o fi anexita?

25-01-2010
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
va rog frumos ajutati-ma si pe mn q ceva.am 18 ani..nu am fost niciodata la ginecolog si nici nu vb q mama de asa ceva.mi-am inceput viata sexuala de curand si la inceput nu am avut niciun fel de problema..dar dupa un contact sexual indelungat am avut ceva usturimi si simteam nevoia sa urinez foarte des. am citit pe net o groaza de comentarii de pe diferite forumuri si toate simptomele mele corespundeau cu simptomele anexitei.am fost la farmacie si am intrebat daca are ceva pt anexita.farmacista mi-a dat uricol efervescent si indometacin supozitoare.le-am luat dupa cum mi-a zis farmacista si s-a ameliorat usturimea, dar nu de tot.dupa un timp in care nu am mai luat nimic, am luat din nou uricol si indometacin si imi trecuse de tot.dar acum mi-a aparut iar.ce sa fac? sa iau din nou indometacin si uricol? sau ceva de la naturiste? va rog sa nu-mi spuneti sa merg la ginecolog pt ca acolo costa bani iar eu nu am...si mamei mele nu pot sa-i cer.un remediu asa babesc se poate? va multumesc
6 comentarii
0
25-01-2010, ora 22:17
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tot un fel de remediu babesc este si uricolul. Daca sunteti eleva, inseamna ca sunteti asigurata. Mergeti la doctorul de familie, nu costa bani, poate cel mult sa va ceara o dovada ca sunteti eleva. El va decide daca este nevoie sa va trimita la un alt medic, ginecolog sau urolog, unde, in baza biletului de trimitere, nu va costa bani. Nu neglijati, 18 ani e cam devreme pentru asemenea recidive.
0
02-02-2010, ora 22:50
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
tu ai facut o infectie urinara, nu anexita, iar aceasta se trateaza cu antibiotic de obicei. Indometacinul e doar un anti-inflamator (ca sa-ti treaca durerile), iar uricol calmeaza si el pe-acolo, dar eu l-as folosi mai degraba ca tratament suplimentar impreuna cu antibioticul.

Deci ce te sfatuiesc sa faci, chiar daca ti-au trecut simptomele, este sa faci o urocultura. Vezi daca poti obtine trimitere de la medicul de familie, nu-i nimic daca afla mama ta, infectiile urinare nu au neaparat legatura cu sexul (desi la tine din cauza asta e, pentru ca a fost frecare prelungita), in general apar de la frig la maini, picioare si fund. Banuiala mea e ca e vorba de o infectie cu E.coli. Asta o sa apara in rezultatul uroculturii. De asemenea, se va face o antibiograma care iti va spune la ce antibiotice e sensibila infectia. Cu aceasta antibiograma mergi la doctorul de familie (un urolog ar fi indicat, dar costa suplimentar) si-ti va da reteta. Si te rog, nu te mai lua dupa farmaciste. Cateodata nici macar doctorii nu-ti dau tratamentul corect, d-apai ele. Adica ti-au dat asa, cam jumatate de tratament, si e adevarat ca nu puteau sa-ti prescrie ele antibiotic, dar macar sa-ti spuna sa faci o urocultura ca sa iei antibiotic. In fine. Fa ce ti-am zis pentru ca e important sa o tratezi - daca ai facut la un act sexual, e posibil sa faci si la altele. Ai grija sa pastrezi o igiena sexuala stricta: spala-te si urineaza de fiecare data inainte si dupa sex. Astfel se micsoreaza numarul bacteriilor de acolo si sunt sanse mai mici de infectare.
0
04-02-2010, ora 23:59
ramona02
Nu este medic/terapeut
ramona02
Eu zic sa mergi neaparat la un ginecolog pentru ca este posibil sa ai si candidoza sau altceva. Scurgeri vaginala abundente ai?
0
10-02-2010, ora 16:00
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
da, am si scurgeri vaginale, dar le aveam si inainte sa-mi incep viata sexuala...urocultura asta unde se poate face?? si cat costa? e nevoie neaparat de trimitere de la medicul de familie? si in ce consta urocultura?
0
10-02-2010, ora 16:07
ramona02
Nu este medic/terapeut
ramona02
carmen, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog in primul rand.Nu este neaparat nevoie sa iei trimitere de la medicul de famile, poti sa te duci si fara, insa va fi nevoie sa platesti toate analizele si consultatiile. Urocultura se poate face in orice policlinica sau spital si consta intr-o proba de urina si costa in jur de 20 de lei. Eu zic sa nu te speri pana nu stii sigur ce ai. Daca te duci la medic si urmezi un tratament o sa fie totul bine.
0
10-02-2010, ora 16:29
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
ca sa faci o urocultura, mergi la farmacie si cumpara un borcanas steril (stiu ei de care sa-ti dea), apoi recoltezi in el prima urina de dimineata (dar nu primul jet, ci al doilea). Cu borcanasul mergi la orice laborator (de spital sau de la centrele private) dar e bine sa ajungi in maxim 2 ore, pentru ca mai tarziu se altereaza starea urinii si s-ar putea sa nu mai ai un rezultat corect. Eu iti pot recomanda Centrul de Diagnostic Victor Babes sau centrele Sanador. La primul nu merge cu trimitere, va trebui sa platesti, dar la Sanador poti face gratuit, cu trimitere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •