nu stiu care e problema.. durerea de la crestetul capului la ceafa

21-12-2013
ancamaria08
Nu este medic/terapeut
ancamaria08
Buna ziua.acuma o saptamana a inceput sa ma doara capul.primele 2 zile frontal..apoi in crestetul capului si la ceafa.m'am speriat, am fost la spital si mi'au spus ca am cefalee de tip tensional(da nu prea s'au uitat la mine).mi'au dat ibuprofen 2 pe zi.de 4-5 zile simt asa ca o presiune in crestetul capului, sau parca m'ar strange cineva de cap..si nu stiu cum sa scap de starea asta..si nu stiu de la ce poate fi.ma poate ajuta s ipe mine cineva cu un raspuns? tin sa mentionz ca nu imi e rau, nu am greturi, nu vomit, si noaptea dorm bine, dar dimineata cand ma trezesc simt capul asa amortit..de parca m'ar strange o basca de cap.ce poate sa fie? multumesc!
4 comentarii
0
21-12-2013, ora 13:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
V-am scris deja un mesaj. Nu stiu daca l-ati vazut. Poate fi o problema legata de cresterea tensiunii arteriale, sau o problema legata de coloana cervicala. Va intrebam daca vi s-a masurat TA si ce valori erau. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
21-12-2013, ora 13:06
ancamaria08
Nu este medic/terapeut
ancamaria08
V'am raspuns si acolo.multumesc.TA este 13 cu 8.am luat flamexin mydocalm si tador dar presiunea din varful capului nu cedeaza.de la ce poate fi?ma simt asa de o saptamana..
0
22-12-2013, ora 22:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu cand aveam probleme cu tensiunea arteriala din cauza chimioterapiei mai aveam si urmatoarele simptome: presiune oculara si in nas.
0
22-12-2013, ora 22:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In cazul in care TA este in limite normale, problema dumneavoastra poate veni de la coloana cervicala. Va recomand sa apelati la un medic cu experienta in probleme de coloana vertebrala si el va va conduce investigatiile pe care trebuie sa le faceti si va va recomanda si un tratament in conformitate cu rezultatul investigatiilor facute. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •