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
In primul rand va multumesc pt promptitudine! Cred in egala masura si in medicina conventionala cat si in cea neconventionala, evident am inceput cu prima pt a elimina un posibil dezechilibru functional. Domnul doctor Pavel Chirila mi-a mai fost recomandat si chiar am sa ii fac o vizita curand. Am cautat informatii despre st. auriu dar n-am gasit cum se depisteaza (am facut analize si toate mi-au iesit in limitele normale)...poate ma vei putea lamuri. Este posibil ca el sa provoace mirourile acelea...va dati seama ca pt mine a devenit un stres sa stau in public, pur si simplu nu-mi dau seama cand se intampla numai faptul ca miros si senzatia de usturime, iar toti medicii la care am fost au ridicat din umeri pt ca totul functioneaza bine. Va multumesc si astept in continuare orice sugestie

o zi buna
0
27-08-2009, ora 13:09
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
Ar trebui sa mergi la un medic care sa preleveze probe din zona cu usturime ptr depistarea stafilococului.In general cei din laborator stiu cum se face acest lucru.Te-as sfatui sa mergi la Cantacuzino Iasi sau Bucuresti.Acolo preleveaza cele mai bune probe ptr depistare stafilococ.

Toate bune si sanatate
0
27-08-2009, ora 13:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Stafilococul auriu este numai urmarea bolii si nu cauza ei ! Intr-o apa statuta si fara miscare cresc si se inmultesc patogenii pt. ca apa este statuta si nicidecum pt. ca au cazut in ea si au contagiat-o, lucru care nu este posibil intr-un lac sanatos cu curenti naturali prezenti.

Cauza este sangele si nu patogenul X sau Y.

Cautarea si depistarea unui patogen cu analize este de prisos, aduce multi bani medicilor si in homeopatie nu se practica, mai ales ca se stie ca cauza bolii este intotdeauna o dereglare in sistemul imunitar si nu un anumit patogen.

Analize - medicamente -analize - medicamente si la sfarsit patogenul este inca prezent sau apare altul nou.

Stafilocul auriu ca si ORICE alt patogen cu exceptia la cateva boli intradevar contagioase apare in sange DE LA SINE fara absolut nici o contagiere si aparitia lui depinde numai de calitatea sangelui si nu de cauze externe. Cand se repara sistemul imunitar, stafilocul nu mai poate trai in acel sange si dispare de la sine la fel de repede cum a si aparut.
0
27-08-2009, ora 13:46
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
Ai mare dreptate, am sistemul imunitar scazut, am facut un tratament injectabil la Instit. Cantacuzino Buc pt cresterea sist. imunitar acum multi ani si nu l-am mai repetat. Am sa urmez sfatul lui pisu si am sa fac un examen pt descoperirea stafilococului, dar in paralel am sa cer si parerea unui homeopat (cu atat mai mult ca domnul chirila este medic de profesie). Din cate am vazut si tratamentele homeopate sunt destul de costisitoare :). Marea mea dilema este ca nu am alte simptome inafara de cele enumerate ! va multumesc din nou
0
27-08-2009, ora 16:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Costisitoare ???? Un tub de 80 de granule costa 6, 50 Lei
Un tub ajunge pt o scoala intreaga, o granula se poate si dizolva in apa si apa se bea dea lungul zilei intregi reducand nr. de granule necesare. Granulele din pacate sunt mult prea mari in Romania,
se pot taia in 2-3 bucati fara probleme.
Iar remediile sunt practic neexpirabile caci contin numai zahar si informatia energetica a substantei active
In afara de asta remediile homeopate vindeca cu adevarat spre deosebire de medicamente...
Aveti o gramada de prejudecati fata de homeopatie...

Nu este deloc adevarat ca nu mai aveti simptome (homeopate), daca vi se pun intebari acestea o sa lfie revelate destul de usor.
Daca de ex. vorbiti prea mult, acesta este un simptom important in homeopatie cat si daca va treziti noaptea sau visati apa sau foc, sau daca aveti idei fixe (de ex. cea cu analiza de stafilococ :-) )

Va garantez ca medicul o sa va gaseasca cel putin 2 pagini de simptome, dar pe care dv. nu le considerati ca fiind simptome... nu trebuie sa va uitati numai la corp, desi si acolo se pot spune multe dupa fara, maini, par, mers, aspect fizic, etc.

