o nelamurire

04-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua
am 17 ani si as avea o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva
din luna august am o senzatie foarte ciudata-o greutae in respiratie-ca si cum aerul pe care il inhalez nu este suficient si parca simt si un nod in gat. Imi este teama sa nu fie vorba de astm, dar eu nu mai prezint si alte simptome, cum ar fi tusea sau suieratrurile-specifice astmului. de asemenea, nu sunt alergica la nimic, am si caine in casa de foarte multi ani si stiu ca nu se datoreaza acestui lucru. cand am fost la control la plamani medicul a mentionat ceva legat de un inceput de astm, insa simptomele a spus ca simptomel nu se potrivesc. este posibil sa fie astm, sau doar lipsa de calciu-caci am asa ceva, sau anxietate? se poate sa se datoreze si infectiei in gat pentru care urmeaza sa fac tratament? mentionez ca nimeni din familia mea nu a suferit de astm iar senzatia aceasta de lipsa de aer se accentueaza mai ales dupa o perioasa stresanta. Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
06-12-2008, ora 17:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa-ti un control endocrinologic, inclusiv hormonii tiroidieni si ecografia tiroidiana.Daca aceste analize sunt normale, adreseaza-te unui internist caci si pentru a confirma astmul iti trebuie o serie de investigatii.Numai bine!
0
21-05-2010, ora 17:15
englezu23
Nu este medic/terapeut
englezu23
Si eu am aceeasi problema, dar nu tusesc si nu am astm. Daca iti ies analizele bune... S-ar putea sa fie de vina stresul acumulat in ultima perioada. fa-ti ordine in viata si nu iti mai face griji. Abtine-te de la atacuri de panica. Stai lungit pe spate... calm si inspira incet de fiecare data cand ai impresia ca n-ai aer. Eu am capatat-o din cauza unor probleme de sanatate.. am trecut de la o boala la alta si tot asa pana mi-am iesit din fire...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.