nu pot scapa de matreata

27-02-2009
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
de vreo 2 3 ani nu prea mai pot scapa de matreata.Nu am fost la doctor si nici nu am folosit medicamente decat tablete de nizoral in sampon.Eu imi doresc sa-mi spuneti ce ati folosit voi(chiar tratament naturist)poate scap de problema asta insuportabila.Sau ce sampoane ati folosit
13 comentarii
0
28-02-2009, ora 13:12
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Pai depinde ce tip de par ai..uscat, casant, predispus la ingrasare, fir subtire si deteriorat...vopsit sau natural..
0
01-03-2009, ora 20:01
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
fir subtire si deteriorat lam vopsit ultima data acum vreun an aproximativ
0
03-03-2009, ora 08:41
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Eu iti recomand Ducray, costa in jur de 34-37de lei. Il gasesti la farmacie, il folosesti de 2 ori pe sapt timp de 6-8 sapt (este imp.) si nu aplici nimic in + mai ales produse din comert gasite la tot pasul. Succes!
0
13-03-2009, ora 09:56
nadia.r
Nu este medic/terapeut
nadia.r
eu sunt terminata, fac o matreata ca taratea in cap si asta imediat dupa ce ma usuc pe par, nu am folosit decat sampoane antimatreata dar daca ma poate ajuta cineva cu un tratament naturist sau stie alte solutii le multumesc pt ajutor, orice sfat e bine primit
0
14-03-2009, ora 09:26
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
sa nu fie o dermatita seboreica...tratamente naturiste nu stiu, dar iti recomand Diprosalic lotiune si sampoane ca Blue Cap, Stieprox si Nizoral. Ai putea merge la un dermatolog, iti va spune exact cauza aparitiei matretii si iti va recomanda un tratament.
0
14-03-2009, ora 11:47
nadia.r
Nu este medic/terapeut
nadia.r
ieri am citit toata ziua despre matreata pe net iar undeva am gasit o reteta simpla la clatitul parului se foloseste o cana de otet de mere, o cana de apa calduta amestecate cu 2 aspirine, se agita bine, se clateste parul care se lasa sa se usuce natural fara uscator.Aseara am pus in practica si desi la parul meu care e lung si des e dificil sa nu folosesc uscatorul, azi surpriza:nu am matreata, sper sa tina, azi am fost si la farmacie si am cumparat samponul de nizoral costa 51 lei si sper sa merite si sa scap de stresul matretii
0
14-03-2009, ora 14:14
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Succes!
0
14-03-2009, ora 14:21
nadia.r
Nu este medic/terapeut
nadia.r
multumesc mult fiindca am nevoie.
0
12-07-2010, ora 15:36
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Eu am folosit suc de lamaie diluat putin in apa ca sa nu fie prea acid.(am stat vreo 5 min si am limpezit).Asta dupa ce am spala cu sampon.M-a tinut cam o saptamana dupa spalare.Nu am avut nevoie decat de vreo 3-4 spalari.Acuma depinde de fiecare referitor la nr.de spalari.
0
19-07-2010, ora 15:56
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
un sampon nutrient pt firul de par sau sapun cu sulf si la final o clatire cu apa rece.sapunul il gasesti la farmcie sau magzine naturiste si costa in jur de 7 lei.iti regleaza secretia de sebum.
0
05-11-2010, ora 13:37
alsor_dot
Nu este medic/terapeut
alsor_dot
Stie cineva sampoane pe baza de acid salicilic?

Eu am incercat mai multe sampoane de la farmacie dar nu au avut efect si oricum nu se pot folosi timp indelungat. Asa ca am citit pe forum despre spalarea cu apa + aspirina. Si a avut efect. Mai ales ca la mine problema mare e ca absolut nici un sampon nu curata de tot cojile. Eu dupa ce ma spal pe cap am inca pe scalp cojite lipite de cap. Si atunci in acele locuri dupa 1 zi 2 se formeaza si mai multe si de dimensiuni mari. Dupa tratamentul cu "apa + aspirina" s-au curatat mult mai bine + nu s-au mai format coji mari + nu m-a mai mancat capul

Am inteles ca in mod normal solutia trebuie sa contina "acid salicilic" si nu "acid acetsalicilic (aspirina)".
Se gaseste la plafar sau la farmacie solutie de "acid salicilic"? Problema e ca un sampon care contine "acid salicilic" s-ar putea sa nu fe bun pt mine din alte cauze. Asa ca preferam o solutie de "acid salicilic" + samponul care il folosesc acum. Nu ma intereseaza un sampon tratament pt ca asta dupa ce nu il mai folosesc matreata apare din nou. Vreau o solutie pe care sa o folosesc mereu.

O sa merg si la dermatolog sa il intreb cum sa procedez dar inainte vroiam sa vad daca tratamentul asta functioneaza mai bine pt mine sa ii pot da toate detaliile.
0
09-11-2010, ora 17:27
alsor_dot
Nu este medic/terapeut
alsor_dot
nu stie nimeni de ce este atat de eficient acidul salicilic si cum s epoate face o solutie?
0
17-03-2013, ora 15:14
Florentina90
Nu este medic/terapeut
Florentina90
Buna!si eu am avut probleme cu matreata vreo doi ani.a fost foarte nasol...am folosit sampon medicinal, sampoane anti matreata si nici un rezultat.Dar de curand am descoperit un sampon cu propolis si a dat resultate foarte bune.Nu trebuie sa folosesti decat un flacon.incercati-l!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •