o mica nelamurire: menstruatie dereglata sau sarcina?

18-07-2008
raluk_dv
Nu este medic/terapeut
raluk_dv
momentan sunt in grecia.de cand am venit aici mi s-a dereglat si ciclul.mi-a venit pe 24 mai, in iunie deloc, numai in 2 iulie s-a gandit sa mai apara dupa ce m-am ingozit numai la gandul ca as putea fi gravida.mentionez ca nu am folosit niciodata contraceptionale.doar prezervativ.mi s-a mai intamplat sa intarzie dar nu asa mult.am fost si la medic dar cand eram in tara si mi-a spus ca am o dereglare hormonala si mi-a prescris duphaston care sincer numai mi-a dereglat ciclul sdi mai mult.si de atunci nu am mai fost.puteti sa imi recomandati ceva?si niste anticonceptionale mai noi..stiu ca trebuie sa ma merg la medic pt a-mi prescrie ce e mai bun pt mine dar nu vreau pastilute pt ca pur si simplu uit sa le iau.as dori altceva.am 20 ani.multumesc frumos.si as mai avea o intrebare.mi-a aparut pe gat pe fata, la buric si la piept par care se tot indeseste.nu vreau sa ma transform in barbat...:) o fi tot din cauza dereglarii hormonale??ce as putea face?
6 comentarii
0
18-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
cu siguranta ai dereglare hormonala.parul aparut provine din aceasta cauza.de cele mai multe ori in astfel de cazuri se fac niste investigatii si apoi se trateza.sfatul meu este sa mergi la un medic endocrinolog si sa faci un set de analize la sange cum ar fsh, Lh, progesteron, estradiol, prolactina si un tsh pt glanda tiroida.pana atunci nu folosi nici o pastila contraceptiva pt ca nu este indicat!!daca esti din bucuresti iti pot recomanda dr meu endocrinolog care este f.bun!!si eu am probleme cu dereglarea hormonala in urma unor adminstrari gresite cu anticonceptionale!!succes
0
19-07-2008, ora 00:00
raluk_dv
Nu este medic/terapeut
raluk_dv
sunt din deva...nu prea sunt medici buni acolo..si acum sunt in grecia.m-as duce aici la medic dar e tare scump...multumesc frumos pt sfat!!
0
20-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sa stii ca dereglarile astea nu iti fac bine in timp!!cu cat mergi mai repede cu atat mai bine!!noteaza analizele care ti le-am scris ca alea sunt sigur cele care trebuiesc facute pt hormoni.succes
0
20-07-2008, ora 00:00
raluk_dv
Nu este medic/terapeut
raluk_dv
cum adica?ce mi se poate intampla?ceva rau?
0
20-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
in timp da pot provoca anumite boli!!nu vreau sa te sperii dar ocupa-te de ele ca e mai bine.si eu am dar inca nu m-am dus sa iau tratamentul.nu prea am timp.eu am si o fetita si cu timpul stau mai greu dar trebuie sa merg zilele astea.nu te uita la bani atunci cand e vb de sanatatea ta.cauta un medic endocrinolog aolo, poate iti recomanda cineva unul foarte bun.
0
21-07-2008, ora 00:00
raluk_dv
Nu este medic/terapeut
raluk_dv
ok multumesc tare mult asa o sa fac!multa sanatate va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •