o intrebare

17-10-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua
am 17 ani si as avea o nelamurire.
eu mi-am facut un set de analize la sange care au iesit in limite normale, mai putin aslo-un pic marit
cu toate acestea imi este foarte frica sa nu am leucemie, am citit undeva simptomele si mi se pare ca mi se potrivesc unele din ele. Mentionez Ca numarul leucocitelor a iesit de 6, 8 din normalul de 4, 5-10, 4. Sunt foarte nelamurita: este posibil sa am leucemie sau este doar in imaginatia mea? sunt foarte fricoasa. M agandesc totusi ca daca as fi avut leucemie, rezultatul analizelor ar fi iesit modificat, sau nu?
1 comentarii
0
18-10-2008, ora 00:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai ASLO putin marit pentru ca, probabil, in perioada cand ai facut analizele, erai putin racita, aveai putin "rosu in gat". E pacat ca de la varsta asta ai fobii de genul asta.Nu ai nici un fel de leucemie.Spui ca "numarul leucocitelor a iesit de 6, 8 din normalul de 4, 5-10, 4".Ai inteles gresit! "4, 5-10, 4" reprezinta un interval al valorilor normale, deci 6, 8, rezultatul tau, este un rezultat normal.Iesi cu prietenele, fa-ti un prieten, sugestioneaza-te si scoate-ti aceste ganduri din cap, caci gandind asa toata ziua la leucemie intr-o zi chiar ai s-o faci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.