o nelamurire legata de hiv/sida

04-10-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si am o nelamurire legata de virusul hiv
am citit de curand mai multe informatii despre acest subiect si nu sunt pe deplin lamurita
daca o persoana nu a avut niciodata relatii cu o alta persoana infestata cu hiv si stie ca nu s-a nascut cu acest virus, este posibil totusi sa fie infestata cu el ? va intreb deoarece sunt foarte nelamurita si nu am la cine sa apelez. Va rog mult de tot sa ma ajutati.
8 comentarii
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai acest virus hiv nu se transmite doar prin contact sexual!!se poate transmite si prin utilizarea unor ace, siringi, foarfece, ustensile de manichiiura, pedichiura nesterilizate sau folosite de o persoana infectata cu hiv, se mai poate transmite chiar si prin sex oral.dar de unde nedumerirea asta a ta?
0
04-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
nush, am citit pe net o gramada de lucruri despre asta ier eu a simt cam rau in ultimul timp si mi se pare ca toate simptomele mi se potrivesc. sunt foarte speriata si nu mai stiu ce sa fac. am fost in vara la dentist pentru detartraj, si atunci mi-a sangerat gingia dar nu am dat importanta, crezand k este un cabinet medical bun si nu am fost atenta daca instrumentul folosit a fost sterilizat. De asemnenea, tin sa mentionez ca eu nu merg la cabinetele cosmetice pentru manichiura, pedichiura, etc. Analizele la sange mi-au iesit bune, insa eu sunt incontinuu foarte speriata. ma sperii de orice boala si mi-e frica sa nu patesc ceva rau. ce credeti ca as piutea avea?
0
04-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
stai linistita aida ca toata lumea sangereaza la dentist!!daca era un cabinet particular mai mult ca sigur ca toate ustensilele se sterilizeaza asa cum trebuie!!nu te mai gandi la ce e mai rau!!mergi si fa-ti testul hiv, vdrl iarasi este important si celelate care ti le-am scris in ultimul mesaj postat de tine!!frica este primul pas spre moarte!!fii mai optimista si mergi cu incredere la medic!!pt orice exista tratamente!!chiar si hiv-ul descoperit la timp poti trai zeci de ani cu acest virus foarte bine cu un anumit tratament care mai este si gratuit din cate am inteles!!stadiul sida este cel mai grav!!oricum nu cred ca este vb de asa ceva!!poti avea si o anemie!!fuguta la medic cel mai bine!!te pup
0
17-03-2009, ora 11:02
righinna
Nu este medic/terapeut
righinna
Buna ziua.Am o intrebare si va rog tare mult un raspuns la ea.Analiza simpla de singe poate depista virusul Hiv sAU sida??? Va multumesc anticipat..
0
10-09-2009, ora 14:38
vieriu
Nu este medic/terapeut
vieriu
unde se realizeaza un test hiv sigur?
0
28-11-2010, ora 22:00
Hatagan
Nu este medic/terapeut
Hatagan
bineinteles ca depisteaza virusul H.I.V analizele de sange
0
28-02-2012, ora 21:34
carmen2012
Nu este medic/terapeut
carmen2012
Buna ziua, am si eu o intrebare...ce se intampla daca 2 persoane cu hiv intretin relatii sexuale neprotejate?
0
01-06-2016, ora 19:53
AlinaMom1
Nu este medic/terapeut
AlinaMom1
Buna ziua !Am o problema grava si sunt f panicata...Prietena mea cea mai buna mi a recunoscut ca are virusul Hiv de la 16 ani !suntem prietene de 4 ani timp in care am locuit si impreuna!Nestiind ca are aceasta boala am baut dupa ea...mancat...stiu ca asa nu se ia !eu imi fac unghiile la salon ea si le face acasa...o singura daca am folosit forfecuta ei de curand..inainte ca ea sa imi zica ca are acest virus!nu m am taiat nu a ajuns la sange cred!de curand ea a dezvoltat o ciuperca de piele..am facut si eu (nu asa grav ca ea)tin sa precise ca sunt plecata din tara si nu pot ajunge la victor babes!dar ptr linistea mea vreau un raspuns referitor la aceea ciuperca!credeti ca am luat virusul de ea!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.