nu stiu ce se intampla si ce am de facut

25-06-2010
anaboogsy
Nu este medic/terapeut
anaboogsy
Problema mea suna cam asa : Trebuia sa imi vina ciclul cam pe data de 15 16 iunie... dar a intarziat pana in ziua de ieri 24 cand am avut un fel de ciclu menstrual care avea ca urmare o sangerare nu la fel de abundenta ca ciclul meu normal si avea culoare maronie. Am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv, de asemeni zilele astea am avut niste caderi cum ar fi dureri mari de stomac ameteli + regurgitare... de asemeni simt ca mi s-au marit si sanii... Ar putea fi urat? ca o sarcina extrauterina sau ceva de genul acesta. sau sa am niste afectiuni in zona vaginala si din cauza asta si testul sa iasa pozitiv si simptomele acestea... Ce ar trebuii sa fac? Ce ar putea fi?
3 comentarii
0
25-06-2010, ora 20:40
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Cand un test de sarcina iese pozitiv inseamna ca exista gonadotropina corionica, hormon secretat de placenta in primele luni de sarcina. Asa ca daca acest test ti-a iesit pozitiv, corelat cu intarzierea ciclului, si acea sangerare, maronie, plus sanii mariti si eventual durerosi, cel mai probabil esti insarcinata. Nu cred intr-o sarcina extrauterina, nu zici nimic de dureri puternice care ar insemna sarcina implantata in trompele uterine si in nici un caz o afectiune in zona vaginala nu are cum sa dea simptomele pe care le ai tu. Trebuie sa te programezi la un medic ginecolog, pentru control, o ecografie pentru a verifica stadiul sarcinii si daca este normala.

multa sanatate!
Andra-studenta medicina.
0
27-06-2010, ora 12:41
anaboogsy
Nu este medic/terapeut
anaboogsy
ma doare zilnic stomacul si capul :)... dar poate e vorba si de o boala pe langa sarcina :) in principiu marti o sa merg la ginecolog, vreo recomandare de clinica particulara mai buna? nu neaparat si cu preturi exagerate
0
28-06-2010, ora 20:57
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Ti-am trimis mesaj privat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.