am niste "bubite" mici la baza penisului si pe scrot de vreo 2-3 ani

11-02-2007
necrovalley
Nu este medic/terapeut
necrovalley
am 14 ani(sunt virgin). de 2-3 ani am niste "bubite" mici la baza penisului si pe scrot(nu stiu daca m-am exprimat bine in termeni medicali adica punga testicolelor). am observat ca aceste bubite(niste ridicaturi de culoarea penisului care nu ustura, nu erup si nici nu ma dor la atingere, care se afla sub piele, adica nu prea pot fi stoarse) tind sa se duca spre capul penisului.Din cateva mesaje (la subiecte asemanatoare)la care ati raspuns, am inteles ca ashi avea niste astupaturi de glande sebacee.Intrebare este daca credeti ca eu am asha ceva si daca aceste umflaturi(ale caror dimensiuni difera de la o bubita la alta) pot fi indepartate chirurgical.(am vreun motiv sa ma alarmez????)
12 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu trebuie sa te alarmezi! Daca intr-adevar sunt niste chisturi sebacee, ele pot fi indepartate chirurgical, dar in functie de marime sau de evolutie (infectare, evacuare spontana, etc.).
0
12-02-2007, ora 00:00
necrovalley
Nu este medic/terapeut
necrovalley
imi recomandati sa merg la un doctor??? pt ca eu asi mai astepta 4-5 luni. daca intradevar am chisturi sebacee acesta "boala" poate avansa foarte tare???
0
13-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De ce mersul la doctor este insotit de 3 semne de intrebare? Este doctorul asa o sperietoare incat sa-ti faci curaj 4-5 luni pana ajungi la el?
0
13-02-2007, ora 00:00
necrovalley
Nu este medic/terapeut
necrovalley
ideea este ca n-am mai avut nici o interventie chirurgicala pana acum shi imi este orarecum frica :((. intrebarea este daca aceasta "boala" mai poate avansa??? multumesc ffff mult pt raspunsurile de pana acum
0
14-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Repet, nu este obligatoriu sa indepartezi toate chisturile, ci numai acelea care sunt mari, s-au infectat sau au tendinta la fistulizare. Interventia este relativ simpla, adica se face o anestezie locala cu xilina, se face o mica incizie si se evacueaza continutul chistului impreuna cu peretele glandei. Evolutia "bolii" inseamna cresterea in volum a chistului, suprainfectia si/sau fistulizarea.
0
14-02-2007, ora 00:00
necrovalley
Nu este medic/terapeut
necrovalley
multumesc foarte mult
0
14-02-2007, ora 00:00
necrovalley
Nu este medic/terapeut
necrovalley
si o ultima intrebare(sper sa nu mai am alte probleme). Aceasta "boala" poate afecta performanta sexuala????? (asta in cazul in care nu apare nici o infectie)
0
16-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
NU!
0
07-03-2007, ora 00:00
mircea jr
Nu este medic/terapeut
mircea jr
Am 14 ani (si eu virgin) si jum si mi-a aparut in interiorul pungii testicolelor un fel de cheag sau.. nu stiu cum sa ma exprim exact o "chestioara" moale nu mare si nedureroasa. am motive de alarmare???
0
06-08-2009, ora 01:15
toteugygy
Nu este medic/terapeut
toteugygy
Exact aceasi problema am si eu dar inca nu am gasit raspuns...
0
28-01-2012, ora 13:57
danyy09899
Nu este medic/terapeut
danyy09899
ajutatatima va rog cand ating capul ma doare sau de fapt ma ustura oricum ma deranjeaza raw ce am?
0
21-02-2012, ora 21:29
pentium
Nu este medic/terapeut
pentium
Buna ziua.Am si eu o problema.de cca 1 an jumate tot imi apar niste bubite pe pielea ce acopera capul penisului, care dupa ce se sparg devin fff dureroase.am fost la un dermatolg si mi-a zis ca e herpes genital.mi-a dat o crema aciclovir.imi trece sh nu imi trece, deoarece imi apare cam la 2, 3 sapt.acum mai nou imi apar ca si niste zgarieturi pe pielea ce acopera capul penisului care ustura ffff tare.Nu mai pot sa intretin relatii sexuale deoarece ma ustura tare, din cauza 'zgarieturilor'.ce sfat imi dati??cu ce sa ma mai dau?sau un tratament daca se poate..Va multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Circumcizia la barbati
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  • Lovitură la/în testicule
  •