numai relatii esuate, refuzuri si frustrari maxime!

07-04-2015
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
nici nu stiu cum sa incep topicul asta...in primul rand as spune ca toate relatiile mele au esuat...nici nu mai am chef sa mai incep vreuna, si nu stiu cu cine ca toate incercarile mele au picat din prima. am avut un "noroc" de ma intelegeam bine cu fetele cu care nu voiam sa am o relatie de viitor si cu cele cu care am vrut sa raman, cand eram entuziasmat de relatie, cand "eram pe val" la scurt timp ne desparteam. dupa ce m-am despartit de fosta, in ultima perioada am avut parte numai de intamplari care m-au facut sa am si mai mari frustrari de genul...am inceput cu o cunostinta, mesaje peste mesaje, tatonari peste tatonari, am stat 1 luna fara sa ne sarut ( 1 luna fara sa ne sarutam), vine intr-o zi la mine si imi tot spunea de fostul, fostul, fostul, iar eu intr-un moment de neatentie al ei i-am luat telefonul si i-am citit mesajele in care spunea " cat as dori sa fim acum impreuna, sa ma tii in brate.", in fine ne despartim cu scandal, la doua saptamani cand ii zic sa iesim in oras, imi zice ca "pai sti, am prieten" si cand i-am reprosat ca noi am stat 1 luna fara nimic ea imi zice "a fost aprinderea necesara"... a doua intamplare a fost cu cineva de la munca, cand o invitam la mine mereu refuza pe motive penibile cum ca as lasa-o dupa, i-as face i-as drege, si cand i-am reprosat ca am pierdut timpul cu ea, tot pe mine ma acuza ca nu am fair-play ca nu stiu sa o respect, ca etc etc...si lovitura de gratie a fost cand am fost in strainatate si eram cu cineva, iubire intensa mare, pasiune etc etc...pana cand intr-o zi cand mi-a zis ca ii e suficient ca e prea mult si la 2 zile imi vad "sogorimea" cum iesea de la ea din camera de m-a lasat paf, am zis ca nu e adevarat nu se poate asa ceva dar aia era realitatea. la o luna de zile tot in strainatate am fost cu altcineva, a venit la mine toate bune si frumoase, dar nu am tras de ea in sensul sa o fortez sa facem dragoste ca era la semafor, iar la cateva zile mi-a "suflat-o" unul...deci dati-va seama, era 1 noaptea si am inceput sa sparg pahare si farfurii de ciuda si oftica. cam asta au fost care m-au facut si care pot sa spun ca m-au marcat si mi-au luat tot cheful de incepe ceva nou + ca toate incercarile mele de cand m-am reintors au fost NU NU NU ! foarte frustrant mai ales cand ma uit la persoanele ( amici, colegi) care au relatii de 5, 6, 7 ani ma cam uit cu invidie sincer...
10 comentarii
0
07-04-2015, ora 09:15
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Va ganditi ca fetele pe care le-ati cunoscut aveau probleme? Va ganditi ca le alegeti dupa felul lor de a fi? Va ganditi ca d-voastra aveti probleme privind relationarea cu sexul opus?
0
08-04-2015, ora 18:29
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
@ psiholog aldescu delia - nu cred ca aveau probleme. normal imi aleg fetele dupa felul lor de a fi...mai ales cand iti da cineva 30 de mesaje pe zi in care iti spune ca ii e dor de tine, ca ii lipsesti etc..si in final dupa ce te desparti la 2 saptamani e deja cu altcineva ; iar cu alta...mai aveau un pic si ne "impreunam" la facultate si mai multe nu.! am zis ca poate or fi urarile de bine fostelor pe care le-am facut sa planga, alta explicatie nu gasesc. In ceea ce priveste cred ca am inceput sa am probleme privind relationarea cu sexul opus pentru de fiecare data parca e copiat...acceleasi scuze + refuzuri pe care eu personal le consider penibile + intamplarile care pot sa spun ca m-au marcat si cum specificam si mai sus mi-au cam taiat elanul si de a face o propunere de a iesi in oras etc. plus ca de fiecare data dupa fiecare despartire am stat si cate 1 an, 1 an si jumatate pana am avut bafta de a incepe o noua relatie...
0
10-04-2015, ora 09:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Inteleg ca dupa cele intamplate iti e greu sa privesti femeile ca la inceput...dar crezi ca te ajuta daca pleci de la inceput cu presupunerea ca si urmatoarea o sa fie la fel?