Homeopatia este mai complicata decat credeti la ora actuala...si mult mai puternica si eficenta decat cred cei mai multi.
0
27-08-2009, ora 16:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hmm, interesant caz. Exista numai un singur remediu care are toate cele trei simptome enumerate mai sus, dar s-ar putea sa fie altul care are numai 2 din ele. Ajutati-ma sa-l confirm sau nu pe acesta:

- Ati avut vreodata tremuraturi sau spasme la fata sau pleoape ?
- Sunteti o persoana care isi face griji destul de mari despre sanatatea proprie ?
- Va este frica deosebita de anumite boli ?
- Tindeti sa spuneti la toti de ce suferiti ?
- Sunteti superstioasa ?
- Aveti stari alternanate de bucurie cu tristete
- Dar de exaltare?
- Vorbiti mult, normal sau putin?
- Radeti mult, normal sau putin ?
- Ati lesinat vreodata ?
- Cat de puternica este legatura dvoastra cu natura, gradina, padurea ?
- Aveti preocupari legate de gradina ?
- Aveti tendinta de a face grimase ?
- Ati avut vreodata probleme cu articulatia /vorbitul ?
0
27-08-2009, ora 16:53
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
1. nu cunosc foarte multe despre homeopatie, am auzit argumente pro si contra. Cunosc pe cineva care imbina tratamentele naturiste cu cele medicamentoase(ma refer la med conventionala) pt probleme de ficat, iar un tub ajunge si pana la 200 lei. Nu cunosc in detaliu aceasta practica, mai toata viata cand am avut o problema m-am prezentat la doctor si am rezolvat-o (mai putin cu ce v-am scris la inceputul topicului). Nu am prejudecati de niciun fel cu atat mai putin despre un subiect despre care nu stiu f multe. (simt in schimb o aversiune a ta fata de medicina moderna :) )

2.- tremur al pleoapelor dar si al mainilor
- nu
- nu in mod deosebit, dar am grija evident ca orice om
- nu (numai cadrelor medicale- mi-au trebuit luni ca sa scriu si pe net asa ceva...)
-nu
-da (un fel de instabilitate emotionala)
-da
-normal
-normal
-nu
-e puternica at cand ma aflu in natura (adica rar)
-nu prea
-cam greu sa-ti dai seama.sa zicem ca da
-da (de la oboseala)

sper sa imi raspunzi si la msg pe care ti l-am dat ! o dupa- amiaza placuta
0
27-08-2009, ora 17:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Homeopatia este cea mai ieftina, puternica si eficienta arta de vindecare, exista doctori ca Dr. Jurj si alti care au facut medicina, fitoterapie si acupunctura si dupa ce au dat de homeopatie le-au lasat pe toate.
Cand se gaseste remediul potrivit pt. o vindecare ajung cateva granule care costa cu mult sub 1 leu in total. Citeste si informeaza-te. Este si arta de vindecare cea mai putin intleasa si cunoscuta.

Bingo, cred ca am gasit remediul de care ai avea nevoie.
Prezinti 3 simptome corporale (prezente in totalitate NUMAI la acest remediu)
- transpiratia la anus
- mirosul ascutit
- arsuri la anus

In plus
- tremuratul mainilor
- tremuratul mainilor pleopelor ( este iara TIPIC (desi nu este singurul) pt acest remediu
- stari de exaltare
- stari altenante de tristete si bucurie
- grimase (ceva tipic la acest reemdiu...) grimasele sunt greu de observat singur, se pot observa mai degraba de altii. Ai auzit remarci despre grimasele tale ?
- probleme la vorbit /articulatie la oboseala (ceva tipic)

Cateva intrebari suplimentare : cat de dese sau puternice sunt aceste simptome, au fost prezente si in copilarie ?
- Ai mancat cumva ciuperci din padure de la care au aparut ceva probleme digestice inainte de aparitia problemelor initiale ? (remediul este o ciuperca !)
- salivatie sau lacrimare mai puternica decat normala ?
- transpiratie mai puternica ? Si daca da cand si cum ?
- coloana senibila ?
- dureri de spate ?
- crampe musculare ?
- te poti enerva tare ?
- ai avut crize un pic mai isterice la enervare cu tendinta de a distruge ceva (farfurii, pahare, etc ?)
- muschi si pielea tare sau mai flasca
- par incaruntit ( nu stiu cati ani ai..)
- cam cati ani ai ?
0
27-08-2009, ora 18:39
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
1.Hai ca mai facut curioasa, desi iti dai seama (mai ales in ziua de azi) ca este cam greu de crezut ca exista un remediu si rapid si sigur si 100%natural, si pe la cati medici am fost nimieni nu si-a putut da seama ce este.

2. au aparut cam de la inceputul anului, mirosul este prezent tot timpul (ceea ce ma si dispera) in schimb arsurile de cateva ori pe zi (si nu trec cu nimic), dar e numai o senzatie de arsura pt ca pielea nu are leziuni, de aici si parerea medicilor ca nu am nimic, doar imi imaginez. Dar mirosul il simt si cei din jur : ca de ars/intepator, cate o data fad cate o data puternic(nu cred ca sunt gaze intestinale pt ca nu le simt/controlez etc.). Repet toate analizele la zi perfecte, si un organism perfect din pct de vedere functional.


- nu
-lacrimare (in unele situatii-banuiesc o emotivitate excesiva...)
-nu
-da
-nu
-nu
- f tare
-da
-flasca (daca nu e alba e neagra :) )
-nu
- intervalul 20-30
0
27-08-2009, ora 18:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hmm, cum mai este acel miros in afara de ars/intepator sau fad.
Ai remarcat si o asemanare cu cel de usturoi ?
Mai este ceva mai deosebit (mental, psihic, emotional, fizic) ce ar putea da un indiciu relevant ?
0
27-08-2009, ora 18:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cum este coloana sensibila, in ce se manifesta ?
Furnicaturi pe coloana cumva ?
Si daca nu ce, cum, cand ? etc.. fa niste precizari, "da" si "nu" nu ajuta prea mult...

Ce inseamna ca te poti enerva f. tare ? Ce faci atunci ?

Descrie tremuratul pleoapelor si al mainillor te rog.
Te simti epuizata des, normal sau esti plina de energie in general ? Descrie un pic..

Ce s-a intamplat in viata ta emotional inainte de a aparea aceasta afectiune ? AI suferit de la ceva/cineva, etc ? Trebuie sa existe o cauza !
0
27-08-2009, ora 19:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai dureri de cap si daca da cum si unde sunt acestea ?
Poti sa-ti ti urina daca este sa trebuiasca sa faci si nu poti ?
Ceva deosebit la urinare ??
Ai avut cumva excese sexuale inainte de a aparea boala ?
Iti place carnea prajita ?
Ai remarcat tendinta de miscari involuntare (ca niste tresariri ale nervilor) in muschi ?
0
01-05-2011, ora 22:16
silvi26
Nu este medic/terapeut
silvi26
buna ziua,

as avea si eu o intrebare prietenul meu are fisura anala provocata din cauza constipatiei si intodeauna cand are un scaun mai tare apar si sangerariile el are aceste probeme de 7 ani dar nu apare tot timpul apare odata la 4 luni si dureaza 4 zile.as dori un tratemant naturist pt asa ceva, as dori sa specific ca eu locuiesc in olanda si dr de aici nu sunt foarte expertii se pare deoarece el a fost la spital si i s-au facut toate analizele dar totul i-a iesit bine.

multumesc anticipat
0
02-05-2011, ora 08:24
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Silvi26.Si eu am avut probleme cu constipatia, nu foarte grave dar au trecut.Eu am luat vreo 2luni de zile dimineata pe stomacul gol o lingura de seminte de in cu o cescuta de ceai.O prietena a scapat si ea de constipatie luand tarate in fiecare zi, o lingura.Multa sanatate
0
02-05-2011, ora 21:52
silvi26
Nu este medic/terapeut
silvi26
multumesc mult pentru raspunsul tau promt o sa incerc la ceva magazin naturist aici in olanda sa vedem daca gasim in sau tarate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: