o problema care-mi da peste cap toate planurile de viitor...

12-11-2007
apsint
Nu este medic/terapeut
apsint
simptomele s-au declansat initial la sfarsitul clasei a 7-a atunci cand, dupa un an de suprasolicitari(olimpiade, concursuri, activitati extracuriculare adaugate la o zilnica pregatire scolara intensa), am facut prima cadere de calciu.simptomatologia era reprezentata de dureri in zona toracelui, lipsa de vlaga, incapacitate de concentare, tahicardie si stari de voma.de atunci si pana acum, la intervale nedefinite, simptomele reapareau si durau in jur de 1 saptamana.am fost peste tot la control, dar analizele erau in parametri normali.
acum sunt in clasa a 12-a si inca nu am scapat de aceste probleme.ba mai mult, la acestea s-au adaugat hipertensiunea si depresia.fac calciu injectabil, iau enalapril si xanax, ar de 2 saptamani de zile lipsesc de la scoala si nu sunt in stare sa ma ridic din pat.sunt extrem de pesimista si am inceput sa cred ca poate fi ceva grav atata timp cat nimeni nu-i gaseste leac.
principalul impas este acela de anu putea face fata presiunii pe care o presupune acest an scolar.dumneavoastra ce ma sfatuiti?
5 comentarii
0
12-11-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
salut...eu te sfatuiesc sa mergi si la un psiholog bun!!!crede-ma ca te ajuta.si eu m-am confruntat cu probleme serioase...vedere slaba(adica perceptia vederii), fotosensibilizare, concetrare slaba, capcitate intelectuala f redusa, oboseala cronica, insomnii, etc toate aceasta in urma a unor mari nemultumiri si suprasolicitari.Primul pas pe care l-am facut a fost sa merg la neurolog unde am facut investigatii si am urmat tratament pentru mai multe luni care mi-a facut mult bine.Din pacate problema mea nu se rezolvase deoarece la scurt timp am avut niste caderi nervoase groaznice..fiind nevoit sa merg la psiholog.Dar cu timpul si cu multa lupta am reusit sa trec peste marea majoritate a necazurilor si acum sunt aproape ok.deasemenea am folosit si medicamentatie (minima) precum sedocalm, ginsavit, complex b, calciu...si multe altele.Orice s-ar intampla nu dispera pt ca exista remedii si solutii pt orice dilema...toata treaba este sa cauti si nu-ti pierzi rabdarea.Cu o dieta echilibrata, cu sport, miscare in aer liber, iesit cu prietenii si socializare cat mai multa treci peste orice problema.Deasemenea credinta este vitala.Roaga-te zilnic si Dumnezeu te va ajuta.Mergi la slujba, eventual vorbeste cu un preot bun, si incearca neaparat sa gasesti o activitate care sa te relaxeze si sa te faca sa uiti de probleme, macar pt un timp...gaseste ceva care sa iti aduca satisfactie si implinire precum un sport, sau o activitate extrascolara.Multa sanatate si sa ma tii la curent cu vestile bune
0
14-11-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna,

ce spune kix in ultimele randuri e adevarat, iar pentru a putea reusi (mascar) o parte din ce-ti propune ea ai nevoie de un CEVA initial.
Acel ceva il poti lua de la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras...

Toate cele bune,
Andrei
0
25-03-2008, ora 00:00
technoboy
Nu este medic/terapeut
technoboy
buna! ma numesc Claudiu si am 16 ani si in urma cu vreo 4-5 luni am facut o cadere e calciu urata de tot nu stiam ce se intampla credeam ca voi muri...bun am ajuns la spital mi sa administrat o doza de calciu si magneziu in primele 2 zile m-am simtit bine. dupa care a aparut asa o frica in corp parca nu ma simt acelasi om dinainte nu pot sa gandesc cum ar trebui( in geneal noaptea apar aceste simptome inainte de culcare) treptat sa ajuns la o criza de spasmofilie...senzatie de sufocare miscari necontrolate ale corpului. iar acuma de vreo o luna imi apare un nod in gat si ma strange capu foarte tare...e infricosator cand ma uit la ceva naspa la tv imi vine cate o frica de nush ce sa fac. iar de acuma o sapt inainte de aceste simptome fac temperatura. as dori sa va intreb am o frica foarte mare in corp cum ca as inebuni va rog sa imi raspundeti din aceste simptome se poate inebunii sau se poate face un accident vascular????? ce miati indica sa fac?? inaltime 1.82 si 60 de kg
0
28-04-2008, ora 00:00
nigelfarge
Nu este medic/terapeut
nigelfarge
technoboy cat si pt apsint

va rog din suflet sa nu mai ganditi negativ.am avut depresie severa la varsta de 14 ani cu 3 luni de atacuri de panica si mi-am revenit parca din iad.este ceva ABSOLUT NORMAL sa ai depresie, cautand si facand researchuri pe internet am inceput sa devin optimist in privinta vindecarii.am avut toate simptomele inclusiv non-stop impresia ca o sa patesc ceva rau. NU AVETI CE PATII DRAGI MEI ! totul se intampla la nivel hormonal in creier si sunt modificari ca o furtuna in natura, aveti rabdare duceti-va la un psihiatru/psiholog luati antidepresive (ce ia 90% din america) pana incepeti sa va simtiti mai bine.asa suntem facuti nu e nimeni de vina, cu optimism ne vindecam mai repde
pace
0
06-05-2008, ora 00:00
technoboy
Nu este medic/terapeut
technoboy
inger ms mult park de vreo 1 sapt ma simt mai bine...ms de incurajare si pt toti de pe forum cu vointa se poate ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul