o problema...mai rara

18-05-2011
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Buna ziua...in primul rand scriu pentru a 10-a sau a 11-a oara pe acest forum...pentru ca...ca si in subiectele anterioare...m-a ajutat cat de cat sa imi impartasesc suferintele. Ce se intampla cu mine de fapt. Totul a inceput acum 2 luni de zile...in timp ce mancam..mai exact dupa masa...de exemplu daca mancam o supa sau ceva mai lichid...simteam ca mancarea imi ajungea in stomac dar si ca in loc sa ramana acolo "plutea deasupra sfincterului".ca si cum ar pluti apa in cada peste preaplin.nu stiu altfel cum sa explic aceasta senzatie...probabil ca nu se inchidea bine.totul bun si frumos...chestia asta s'a intamplat timp de 2 saptamani...tin sa mentionez ca tineam deja de 1 luna regim alimentar strict si ca nu nu fumam nici nu consumasem alcool.Intr-o zi.m-am apucat sa fac niste exercitii fizice cu greutati...moderate...plus niste flotari ( pe care tin sa mentionez nu mai facusem de ceva luni bune )...ok..toate bune si frumoase...dupa.am mancat de pranz ( o supa) si m-am pus la orizontala...au inceput niste arsuri incredibile...incepand din cosul pieptului pana in gat...cu dureri mari mai mult pe partea stanga..am luat o ranitidina si un scobutil dar nimic...continua sa arda si durerile erau intense.am luat un nurofen.tot nimic. am adormit seara cu greu si dimineata am constatat ca a ramas doar durerea si o usoara senzatie de arsura..dupa 2 zile...m'am dus la ORL...si s'a uitat in gatul meu putin si a zis ca este rosu..i'am explicat ce experimentasem cu 2 zile inainte si mi'a prescris DENOL si Bioparox..am luat 1 saptamana tratamentul cu usoare ameliorari...adica inca ma dura gatul..undeva pe partea stanga..am fost si am facut un test cu bariu si dupa ce m'a intors pe toate partile venindu'mi acidul in gat a inceput sa ma arda extrem de tare..mentionez, tot pe partea stanga...probabil ca se sensibilizase zona respectiva...am urmat tratamentul cu denol in final m'am programat la un gastroenterolog.mi'a prescris nexium 20 mg, motilium ranitidina si nospa.s'au ameliorat toate cam cu 50 la suta..dar ma tot jena ceva in gat in partea stanga...m'am dus iar la orl sa se uite cu endoscopul.si mi'a spus ca pe partea stanga este o zona puternic vascularizata...care sta sa explodeze...si intr'adevar cand m'am uitat la poza eraplina de vene foarte proeminente.am ajuns acasa...cu aceleasi dureri...continuand tratamentul cu nexium.pe urma intr'o zi...fiind lihnit de foame am mancat cam mult.si am simtit o presiune mare pe abdomen...si imi venea multa saliva in gura...mi'a crescut tensiunea...am inceput sa tremur,.am luat un calciu si un magneziu si am scapat si de aceasta stare. Dupa aceea au inceout durerile in spate...intre omoplati...parca erau iste acumulari de gaze...cand le eliminam...si asta cu greu.nu ma mai durea asa tare..am mers pana la urma la Fundeni unde am facut un endoscopie...la care nu s'a vazut absolut nimic.nici macar o imflamatie sau o gastrita sau o gastro-duodenite sau un ulcer...esofag si stomac normal..si am facut o bipsie pentru o boala Celiaca...asa probabil ca se numeste...care mi'a spus medicul ca este pentru intoleranta la fainoase...si la altceva. Tratamentul prescris de acolo este: Sucralfat, Nexium (20 mg), Sab Simplex, Motilium...pentu 25 de zile. Mi'au spus ca durerile sunt datorate bolii numite spasm esofagian..sica nu exista prea multe tratamente pentru aceasta boala si atunci se recurge la cele de mai sus pentru ameliorarea bolii de reflux gastroesofagian. Ideea este in felul urmator...chiar si acum cand scriu...simt pe esofag...pe partea stanga..o senzatie ciudata...mai exact e o usoara arsura + durere foarte enervanta...parca e situata pe un nerv care imi produce si o stare incredibila de disconfort...care radiaza in mana stanga pana in degete si in piciorul stang..cu senzatia de mancarime in degetele de la maini si de la picioare dar pe interior. e posibil asa ceva? nu mai stiu ce sa mai fac.senzatia este accentuata de arsura...adica practic daca nu mananc nimic care ar putea sa imi provoace arsuri...senzatia se diminueaza...nu stiu ce sa mai spun...rog pe cineva competent sa lase un mesaj daca se poate...in legatura cu aceasta problema. Va multumesc din suflet.
16 comentarii
0
18-05-2011, ora 09:25
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
am uitat sa specific ca am facut tratament pentru caderea parului intr'un loc...5 injectii cu corticosteroizi...kenacort...si mai luam extraveral la nevoie pentru o distonie neuro-vegetativa pe care o am de ceva ani. Va multumesc.
0
18-05-2011, ora 14:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
In privinta unei afectiuni posibile afectiuni digestive nu am competenta sa ma pronunt, dar pot sa va spun cu siguranta ca simptomele pe care le aveti dvs si care nu cedeaza sau nu cedeaza suficient dupa administrarea medicatiei de mai sus, au si o baza psihica. Poate exista si o afectiune digestiva in paralel sau poate fi exclusiv o cauza psihica.
Nu vreau sa spun nici un moment ca ar fi simptome imaginare, sunt convinsa ca sunt cat se poate de reale si de suparatoare. Insa caracterul lor sugereaza o componenta nervoasa- poate exista un stres in viata dvs pe care nu il mai puteti duce si organismul dvs va atrage atentia in acest fel, poate sunteti suprasolicitat profesional, poate aveti o depresie.
Va recomand un consult psihiatric cu efectuarea unor scale pentru depresie respectiv pentru anxietate si eventual un tratament medicamentos, in paralel cu recomandarile gastroenterologului.
Sanatate!
0
18-05-2011, ora 14:30
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Si nu in ultimul rand, referitor la titlul postarii dvs, va pot spune ca problema pe care o aveti nu este deloc rara; ba chiar foarte frecventa. Milioane de oameni sufera avand simptome digestive sau cardiace sau pulmonare care nu cedeaza la tratamentele recomandate de internisti, cardiologi, etc si ajung sa "duca pe picioare" ani de zile aceste simptome, obisnuindu-se cu ideea ca nimeni nu reuseste sa le depisteze boala, cand de fapt cauza este sistemul nervos. Atunci cand organismul "nu mai poate sa duca" o anumita problema, un anumit stres, etc trimite semnale de ajutor care se transmit in exterior sub forma acestui gen de simptome care nu cedeaza in ruptul capului la tratamentele clasice.
0
18-05-2011, ora 16:09
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Va multumesc din suflet pentru raspuns...probabil ca au si o cauza psihica.intr-adevar am fost foarte stresat in ultima vreme...dar si mai stresat de acum inainte datorita faptului ca la 24 de ani nu voi mai putea bea o bere niciodata datorita arsurilor pe care le am si daca mananc putina sare sau un mar.evident...este si o cauza psihica...dar mult mai reala este cea de cauza organica.care culmea.nu exista. Astept in continuare pareri...sugestiii...va multumesc
0
18-05-2011, ora 16:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Depistare Helicobacter Pylori din sange sau scaun ai facut? Sau eventual cand ti-au facut endoscopia? Conteaza mult prezenta bacteriei in cazul simptomelor tale. De asemenea, foarte important daca ai reflux al bilei in stomac, chit ca zici ca pe tine te jeneaza si mult mai sus.
Sanatate!
0
18-05-2011, ora 16:35
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
1.Nu exista o cauza organica, ci functionala.
2. Veti putea sa beti si sa mancati ce va va pofti inima, dupa ce veti trata medicamentos simptomele dvs.
3. Tratamentul se da de catre psihiatru, consta in medicamente antidepresive si/sau anxiolitice care NU dau dependenta.
4. Durata tratamentului este intre 6 luni si 1 an dupa care veti putea sa va alimentati cum veti pofti dvs.
5. Va sfatuiesc sa nu respingeti ceea ce nu cunoasteti; faceti o vizita unui medic psihiatru, discutati detaliat toate starile dvs si apoi veti putea lua o decizie, dupa ce veti intelege care e mecanismul acestor simptome.
0
18-05-2011, ora 17:56
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
si sunteti absolut sigura ca sunt de cauza functionala? sunteti medic psihiatru sau psiholog?
0
18-05-2011, ora 18:16
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu pot fi sigura de nimic pana nu vad cu ochii mei omul care e bolnav si toate investigatiile lui. Dar din ceea ce scrieti, cel mai probabil este o cauza functionala.
Sunt medic psihiatru.
0
18-05-2011, ora 18:26
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
pai ce investigatii...testul Hp pylori a iesit negativ atat din coprocultura si din sange de 2 ori.la endoscopie nu mi'au descoperit nici macar o imflamatie...decta mi'au luat biopsie pentru boala celiaca...ideea este ca...daca nu iau medicamentele prescrise...desigur cele mentionate in primul post de mai sus.chiar si o zi..incepe sa ma arda gatul rau de tot..si as ama arde cat de cat desi le iau.exista posibilitatea sa comunic cu dvs. pe messenger sau altcumva?
0
18-05-2011, ora 18:30
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca nu v-au descoperit nici o leziune organica, care este explicatia prescrierii atator medicamente?
In acest caz, sunt toate sansele ca tulburarea sa fie exclusiv pe sistem nervos.
Voi cere permisiunea moderatorilor pentru a va da datele mele de contact, si daca o voi primi si doriti, ma veti petea contacta
0
18-05-2011, ora 18:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca este numai o hiperaciditate mare, este suficient sa va fi prescris un antiacid. Deci nu prea e de inteles medicatia multipla, cum nu inteleg cum s-au vizualizat vascularizari la o investigatie si apoi la urmatoarea nu. Presupun ca daca era reflux al bilei in stomac, se vedea si asta la endoscopie. Daca ultimele investigatii nu au aratat nimic organic, urmati sfatul doamnei dr. Vochescu, s-ar putea sa fie simptome declansate pe fondul unor tulburari psihice.
0
18-05-2011, ora 18:51
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
pai lasati'mi datele de contact...un id de messenger aici...nu este nici un fel de reclama. va multumesc
0
18-05-2011, ora 18:53
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In regulamentul site-ului nu este permis. Am trimis o solicitare moderatorilor si daca primesc acceptul, veti avea datele mele de contact.
Doresc sa va ajut, in masura in care imi va permite politica acestui forum.
0
18-05-2011, ora 19:02
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
imi puteti trimite un mesaj privat.
0
18-05-2011, ora 20:13
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
eu voi fii plecat cred 2 zile din bucuresti.daca doriti sa imi lasati datele de contact o puteti face...prin mesaj privat. va multumesc din suflet.
0
21-05-2011, ora 18:00
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
astept alte parerei...va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici