Am avut o cadere de calciu si am ajuns in spital cu tahicardie

09-06-2011
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
buna seara. am 22 de ani si de curand am avut o cadere de calciu si am ajuns in spital cu tahicardie...facusem si un atac de panica.m-am internat de 2 ori si am facut electrocardiograma, endocardiograma, raza la plamani, analize la sange si urina, T4, TSH-ul si toate au iesit normale, dar eu tot nu ma simt bine. am palpitatii uneori inima incepe sa imi bata cu putere, chiar si unele amorteli in mana stanga. medicul mi-a dat doar bisogamma sa iau.iar cand nu iau am unele intepaturi chiar sub coaste in partea stanga.c ma sfatuiti sa fac?
9 comentarii
0
09-06-2011, ora 22:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, s-ar putea ca acel atac de panica sa creeze aceasta stare.cred ca ar trebui consultat un psihiatru, atacul de panica trebuie tratat.multa sanatate.
0
09-06-2011, ora 22:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

cum: !! sunt bune analizele DACA "ai avut cadere de calciu"??

scire valorile la:
- calciu
- magneziu
- fier (sideremia)
- glicemia
si la toate 4 analize..scrie si valorile minime si maxime.

Mai vb..
O seara buna!
0
10-06-2011, ora 07:43
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Asa numitele "caderi de calciu" sunt o dovada a faptului ca simptomatologia e pe sistem nervos. Nu este vorba de un deficit real de calciu, ci de o scadere a calcliului ionic (care e doar o fractiune din calciul total) datorata crizelor de anxietate.
Tratamentul este psihiatric si da rezultate foarte bune.
0
10-06-2011, ora 11:45
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
va multumesc pentru raspunsuri. calciu este 11.22, fier 58.6, calciu ionic 4.77, magneziu 140, 4
0
10-06-2011, ora 14:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Scrie si valorile minime si maxime la fiecare...
stiai ca,
ele difera de la un laborator la altul?!?

O zi buna!
0
08-07-2011, ora 18:53
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
am mai fost la un consult, la acelasi medic...rezultatul acelasi...dansa mi-a spus k nu am nimic la inima, totusi pe biletul de externare a scris mic prolaps de valava mitrala fara regurgitare si ma trimis acasa fara medicatie..nici nu mai stiu c sa fac, pt k simtomele au ramas, amorteli in mana stanga, mici intepaturi in zona inimii si in spate tot in partea stanga, ameteli.sa merg sa consult alt medic?
0
08-07-2011, ora 20:17
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu se da medicatie intr-un propaps de valva, mai ales daca e mic, pentru ca el nu afecteaza organismul.
Parerea mea ramane cea de mai sus.
Sanatate!
0
09-07-2011, ora 10:03
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
va multumesc pt raspuns
0
25-07-2011, ora 10:00
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
buna dimineata. de cateva zile mi-am tot luat tensiunea si este mica spun eu 9, 9, 9, 8 cea mai mare valoare fiind de 10, 5 iar bataile inimii fiind mereu in jur de 90. este normal sa fie asa? maine o sa merg la medic sa vad cu este. va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.