are mereu gaze si "flatulatii"...mereu, in fiecare zi, la orice ora din zi..

30-01-2009
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
buna! o sa trec direct la subiect si sper sa primesc si un raspuns. iubitul meu este destul de "grasut"...are 1, 83 inaltime si 95 de kg... vreau sa spun ca de vreo doua saptamani in coace are mereu gaze si "flatulatii"...mereu, in fiecare zi, la orice ora din zi. este taximetrist si nu are o alimentatie prea corecta (ma refer k nu vine acasa sa manace mereu mancare gatita, isi mai cumpara si produse de fast-food dar nu exagerat de multe)... problema asta e : k are mereu "gaze" si a spus k daca "nu le da drumul" il doare burta. nu stiu de la ce poate fi, asta a aparut acum vreo doua saptamani! amandurora ni se pare foarte ciudata "treaba" asta. stiu ca e o situatie cam naspa, dar va rog sa nu radeti. ce poate fi? are legatura cu alimentatia, trebuie sa tina vreun regim? sau poate are un colon "iritat" ? trebuie sa mearga la vreun medic? va rog sa raspundeti...
4 comentarii
0
30-01-2009, ora 16:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate sa fie si un colon iritat sau tranzitul intestinal sa fie perturbat. Sa intrebe la farmacie de pastile pentru meteorism sau flatulenta si sigur ii da ceva. Daca nu se amelioreaza e bine sa mearga la un gastroenterolog. Sigur si dieta are un rol fff important! Sanatate deplina!
0
30-01-2009, ora 21:58
rada 69
Nu este medic/terapeut
rada 69
Draga Talida, si sotul meu are aceeasi problema, dar nu ne-am gandit niciodata la ea ca la o boala ce poate fi tratata. Uitandu-ma in urma mi se pare chiar amuzant, eram impreuna de vreo trei ani si se punea problema sa ne mutam impreuna. Mi-a spus pe un ton foarte grav ca trebuie sa-mi spuna ceva, ca are o problema destul de jenanta. Tin minte si acum ca eram la el in masina intr-o parcare si imi treceau prin minte toate nebuniile. Cand mi-a spus ca problema e ca trage vanturi non stop n-am stiut cum sa reactionez. Ma asteptam sa-mi spuna ca are o alta relatie, sau un copil dintr-o alta relatie, sau ca ii e frica de vreun angajament, dar ASTA? Pe moment i-am spus ca nu e nici o problema, ca si eu sforai noaptea si mai fac o gramada de scarbosenii. La inceput recunosc ca mi s-a parut ciudat dar m-am obisnuit si il iubesc cu tot cu vanturi. Daca este vreo afectiune am sa iau si eu seama la recomandarile ce ti se fac. Mult noroc!
0
31-01-2009, ora 12:59
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
buna! la noi nu e problema k ne cunoastem de putin timp si e ceva jenant si neobisnuit. noi stam impreuna de 2 ani si ne vom casatori si noi, dar. problema e ca inainte "nu tragea vanturi" :)))) ma si bufneste rasul uneori, chiar si pe el...:)))) de vreo doua saptamani au inceput "vanturile". si imi dau seama k inainte nu era asa si ma gandesc k poate are ceva : o dereglare a intestinelor, a stomacului, a colonului, k nu-i priesc mancarurile si-i trebuie vreun regim ceva. nu pare o problema grava si nici nu este, doar ca am observat amandoi lucrul asta si ni se pare ceva "suspect" :)).
0
11-02-2009, ora 21:24
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
in afara de gaze il supara ceva ?
ia sa observe il doare ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  •