nu stiu ce inseamna acest diagnostic, am nevoie de ajutor.

01-03-2012
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
diagnostic: tumora la 10 cm de la OA (adica orificiul anal)
: REZULTAT HISTOPATOLOGIC trei fragmente tisulare de talie mica-medie, recoltate endoscopic, cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo-papilar si cribriform, bine/ moderat diferentiat, G1/G2, ulcerat.ce inseamna e benigna sau maligna, , , , , , e grav se opereaza, , , , , , , , , , nu inteleg si nici nu am primit mai mult de atatea informatii.mama mea are 59 de ani..si ea a fost diagnosticata.ast rasp dumneavoastra.va rog
11 comentarii
0
01-03-2012, ora 14:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, e o tumoare maligna. deci diagnosticul este de cancer de rect sau colorectal. trebuiesc facute niste investigatii suplimentare si vazut daca se poate opera sau nu. daca e suficient de localizat, se va opera, dupa care va face tratament oncologic (iradiere si chimioterapie) si va avea o sansa foarte buna sa se vindece.

ce urmeaza sa faceti in continuare, din discutiile cu medicii ? un consult oncologic aveti programat ?
0
01-03-2012, ora 14:27
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
nu am programat nimik deocamdata abia azi am primit raspunsul de la biopsie, , , , , , , si nu stiu ce sa fac si incotro so iau, la braila nu sunt medici buni, nu stiu unde sa ma duc car mar costa toate astea?
0
01-03-2012, ora 14:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa te coste nimic pentru nimic, serviciile medicale in romania sunt gratuite. iar la un oncolog de teritoriu e NEAPARAT sa fie luata in evidenta, odata ce a fost pus diagnosticul de cancer. cu medicul care a facut colonoscopia nu ai vorbit ? nu e chirurg ? inapoi la medicul de familie ai fost ?
0
01-03-2012, ora 15:03
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
deci mama mea a facut colonoscopia la o clinica privata din oras la lasarus nu mai stiu cum, , si nu stiu daca era chirug pentru ca nu am fost cu ea sa cer mai multe informatii a fost sora mea si din cate am inteels se mai duce si in seara asta sa discute cu medicul, eu sunt in italia nu sunt in tara si informatiile care vi le ofer le iau de la sora mea pt ca nu sunt acolo ca sa aflu mai multe..la medicul de familie nu a ajuns inca, probabil maine
0
04-03-2012, ora 19:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam deci concluzile medicilor. mult noroc !
0
04-03-2012, ora 21:12
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
au zis ca se opereaza dar mai intai trebuie sa inceapa citostatice si radiatii...acum sa vedem
0
04-03-2012, ora 22:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.
0
30-04-2012, ora 20:28
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
cam asta e raspunsu care la primit mama mea de la patologice poate sami zica careva ce inseamna...pesa de rezectie colonica de 15 cm care prezinta la 2;5 cm de una din transe o
alina dragomir: proliferate tumorala vegetant-infiltrativaintinsa pe 4 cn ce ocupa 1/3 dincicumferinta cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat sla salb diferentiat g2 g3 invaziv pana in subseroasa [pt3[ limfoganglioniiregionali recoltati [nr=12[-2 prezinta metastaze adenocatcinomatoase transa scurta prezinta arhitectura conservata
fracment colonic cu arhitectura coservata cocluzie adenocarcinom colonic moderat slab diferentiat g2/ g3 oms 2010 pt3 pt1b pmz, este grav e maling?se trateaza explicatimi la ce sa ma stept deja a fost operata o data inca are drena, citostatice nu a facut are 40 de kg mama mea,
0
01-05-2012, ora 11:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este un cancer intr-un stadiu inca nu foarte avansat, deci cu posibilitati de vindecare, daca se opereaza bine si apoi se si urmeaza tratament chimioterapic. sansele de recidiva insa nu pot fi reduse la zero, dar pot fi scazute foarte tare, astfel. cel mai bine ar fi sa inceapa tratamentul citostatic cand se reface dupa operatie, dar nu mai devreme de 4-6 saptamani de la operatie. trebuie sa va luati in evidenta la un oncolog.
0
01-05-2012, ora 13:16
luna2809
Nu este medic/terapeut
luna2809
dar daca este asa slaba adik de 40 de kg poate sa fac citostatice?
0
01-05-2012, ora 14:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e greutatea singurul criteriu. daca e si o persoana extrem de mica de inaltime, care e problema cu 40 de kg ? indicatia si contraindicatiile eventuale pentru chimioterapie sunt fixate de medicul oncolog.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.