Cum ar fi corn daca pur si simplu ai incepe relatiile fara sa ai in gand obiectivul de a gasi pe cineva cu care sa cladesti o relatie pe termen lung? cum ar fi daca te-ai gandi doar la bucuria momentului pe care-l petreceti impreuna.Daca se termina, te bucuri ca a fost si nu doar regreti ca s-a terminat.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
10-04-2015, ora 14:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu iti mai baza relatiile pe sex. Asteapta pina la casatorie. Daca o fata asteapta cu tine pina la casatorie precis veti construi un viitor foarte frumos impreuna si fara alte deceptii.

Film pentru tineri si debutul relatiilor sexuale
-*

(*modificat de admin)
0
11-04-2015, ora 11:53
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
@psihoterapeut rares ignat - in parte aveti dreptate, cred ca de asta mi s-a si luat de la a incepe o noua relatie...si dupa cum va spuneam toate incercarile mele de pana acum am fost sortite esecului, accelasi raspuns tras la xerox, "nu, ca stai, ca etc, ca n-am timp etc etc" ; si plus ca cele 2 experiente care m-au pus la pamant, am ramas prost la propriu cand mi-am vazut "partenerul" iesind din camera "fostei" la doar 2 zile, si repet 2 zile de la despartire + cea care m-a mirat cum de mi-a suflat ala gagica intr-o zi cand eu mai aveam doar un pas pana la.sau cand cineva iti da mesaje la 4 dimineata si iti spune ca tu esti singura persoana care conteaza cu adevarat pentru ea, si cand te rogi 4 luni de ea sa va impacati cu cerul si pamantul parca iti mai da o lovitura.

@clara p : nu bazez relatiile pe sex ; din contra cand eram in frumoasa tatonare de 1 luna, mi-am luat toate angajamentele posibile si imposibile fata de persoana respectiva, chiar nu mai stiam ce sa mai fac si sa o mai asigur ca totul va fi bine, iar la 2 saptamani cand i-am reprosat ca noi am stat 1 luna fara sa facem nimic tot ea s-a ratoit si mi-a zis sa nu ii incep si eu ca fostul sa ii reprosez ca a facut, ca a dres, ca nu stiu eu, ca cu actualul iubit "a fost impulsul necesar" ; si sincer chiar ma uluieste cateodata succesul altora si in acceleasi timp imi si trezeste o ura imensa, mai ales cand mai arata amici / colegi / veri poze cu fete dezbracate sau vorbesc despre fetele pe care le-au avut in viata lor. Mi se pare de domeniul fantasticului mai ales sa te culci cu fete care sunt fie maritate, fie au relatii de 6-7 ani, fie stau cu iubitii impreuna. Am un var care are un succes teribil la fete, cred ca mi-a aratat peste 20 de mesaje si fotografii cu fete ale altora, si i-am zis " dar ce le faci frate, le dai substante psihotrope, le sedezi", el mi-a spus: papagal vere, vrajeli, prosteli. Eu cand incerc la cineva si imi spune ca are relatie sau ca e maritata etc, ma blocheaza, chiar nu stiu ce sa ii mai zic + ca am impresia cateodata ca eu ma fac de ras cand fac o invitatie ca respectiva isi zice " uite-l si pe prostul asta se da la mine".
0
11-04-2015, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ce treaba ai sa te dai la fete combinate ? Au dreptate.

