Mi-am rupt o parte dintr-o alunita, din greseala | Forumul Medical ROmedic

Mi-am rupt o parte dintr-o alunita, din greseala

20-08-2009
alyalex
Nu este medic/terapeut
alyalex
in urma cu cativa ani mi am rupt o parte dintr-o alunita din greseala.aceasta a disparut si in locul ei s-a format o pata de culoare alba.la cativa centimetri aveam o alta alunita si aceasta a disparut fara sa ii fac nimic, formandu-se o alta pata.imi puteti spune despre ce e vorba?poate fi cancer de piele?
8 comentarii
0
20-08-2009, ora 21:16
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Va recomand un examen dermatoscopic si daca medicul dermatolog considera ca este nevoie, chiar unul anatomopatologic!
Asteptati si rsp dnului dermatolog Mihalache, va poate ajuta mai mult decat va imaginati!


Multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
26-08-2009, ora 16:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Corpul dvs a elaborat anticorpi fata de melanina, adica fata de pigmentul care este in piele in mod normal si se secreta in cantitati mai mari cand ne expunem la ultraviolete (motiv pentru care apare bronzarea).
Acesti anticorpi ataca acum nevii pigmentari, adica zonele unde pigmentul este concentrat, insa este posibil ca pe viitor sa apara acea boala numita Vitiligo.
Dupa parerea mea nu este vorba in prezent de un cancer de piele insa este indicat, totusi, sa va examineze un dermatolog!
0
28-12-2009, ora 16:56
gilbert2002ro
Nu este medic/terapeut
gilbert2002ro
Dn Mihalache va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema, am pe gat ca o bucatica mica de carne crescuta ca un turnulet si mai am la subrat vreo 2-3 mai mici de culoarea pielii sau putin mai rosii.Le am de ceva timp...imi puteti spune si mie ce sunt?sau de la ce?Multumesc
0
03-01-2010, ora 12:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fie vorba despre niste papiloame virale.
Tratamentul acestora este numai prin electrocauterizare.
0
12-09-2010, ora 16:26
dya.dya70
Nu este medic/terapeut
dya.dya70
Buna ziua! Am si eu o alunita pe umarul drept, anul trecut am fost la plaja si dupa aproximativ o luna am observat ca in jurul alunitei sa format o pata de culoare alba. mentionez faptul ca am 19 ani, aceasta alunita este scoasa inafara..alunita este usor uscata si din cate observ eu incepe sa-mi cada bucatele din ea. Mentionez faptul ca alunita nu sa schimbat la culoare, nu sa marit, nu ma doare, si este de culoare maro! eu am mai multe alunite pe corp dar nu am probleme decat cu aceasta alunita din care sunt foarte ingrijorata si as vrea si eu sa stiu de ce este pata alba in jurul ei si de ce este uscata si cad bucatele din ea??? astept cu nerabdare raspunsul dvs !! Va multumesc!
0
18-09-2010, ora 17:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Zona alba din jurul alunitei apare datorita anticorpilor fata de melanina, asa cum am spus mai sus. Aparitia haloului alb arata ca alunita va fi resorbita in derm si va disparea.
0
14-10-2010, ora 10:43
dya.dya70
Nu este medic/terapeut
dya.dya70
multumesc pt raspuns!
0
13-02-2021, ora 22:20
cristi880
Nu este medic/terapeut
cristi880
Buna seara. Am o alunita pe pleoapa rotunda de culoarea pieli sau cel putin asa era pana cand m am frecat mai tare la ochi si acum ma inteapa daca o ating dar sa schimbat la culoare, sa facut neagra. Daca ma ajutati cu un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •