o fi s au nu o fi hta?????

03-10-2009
nelu195
Nu este medic/terapeut
nelu195
LUNI M A LUAT LA SERVICIU NISTE DURERI GROAZNICE DE CAP SI IN PARTEA STANGA DESUPRA MAMELEONULUI NISTE JUNGHIURI PULSATILE DE NESUPORTAT.TENSIUNEA ERA DE 12/8.NU AU CEDAT LA IBUPROFEN, EXTRVERALSI DISTONOCALM SI AM PLECAT LA SPITAL, LA CAMERA DE GARDA. M AU PRELUAT, MI AU FACUT EKG SI A IESIT NORMAL IAR TENSIUNEA ERA 13/8 IN SCHIMB AU IESIT UN PIC MAI MARI NISTE ANALIZE MK S AU CAM ASA CEVA CEEA CE I AU FACUT DUPA 7 ORE DE STAT IN GARDA SA MA RETINAPT INVESTIGATII IATA CE AU GASIT EI:OBEZITATE, AV 80/MIN, TA 150/90 DUPA 7 ORE DE ASTEPTAT, ARTERE PERIFERICE PULSATILE FARA ALTCEVA DE ARATAT IN CONTEXT;ECG:RS, q in D3 AVF, REMIS IN INSPIR PROFUND(CEEA CE NU M AU PUS SA FAC):REPOLARIZARE NORMALA. BIOLOGIC NU SE INREGISTREAZA NECROZA MIOCARDICA9 troponina t negativa)PROFIL LIPIDIC:COLESTEROL TOTAL 201, HDL 44, 71 TRGLICERIDE 251, HB 13, 3, HT=40 LA SUTA, GLICEMIE 94, ECOGRAFIE CARDIACA:AOI 19, AOA 32, AS 38, VSD 43, VSS 26, AD, VD, SIV 12, ppVS 11;VALVA AORTICA TRICUSPIDA:CINETICA PERETI VS IN LIMITE NORMALE;PERICARD LIBER, FEVS 70 LA SUTA, E 74, A 64, TDE 185, RX pulmonar normal M AU PUS LA TEST DE EFORT SI IATA CE AU SCRIS:TEST DE EFORT ECG EFECTUAT FARA BETABLOCANT DAR CU ACCUPORO 10MG SI TERTENSIF SR 1, 5 MG - MAXIMAL NEGATIV DAR TA CRESTE PANA LA 18/10MMHG MI AU FACUT SI EDS SI AU DESCCOPERIT ARII DE HIPEREMIE ANTRALA. MENTIONEZ CA SUNT IN TRATAMENT CU SIMVACARD SI LIPHANTYL SUPRA DE 5 ANI IAR DIN IANUARIE AM LUAT 6 LUNI LA INDICATIA CARDIOLOGULUI CONCOR DE 2, 5 UNA DIMINEATA, APOI L AM INTRERUPT SI LUAM NUMAI LA NEVOIE CAND PULSUL AJ. IN REPAUS LA 90-100 BATAI PE MINUT.MI AU PUS URMATORUL DIAGNOSTIC:GASTRITA HIPEREMICA, HTA STADIUL II JNC VII, RISC ADITIONAL FOARTE INALT. DISLIPIDEMIE COMBINATA. OBEZITATE. AM 1.74 SI 114 KG LA 37 ANI IATA CE TRATAMENT MI AU DAT; CONCOR 5MG una dimineata, ACCUPRO 10 MG una dimineat si una seara, TERTENSIF SR 1, 5MG una dimineata, CRESTOR 10 MG una seara, LIPANTHYL 160MG una la pranz, NEXIUM 20MG una dimineata --ultimul medicament decat 4 saptamani. ASAAA AM IESIT DIN SPITAL VINERI SI VR SA VA SPUN CA MA SIMT MAI AMETIT SI PARCA DUPA CEIAU ACCUPRO NICI NU POT SA RESPIR BINE SI APAR SI DURERILE DE CAP...PLUS O STARE DE AGITATIE TA ESTE INTRE 10 SI 11 CU 8. CE MA SFATUITI SA FAC????? EU CRED CA NU AM HTA DE LA VARSTA ASTA SI AS DORII SA STIU CUM POT FII SIGUR CA ESTE VORBA DESPRE HTA??? ASTEPT RASPUNSUL DVS. URGENT CA SA STIU CE SA FAC ( SUNT O PERSOANA UN PIC MAI ANXIOASA ) VA MULTUMESC TSH ACUM O LUNA A FOST MAI MIC 20 IAR MINIMA ERA 27
1 comentarii
0
13-11-2009, ora 01:04
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
Imi pare sincer rau de problemele pe care le descrii.TA este un pic la limita superioara, dar si eu de exemplu am destul de des 12-13 cu7-8, acum depinde fiecare si cum "o simte".Ideal ar fi sa ai valori intre 10 si 12.Poate ar trebui sa iti cumperi si un tensiometru bun si cand ai dureri de cap sa vezi ce tensiune ai. Asta ca sa fii sigur ca nu esti la spital si esti stresat pentru ca tensiunea creste destul de repede. trateaza si gastrita pentru ca si aia poate da multe batai de cap.Incearca sa slabesti cumva. Si ca o curiozitate: la ce spital ai fost de ti-au facut toate testele astea ? Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici