nu stiu ce am

03-02-2009
D
Nu este medic/terapeut
D
Ma numesc ana-tincuta, am 19 ani, sunt din constanta.Inca din clasa aIV-a in vacanta de vara am cazut in curte dupa ce m-am intepat intr-o sarma ruginita.Am cazut iar mama a venit repede la mine cand a auzit ca o strigam (ea spala afara in curte, eu stau la casa)si pana cand a venit ea eu am cazut si mi s-au inchis ochii fortat, am si visat dar nu mai stiu ce, m-am si zgariat si nu am simtit nimic.A venit si o vecina din fata care m-a vazut cazand (eu stateam la gard si ma uitam cum se jucau copii pe strada)si i-a zis mamei cadin cauza de la sarma probabil fiind si ruginita poate din cauza asta.Am mers la doctor, bn ca prima data au fost niste analize, particular din constanta, era o doctora si am mers la cateva sedinte si mi-a prescris ca si medicament carmazepina, si ca as avea epilepsie si imi facea encefalograme si la ultima i-a zis mamei ca as avea ceva pe creier si ca trebuie sa merg la bucuresti pt. tomograf.Acolo(in 2001in ianuarie) mi-a zis ca nu am nimica si nu am mai mers la ea.Am mai lesinat pe urma prin clasa a VI cred, intr-o dimineata cand m-am trezit sa merg la scoala.Si am mai lesinat, ca sa spun pe scurt, cand era verisoaramea la mine intr-o noapte era prin aprilie-mai si dormeam cu ea si simteam ca-mi vine sa lesin si am zis sa o cheme pe mama, imi venea de la burta, si mi-a dat cu apa si m-am linistit, atunci eram prin clasa a 8 a.Am mai fost la un doctor codau la particular din constanta si mi-a dat timonil(nu mai stiu sigur daca el mi-a dat acest medicament timonil dar stiu ca am luat mai mult decat carmazepina).am fost la el de vreo 2 sau 3 ori.am mai lesinat in clasa a Xa la sfarsit de an dupa ce cu o zi in urma si spalaseram la mana si am mers la scoala ziua urmatoare si am lesinat la scoala in clasa, am si vomitat ca mancaseram ceva dimineata, si mi-a venit si ciclu atunci si diriga a sunat-o pe mama si a venit la scoala si mi-a adus un nurofen forte si un algocalmin, iar dupa 20 minute mi-a trecut (ca mai mult ma durea burta).si am uitat sa spun ca tratamentul l-am oprit inainte de clasa a 8 a.ca am zis ca nu ma ajuta cu nimic.si am mai lesinat anul trecut pe 13 iulie, eram in tren veniseram acasa cu mama de la un botez si am trecut inainte sa plecam pe la niste cuscrii in iasi ca stau aproape de gara si ne-a pus s mancam pe la 9 noaptea si aveam tren pe la 11.si ne-a pus sa mancam niste pireu cu copane si putina grasime ramasa din tigaie.eu am mancat tot(nu am probleme cu mancatul mananc orice si oricat, cu toate ca am 45-46kg, si familia mea este la fel si sora si mama).Am plecat la tren si pe la 1 noaptea ma doare in partea stanga foarte tare si mama dormea si am zis sa i-au un ketonal si l-am bagat in gura si am lesinat.M-am trezit cum mama imi dadea apa pe mine si, a sculat-o unchiul meu care era cu noi si vazandu-ma ca ma las moale, aveam ketonalul in gura ca nu am apucat sa beau si apa dar totusi l-am luat(am zis sa iau ketonal ca ma durea si acolo este fierea si din cauza de la grasime ).Anul asta am lesinat pe 7 ianuarie de sf. ioan la scoala de dimineata dupa ce am facut o ora pe la 9 si ceva, am fost in pauza si mi-am pus un tampon(ca-mi venise cand am ajuns la scoala, tocmai in noiembrie mi-a venit ultima date de sf. andrei).Am lesinat si inainte ma luase cu cald, ca pe mine asa ma i-a cand imi vine sa lesin, si m-am trezit pe banca cu toti pe capul meu, adica colegii de clasa si profa de franceza, si au sunat la ambulanta, cat am asteptat-o am fost si la veceu sa fac treba mare ca am zis ca imi revin daca fac.Am ajuns acolo si m-a bagat direct la ginecologie si mi-a luat sange, si tocmai pe la 1 imi pune si perfuzie si stau asa cu ea tocmai pana la 3 si jumate can d mi-a scos-o si am placat acasa, nu era nimeni cu mine.acasa i-am povestit mamei si a doua zi m-am dus la scoala.acum iarasi peste 2 saptamani ma i-a iarasi cu lesin, tot de dimineata eram la scoala, dar nu am lesinat.Am fost la cabinetul scolar si mi-a dat apa cu zahar si vroia sa-mi dea si un calciu dar nu avea sia zis sa mearga cu mine 2 fete pana acasa sa ma duca(fac naveta ct-lumina, o localitate de langa navodari).I-AM zis ca am mai lesinat si ca doctora de familie mi-a dat niste vitamine injectabile sa le i-au dar eu nu le-am luat de cand am lesinat ultima data si ca asteptam alocatia ca sa le i-au.ea a zis sa ma duc si sa le i-au si sa nu vin la scoala pana cand nu le termin.de pe 19 ianuarie stau acasa si am cumparat vitaminele.vitamina B6 am luat-o injectabila 10 la nr., magne B6 fiole orale si gluconat de calciu fiole orale(dr.de familie mi-a dat pe toate injectabile dar magneziu cu calciu nu se mai gasesc impreuna si injectabile).dr. mi-a dat calciu ca a zis ca este de la calciu.acuma am terminat injectiile si gluconatul si mai am maine un magne B6 sa i-au.am fost saptamana trecuta sa platesc niste facturi intr-o localitate si am mers cu microbuzul si, noroc ca era soramea in el ca se ducea la scoala, mi-a venit sa lesin si am coborat cu sormea si m-am linistit fiind si rece(pt.mine este bn rece, imi face bine)afara.mancaseram de dimineata un mar si o mandarina(nu aveam pofta de mancare)inainte sa merg sa-mi fac injectia in sat la mine si nu luasem nici gluconatul de calciu inainte sa plec.si mama a facut o programare pt. saptamana viitoare, marti, la ultimul medic la care am fost, codau.ca sa fiu mai explicita in momentul cand lesin peimul semn este ca mie cald si transpir si simt ceva in stomac.va rog sa-mi raspunde-ti cu precizie daca cunoasteti despre ce este vorba ca m-am saturat sa merg pe la medici si sa nu stie nimeni.Saptamana viitoare mi-a frica sa merg la scoala ca mai sunt si in ultimul an la liceu la sam si am si bacul si nu vreau sa-l pierd.
2 comentarii
0
12-02-2009, ora 14:20
mat
Nu este medic/terapeut
mat
am fost la medicul neurolog la particular, marti-10.02.2009, la care am fost si acum 5 ani si mi-a dat timonil de 300 mg si calciu cu magneziu si D3-pastile, si vitalin.i-am zis ca am cautat pe net despre epilepsie si am gasit si i-am zis ca am epilepsie partiala complexa si asta mi se potriveste mie iar el a zis ca este CORECT si sunt inconstienta in timpul crizei, visez, si am avut si ticuri.si asta scria si la epilepsie partiala complexa.m-a consultat si a zis sa revin in luna mai pt.RMN, EEG.ca acuma nu aveam bani sa le fac si de abia am avut pt. consultatie care este in valoare de 50RON.daca imi va mai fi rau acuma recent pana in mai mi-a zis sa vin neaparat.
0
17-02-2009, ora 21:22
mat
Nu este medic/terapeut
mat
am inceput sa iau tratamentul joi(12.02.2009) si luni(16.02.2009) cand am fost la scoala am lesinat in microbuz(FAC NAVETA SI MERG CU microbuzul 45 min), oare sa fie din cauza ca de 5 ani nu am mai luat medicamente pt. crize si mai dureaza pana ce se obisnuieste organismul.acuma stau acasa.
ca i-au si vitaminele acelea.ve rog sa-mi raspunda cineva ca nu mai stiu ce sa mai fac.am dat tel. la dr.sa merg din nou la el dar se pare ca nu mai face consultatii sau ceva in genul asta si nu stiu incotr-o s-o iau si nici mama, nici la scoala nu merg si mie sa nu pierd cursurile.VA ROG SA-MI RASPUNDA SI MIE UN MEDIC SI SA-MI DEA UN SFAT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.