o boala grava?

22-11-2008
nikoletta
Nu este medic/terapeut
nikoletta
buna ziua...in urma cu un an am fost operata la genunchi cu diagnosticul leziuni menisc intern si extern si membrana sinoviala tasata, iar acum durerile au reaparut, mi s'au dat tot felul de tratamente, acum urmez un tratament natursit pt k am ulcer si antiinflamatoarele si apstilele puternice imi fac rau.iau pastile cu extract din cartilaj de rechin si un sedativ pt k am dureri mari noaptea...dar a aparut alta intrebare, sunt putin cam speriata deoarece la analizele sangelui, vsh are valoare normala, rheuma test este negativ, numai fibrinogenul are o valoare ridicata.in urma cu 3 ani am fost operata de o tumora la deget V, falanga I, diagnosticul a fost encondrom...m'am speriat pt k am vazut pe prospectul cartilajului de rechin k este de asemena adjuvant in tratamentul cu citostatice, o valoare mare a fibrinogenului de aseemenea poate fi un semn de tumori maligne, si ceea ce m a ingrijorat este faptul k parintii mei nu mi'au zis nimik in legatura cu rezultatul biopsiei tumorei de la deget...cred ca sunt cam speriata degeaba, de aceea as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate sa am o tumora maligna.va multumesc anticipat
2 comentarii
0
25-11-2008, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va faceti rau singura punandu-va atatea intrebari si, mai ales, incercand sa raspundeti singura.
Atitudinea logica este sa consultati medicul ortoped, cel care v-a operat sau un alt coleg, care va lua in considerare inclusiv un consult la medicul reumatolog.
Nu trebuie sa amanati, mai ales daca avem in vedere suferinta actuala. Cat priveste tratamentul cu "cartilaj de rechin", eu cred ca exagerati din nou. Opriti-l si va veti linisti cu privire la efectele secundare!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-11-2008, ora 09:49
nikoletta
Nu este medic/terapeut
nikoletta
va multumesc pt raspuns domnule doctor, cat de curand voi face un alt control la ortoped cu priire la problema cu genunchiul.inca o data va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.