nu stiu ce am, va rog sa ma indrumati.

31-03-2007
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
am observat intr-una din seri, ca dupa ce am mancat seminte de fl soarelui, am inceput sa ma sufoc, parca ceva imi apasa pe piept.Mi-a trecut abia dupa vreo 3 zile. nu am luat nimic trat.
in alta zi de la nuca am patit la fel.
am senzatia cateodata ca daca mananc prea mult imi apasa ceva pe piept si ma sufoca, am si un nod in gat.
daca nu mananc nimic, nu am nimic. mai bine stau flamanda, ca mi-e bine, decat daca as manca. ma trezes si noaptea, simt ca ma sufoc, e o senzatie f grea si urata. ce poate fi? va rog sa-mi raspundeti. cu multumiri.
4 comentarii
0
09-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este foarte posibil sa fie vorba de reflux gastro-esofagian, care apare seara, dupa masa si se insoteste de dureri si arsuri in spatele sternului, ducand uneori la esofagita (iritatia esofagului).
Incercati sa nu mancati nimic inainte de culcare cu doua ore, evitati alimentele si bauturile acide, acre, condimentate, foarte dulci sau uscate si ridicati perna la 30 de grade. Incercati pansamente digestive cum ar fi Rennie eventual inhibitori ai secretiei acide (Omeprazol 40 mg pe zi, 6-8 saptamani). Daca fenomenele persista, se recomanda o endoscopie digestiva superioara; de asemenea, poate fi vorba de lipsa de calciu sau de fenomene de tip astmatic.
0
20-04-2007, ora 00:00
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
pana la urma, trebuie consultat un medic.
eu am fost.
si mi-a dat propranolol si calciu. am tahicardie si pe fond de stress si lipsa de calciu apare senzatia de sufocare.
0
17-06-2007, ora 00:00
teo teo
Nu este medic/terapeut
teo teo
buna sunt noua pe forum si veau sa cer sfatul unui medic.
la internare am avut TGP 63 la externare 78 si TGO la internare 36 la externare 47. S-a precizat diagnosticul de SINDROM CITOLITIC HEPATIC FARA ETIOLOGIE PRECIZATA. Eu prezint dese ameteli, dureri de cap, stare generala proasta si fatigabilitate. Aceste simptome le am de un an de zile. Am facut diverse tratamente cu LAGOSA si farcovit. PEV cu glucoza 10%+ aspatofort si ampicilina. nu am simtit nici o ameliorare.
acum urmez tratament cu LAGOSA, SERMION, DETRALEX+5PERFUZII CU VITAMINE DIN COMPLEXUL B.
Va rog sa-mi sprecizati daca este bun acest tratament si eventual un prognostic la evolutia bolii in raport cu tratamentul indicat.
VA ROG sunt disperata ca am numai 40 ani.
-
0
16-12-2017, ora 07:53
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Alergie. Semințele sunt alergeni renumiți.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •