o gramada de simptome si niciun raspuns

25-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si am mai multe nelamuriri, sper k ma poate ajuta cineva. Acestea sunt simptomele mele:
- batai puternice de inima, desi ekg a iesit ok
- nevoia de a ofta des sau inspira adanc pe gura mai ales, pentru a-mi umple plamanii
-senzatia, mai ales seara, in pat, ca pentru o secunda, sau doua raman fara aer, apoi inima incepe sa bata puternic
-senzatia ca mi se infunda aerul in gat si nu mai pot respira- mi se pare ca aud chiar un harait usor, pe care insa nimeni altcineva nu il mai aude
-menstruatie dereglata- nu a mai venit de doua luni. Si la vreo 2 saptamni dupa ce imi trece, am o scuregere maronie, pe care inainte o asociam cu perioadele stresante
-uneori simt o presiune pe piept, in special in cosul pieptului, nu imi ingreuneaya respiratia, si trece cam in 20 de minute, uneori chiar mai repedde, daca nu ma mai gandesc la ea.
-uneori am episoade de direice, o data pe saptamana, timp de cateva saptamani, apoi o luna nu mai am nimic.
Trebuie sa mentionez ca nu am dificultati de inspiratie/ expiratie, numai ca foarte des simt nevoia sa inspir adanc. Am facut analiye de sange, in septembrie, cand a inceput aceasta situatie si a iesit bine, mai putin calciul ionic- 2, 04 din 2, 1-2, 7. si aslo 600, pentru care fac tratament. Acum am inceput sa si tusesc, dar nu cred k are vreo legatura, mai ales ca acum suunt si racita. Numai ca ma sperie foarte tare aceste simptome, le-am asociat cu toate bolile posibile -incepand cu cele grave-cancer, apoi boli de inima si mai nou astm, din care am facut o obsesie. Nu mai stiu ce sa ma mai fac, nu ma mai pot bucura de nimic, gandindu-ma ca am o boala grava, seara ma culc, gandindu-ma ca poate nu ma voi mai scula a doua zi, si tot asa. Plang destul de des si nu reusesc sa ma linistesc deloc, desi toti imi spun ca nu am nimic, ca bolile la care ma gandesc eu au alte manifestari si ca se dobandesc de obicei genetic, iar eu si am fost o persoana sanatoasa. Stiu ca am tot scris pe acest site, insa niciodata nu am mentionat toate simptomele la un loc. Sper ca ma veti putea ajuta, multumesc anticipat.
9 comentarii
0
25-12-2008, ora 21:19
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
offfff, destul de naspa.si mie mi se intampla asa ceva, batai de inima neregulate, si puternice uneori, respiratie grea, am facut spirograma si nu e vb de astm, cica doar lipsa de calciu, am tot luat calciu dar se pare ca degeaba, am auzit ca toate astea pot fi de la stres, neliniste, nervozitate, etc.nici eu nu stiu ce sa mai fac ca sa treaca staRILE, EU AM SI SENZATIE DE NOD IN GAT MAI MEREU.si mai am si o senzatie neplacuta tot in gat, ma gadila ceva si imi vine sa tusesc.asta e, cateodata toate astea mai trec si e bine.as vrea sa treaca de tot.
0
25-12-2008, ora 22:22
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna, intr-un fel ma bucur sa aud k mai exista persoane in situatia mea, dar de multe ori am impresia ca eu ma simt cel mai rau, nu stiu ce sa mai fac. si eu am senzatia de nod in gat, uneori ma gadila ceva si trebuie sa tusesc- dar asta este de la raceala- si uneori chiar in piept simt ca ma gadila ceva, dar nu pot sa tusesc. Am inclinat sa cred ca este astm dar apoi cum se explica celelalte simptome? as vrea sa te intreb, dac apoti sa-mi spui, ce se petrece mai exact la testul se spirometrie? multumesc pentru raspuns,
0
26-12-2008, ora 19:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un cnsult homeopatic ar fi foarte indicat in cazul dv. Pana atunci, luati calciu in doza de 600 mg pe zi, cu ajutorul caruia probabil veti observa o ameliorare pentru o scurta perioada.
0
26-12-2008, ora 23:28
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna, pai la spirometrie te pune sa tragi aer in piept cu putere si apoi, iar cu putere sa sufli si sa golesti plamanii printr-un tub special. Mergi la alergologie, interne sau cel mai bine la pneumologie ca sa iti faci si sa vezi daca e sigur astm sau nu.
0
27-12-2008, ora 19:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumes frumos pentru sfaturi, am sa merg cat de curand la medicul de familie, sa vad ce-mi va spune. Pana atunci, domnule doctor imi puteti spune-credeti ca este vorba cumva de astm? din cate stiu eu, dificultatea apare la expiratie, nu la inspiratie si nu in sensul specificat de mine. E adevarat ca imi vine sa tusesc, dar cred ca este de la raceala, sunt si ragusita acum. Si mi-am masurat respiratiile pe minut, sunt in jur de 14, asta este bine? multumesc anticipat.
0
18-01-2009, ora 01:37
andrei2828
Nu este medic/terapeut
andrei2828
putin astm iar restul astai firea ta probabil-cateodata nai aer, calciul scade, te consumi, nervoasa, daca mai si esti in zodia pesti-asta spune totul..tre sa fi mai calma sa gandesti mai pozitiv, sa nu te mai iei dupa toti dementii, nai nimic! niste ceai de tei e foarte bun calmant, ne mai auzim daca e ceva
0
21-01-2010, ora 17:40
vallentin
Nu este medic/terapeut
vallentin
salutari! am si eu o problema de genul: respir cam greu, trag aer in piept si simt ca nu intra suficient, casc intr-una si am si niste dureri in piept care apar dimineata, am fost la un medic internist si am fct si un ekg care a iesit ok. mi-a recomandat niste vitamine si calciu pe care le-am luat si am observat ca durerile din piept au mai disparut dar problema cu respiratia tot o am, ink din vara. nu tusesc, nu am febra, numai ca respir greu si in momentul de fata iar medicul mi-a spus ca am spasmofilie.Asa se manifesta spasmofilia? va multumesc!
0
24-08-2011, ora 13:13
mychy
Nu este medic/terapeut
mychy
buna, ma numesc monica si an aceleasi simptome ca si valentin, numai ca eu nu am luat calciu si vitamine..folosesc asmanex-cu ceva timp in urma am folosit symbicort..dar fara nici un rezultat!medicul pneumolog ma trateaza de astm bronsic, desi la astm nu poti expira si te sufoci.eu nu pot inspira.casc fortat sa pot lua o gura de aer.nu stiu ce sa mai fac si unde sa merg sa pot gasi un medic care poate pune un diagnostic corect, si poate sa-mi dea un tratament care sa dea rezultate!a m un baietel de 2 ani pe care nu vreau sa-l las singur.dar e din ce in ce mai rau..daca ma poate ajuta cineva cu ceva..va multumesc!
0
25-08-2011, ora 17:02
Mihaela Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihaela Mihai
buna ziua

numele meu este Mihaela;

ma adresez in numele tatalui meu care are probleme de sanatate fara diagnostic- in varsta de 61 ani;
in vara aceasta a suferit de rinita alergica..asa i-au spus in prima faza..dupa care se pare ca nu este alergica...nu stiu exact sa va spun dar daca acest aspect cantareste mult in raspunsul dvs. ma pot interesa;
a luat antibiotice...spay-uri de nas o groaza..poate chiar mai mult decat i s-a prescris de la medic...in cele din urma se pare ca s-au diminuat starile acelea care produc un disconfort total.dar au aparut altele care nu ii mai dau pace;
de luni de zile nu se mai poate odihni..nu mai poate dormi decat cu pastile de somn...sau doarme 1 ora si gata..a slabit in ultimul hal.nu mai mananca bine.are stari de rau pana aproape de lesin...se simte sfarsit...fara puteri.nu mai poate bea nici macar o gura de alcool( bere sau alte bauturi usoare pe care le consuma fara sa aiba probleme)...nu mai poate fuma..are stari in care spune ca se sufoca si ca nu mai are aer..
si-a facut set de analize la sange care a iesit ok; el este si cardiac...dar din controalele facute se pare ca nu ar fi o afectiune a inimii care produce acum aceste stari;

spuneti-mi va rog cum il pot ajuta, pt ca vad ca se usuca pe picioare si nu am nici o putere;
va multumesc anticipat pt raspuns.
Mihaela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Sforăitul și apneea de somn, asociate cu un declin cognitiv prematur
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  •