o alunita?

03-06-2006
un_ipohondru
Nu este medic/terapeut
un_ipohondru
buna ziua/seara. dupa cum probabil v-ati dat seama, aveti de-a face cu cel mai grav caz de boala, si anume ipohondria. daca pe aceasta tema am mai primit sfaturi, va rog sa ma lamuriti in alta privinta.

din greseala, astazi mi-am zgariat/rupt o alunita aflata pe spate. personal nu vad, dar tatal meu mi-a zis ca este o rana superficiala, marginala, doar o parte desprinsa. bineinteles, sange a curs destul la inceput, urmand ca in dupa dezinfectia cu spirt si pansarea alunitei, sangerarea sa se opreasca.

este folclorica teama fata de aceste alunite, si ceea ce am mai citit pe net nu a facut decat sa ma sperie si mai mult.

as vrea sa stiu care sunt sansele dezvoltarii unei afectiuni cutanate, in speta cancer, si care sunt riscurile in general.

avand in vedere ca nelinistea nu se datoreaza unei supraexpuneri solare, mentionez totusi ca sunt blond cu ochii albastri, si un ten relativ deschis la culoare.

multumesc.
1 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Orice alunita care a fost traumatizata. indiferent de gradul trumatismului, mai ales daca a singerat, sunt de parere ca trebuie neaparat extirpata, mai ales acum vara cind probabil ca va veti expune si la soare. Oricum, daca aveti asemenea leziuni pe piele, este recomandat sa le dati cu creme de protectie antisolara cu un factor mare, sau sa evitati expunerea la soare a acestor zone
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.