o -excrescenta- in spatele urechii

22-01-2009
marian09
Nu este medic/terapeut
marian09
De vreo 2-3 (nu stiu sigur, dar cel mult 3) zile mi-a aparut in spatele urechii stangi o "umflatura" de consistenta solida cam cat o boaba de mazare. De durut nu doare parca (sunt si un pic mai mult decat paranoic asa ca nici eu nu's sigur :D :P :-s), cred ca asta este principalul motiv pentru care nu ma duc la medic.
Sunt curios ce ar putea fi si din ce causa sa fii aparut; oboseala, stres, raceala, frig, alimentatie, regim de somn... de la ce :-?
Cert este ca innainte de a observa chestia asta am avut dureri sacaitoare de cap, ma dureau ochii, in sensul ca in cazul in care i-as fi miscat stanga-dreapta sau sus-jos ma dureau muschii ochilor :| + de asta si piciorul drept. Cum in urma cu vreo 5 zile am facut baie si am iesit cam dezbracat afara am crezut ca este o raceala si am tratat in consecinta (ca tot romanul, chiar daca durea :d :-s) fara a merge la medic, dar de cand mi-a aparut "ciudatenia" aia in spatele urechii am inceput sa-mi fac cu adevarat griji, pacat ca nu doare.. asa m-as fi dus fuguta la doctor :D.
Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
22-01-2009, ora 20:26
marian09
Nu este medic/terapeut
marian09
Inca cateva detalii: se afla sub piele pe osul "acela din spatele urechii" si dupa cum spuneam este tare si parca ar durea daca apast cu o forta ceva mai mare.
0
23-01-2009, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un ganglion limfatic.. din cauza unei infectii regionale.. posibil de la dantura.
In rest decizia iti apartine.. dac astepti sa mai creasca si sa.l scoti chirurgical.. sau mergi acum.. la stomatolog sa vezi care e problema.
0
23-01-2009, ora 20:42
marian09
Nu este medic/terapeut
marian09
Multumesc de sfat, o sa trec chiar maine pe la medicul dentist. Sper sa fie alta cauza (nu mai grava) pentru ca nu am mai avut carii de cand mi-au cazut dintii de lapte, poate ceva pe la ureche, am auzit de cazuri in care betisoarele de ureche nu erau tocmai sterile :-s
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.