2. Majoritatea randurilor tale se bazeaza pe sex.

3. Daca faci filmul si te ghidezi dupa ce spune acolo, nu te culci cu fata pina la casatorie. Vrajeli cu casatoria si altele de diverse tipuri am auzit si eu.
O fata care te iubeste si te asteapta pina la casatorie nu se va culca nici inainte, nici dupa cu ex-ul. Nu vei mai suferi.
Daca tu crezi ca scopul tau in viata e sa te culci cu prietena dupa o luna, apoi sa va certati din varii motive (consecinte ale deciziei gresite) sau te culci cu fete casatorite sau sa faci poze cu 20 de femei dezbracate cu care te-ai culcat sau nu, regret, dar nu esti pe drumul cel bun. Asa cum nu este nici verisorul tau. Vei avea de suferit mult in viata.
0
11-04-2015, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ce treaba ai sa te dai la fete combinate ? Au dreptate.

2. Majoritatea randurilor tale se bazeaza pe sex.

3. Daca faci filmul si te ghidezi dupa ce spune acolo, nu te culci cu fata pina la casatorie. Vrajeli cu casatoria si altele de diverse tipuri am auzit si eu.
O fata care te iubeste si te asteapta pina la casatorie nu se va culca nici inainte, nici dupa cu ex-ul. Nu vei mai suferi.
Daca tu crezi ca scopul tau in viata e sa te culci cu prietena dupa o luna, apoi sa va certati din varii motive (consecinte ale deciziei gresite) sau te culci cu fete casatorite sau sa faci poze cu 20 de femei dezbracate cu care te-ai culcat sau nu, regret, dar nu esti pe drumul cel bun. Asa cum nu este nici verisorul tau. Vei avea de suferit mult in viata.
0
11-04-2015, ora 22:55
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
@clara_p : totusi am douazeci si ceva de ani, pana la treizeci mai am, deci implicit pana la casatorie ar fi o perioada de abstinenta ; si da chiar am apreciat-o pe fosta ca nu s-a culcat cu mine repede ( dupa 3 luni de relatie) ; din experienta mea cand o fata se culca cu tine tarziu e de apreciat pentru ca chiar e interesata sa ramana cu tine; cand eram in strainatate si mi-am vazut "partenerul" la 2 zile iesind din camera "iubitei", mi-am adus aminte ca s-a culcat cu mine dupa 3 zile, deci...am vazut ce interesata a fost...ideea e in sine ca mi s-a cam acrit de acceleasi raspunsuri si acceleasi fapte trase la xerox, cum am spus si mai sus...
0
13-04-2015, ora 11:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Implicarea trupeasca contine si o implicare emotionala. Fie ca doresti, fie ca nu.
Intr-o casatorie barbatul este cel lasat sa comande. Poti oricand sa spui nu.
Parerea mea e ca daca tinerii nu s-ar implica trupeste, nici esecul sentimental nu ar fi la fel de mare.
Noi nu va putem decat da sfaturi din experienta proprie si a celor cu 10-20-30 de ani mai mari ca voi.
Tu ai vazut ca pina acum asa nu ti-a mers.
Mai departe tu esti cel care decide ce faci cu trupul tau si cu sufletul tau.
Fiecare decide in viata pt el insusi si suporta si consecintele chiar daca stia anumite reguli de care nu a tinut seama.
Noi, adultii, nu va putem tine cu forta sub clopote de cristal ca sa va protejam.
Am vrea din tot sufletul sa va fie bine si sa fiti fericiti dar daca nu ascultati...
Suferim odata cu voi cand vi se intampla ceva si iar venim si va sfatuim.
Voi sunteti insa cei care aleg.

Tu daca ai fi ascultat de strategia casatoriei, eu iti dau in scris ca nu ai fi suferit la ora actuala cum suferi acum si nu ai fi avut astfel de framantari.
0
01-10-2021, ora 16:14
Cireseamare
Nu este medic/terapeut
Cireseamare
Clara_p cred ca la peste 20 de ani e deja adult si nu are nevoie de sfaturile tale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul