nu stiu ce am: simt ca ma sufoc

31-03-2007
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
de cateva sapt ma strange ceva de gat, ma sufoc, ma apasa ceva in piept.
initial am dat vina pe ceva mancare, mancasem seminte, nuci, apoi am zis ca poate am mancat prea mult (desi nu era asa), nu stiu ce e.
e cazul sa-mi fac niste analize la endocrine?
6 comentarii
0
31-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Da, e musai sa mergi la endocrinolog sa vezi daca nu e ceva legat de tiroida. Dupa ce afli ce e cu ea si dupa ce faci analizele, poti apela si la un homeopat, fiindca in homeopatie sufocarea cu gheara in gat e en "simptom" al unui stres mare sau a unei suparari. Remediile homeopate iti pot ameliora simptomele daca e ceva psihic mai mult. Dar, repet, nu neglija controlul endocrin mai intii.
1
31-03-2007, ora 00:00
Gabrriel
Nu este medic/terapeut
Gabrriel
am si eu o problema asemanatoare..dar nu pot sa imi dau seama.am fost la medic..zicand...ca am gastrita..dar nu mai reusesc sa scap de ea..(gen 3 luni), eram un mare bautor de coca cola gen 3l aproape zilnic...oricum de 3-4 luni nu am mai pus cola in gura...si incerc cat de mult pot sa nu beau lichide ce contin acid...problema este...ca imi vine sa ragai si nu prea reusesc..simt ca ma inec...mai rar..dar mai si vomit.. incercand sa ragai..mi se intoarce mancarea inapoi.oare este din cauza la alimentatie..ca mananc prea repede? tigari? am auzit ca Omez ar fii bun si am inceput un tratament.
0
01-04-2007, ora 00:00
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
da, e bun si Omezul. eu am luat, dar nici un rezultat.
poate fi si pe fonde de stress, cred.
sunt zile, cand, linistita fiind, nu ma sufoc asa tare, si zile cand, stresata fiind, sau obosita, ma sufoc f tare.
si totusi.inainte nu eram asa.unde merge omenirea asta? prea ne imbolnavim, si prea multe simptome fara sens. nu mai sunt bolile ca la carte...
0
12-04-2007, ora 00:00
Tweety24
Nu este medic/terapeut
Tweety24
As dori sa fac un set de analize (n-am facut niciodata) deoarece, m-am ingrasat 8kg in ultimele 6 luni si nu imi explic de ce. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
0
15-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
ceea ce ziceti voi aici poate fi un ulcer sau o gastrita eventual, Mergeti si faceti o radioscopie cu bariu iar apoi mergeti la doctot de interne sau la doctor enterolog
0
15-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
iar pt tweety 24 nu stiu ce sa zic la faza cu ingrasatul din moment ce nu precizezi ce stil de viata ai ce alimentatie ai.poti sa te ingrasi si 15 kg in 6 luni dak esti sedentara si mananci ceea nu trebuie.In caz k nu asta e problema ta mergi si la un cabinet de endocrinologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •