nu pot sa inteleg, divort soc o vreau inapoi - viata bate filmul

16-05-2012
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Nici nu stiu cum sa incep, ne-am cunoscut acum 9 ani, am avut o prietenie de aproape 1 an si apoi am rugat-o sa vina cu mine la facultate ca o ajut eu si cu parinti, 2 ani de zile am locuit impreuna in chirie la scoala ducand o viata linistita cu bune si cu rele au fost vreo 2 certuri am lovit-o de cateva ori desi nu sunt violent deoarece era foarte dura in vorbe si ma provoca din nimicuri. Apoi a stat 8 luni plecata sa termine scoala cu o colega mergea bine cu scoala era f desteapta, desi era saraca dar corecta am ajutato cu bani ca sa termine facultatea. Dupa ce a terminat la insistentele mele s-a mutat la parintii mei. Mama mea care este o femeie buna dar vorbareata intr-una si curioasa din fire agita lucrurile fara sa vrea, tata un om dur, corect, care ne-a ajutat dar a scos ochi apoi nu puteai comunica cu el, ne-a scos afara de cateva ori din casa eu fiind sa plec si sa ma reintorc dupa cateva zile iar ea sa statea cu parinti. Am decis sa fac si eu nunta cu ea pentru ca o iubeam, si ca ma ajutat moral foarte mult am scapat de anturajul foarte prost, de alcool, si multe alte lucruri rele si ea la fel. A acceptat nunta in iulie 2009. De aici a inceput macelul, durerea si tot asa. Eu am fost cam in fundul lu mama si lu tata desi a-mi dadusem seama ca acum am si eu familie (eu si ea). Inainte de nunta tata a descoprit o tumoare la cap pe partea stanga unghi inchis la cerebelul mic uni zic neoperabila astazi fiind imobilizat la pat Anul trecut aprilie 2011 mama a suferit un atac vascular ischemic partea stanga stand 6 saptamani si ramand si acum cu sechele si unica mea sora avand divort a ajuns la psihiatrie in urma datoriilor si a copilului bolnav de autism si o duce tot mai greu. Ea era plecata de la mine din cauza scandalurilor care au fost intre parinti EU DOREAM SA_i IMPAC dar nu am reusit dar s-a intors cand mama a avut atacu vascular si m-a ajutat dar a zis ca atunci cand va fi pe picioare mama, sa plecam in chirie desi in noiembrie 2011 luam garsoniera. In luna iunie datorita stresului mare, trezit la 2 noaptea ai spalam pe parintii mei ca pe copiii mici, munceam mai mult acasa decat la servici. Intr-o seara cand tot parintii mei nu erau multumiti nu stiu de ce ?, ca nu face ea ca nu drege etc. Ea are probleme cand vedea alcoolul am baut 2 beri numai bausem de 6 luni si a inceput cearta intre tata si ea si mama ca la nebuni. Am incercat sa impac lucrurile dar tata a sarit sa d-ea in ea, eu l-am impis putea sa mearga cat decat, iar nevasta m-a scuipat si am luat-o de par si am impinso ma tampisera la cap de tot. toata vina era pe mine desi eu munceam cel mai mult dar moralul era scazut. Ea a sunat la taicasu care e un om dintr-o bucata a luat-0 de la mine si eu am inceput sa injur pe toate lumea. Aici a inceput calvarul ca am ramas singur cu ai mei si nu am invatat nimic, am rezistat sa lupt cu ei in sensul muncii spalat gatit pus masa la 5 dimineata trezit noaptea la 2-3 munca de la 8-3 fara relaxare pana cand am picat si i-am zis ca NU MAI POT. Ca sa-i ocup timpu si ei i-am dat bani sa faca scoala de soferi si a facut-o in timpu asta si a luat examenu. Am cazut intr-o gelozie, depresie si oboseala cand m-au acceptat ai ei sa stau la ei si i-am lasat pe ai mei singuri desi ea a zis sa puna om parintii mei dar cu ai mei nu te mai poti intelege desi au un venit bun din pensie. M-a acceptat, m-a iertat dar a zis cand obtinem casa o sa divorteze daca nu ma schimb sa numai fiu asa trist, serios apatic negativist etc. Ne-am mutat la garsoniera, am utilat-o dupa bunu plac si stateam cu grija la contractu meu de munca. Am luat masina de la tatal meu si am zis sa-I fac totul pe plac a inceput sa conduca sa se simta bine dar eu am cam neglijat-o adica in sens de munca-casa-joc calculator iesiri mai putine. Ea trebuia sa urle la mine ca sa fac ceva. Ea a mai plecat de buna voie de 2 ori din casa ca sa beau si eu cu prietenii desi s-a inteles altceva. Ea tot zicea ca daca nu ma schimb o sa divorteze dar am intrat intr-o rutina ea cu ale ei si eu cu ale mele, viata sexuala era activa dar ne certam parka eram in turnul babel, La 1 aprilie m-am imbolnavit de varicela si am stat 10 zile in carantina acasa, ma tot vaicaream ca femeia, ea pleca cu masina tatalui meu si eu ma bucuram ca e fericita, Ea a plecat la Tismana si eu nu am mers sa mai pun acatist era la fel ca anul 2011 care a fost catastrofal.
Ea fiind o femei foarte dura de caracter intr-o seara cand m-a trimis pe ploaie sa iau brocolii am venit acasa am mancat si ea mi-a zis "te-am facut om, acum voi divorta" si am zis ca numai vorbesc cu ea azi, m-a provocat am inebunit de tot si am luat-o de camasa si am intrebat-o cine ai baga ideile astea in cap? Si ea zice ca nimeni. Ca nu se simte fericita, numai simte fluturi in stomac probabil ca sa ma irite etc. A luat actele pe furis, a bagat a doua zi divortul a luat jumate din banii din banca si partea ei din bijuterii si apoi citatia si-a carat hainele cand eu o asteptam de la munca. A venit cu tata socru si a zis ianinte de asta sa semnez prin notar, si am refuzat. Apoi au venit actele de divort a platitit tot avocat. Am intrat in spital de la nemancat si baut, dar a venit la mine si a stat cu mine 1 noapte inebunisem de tot nu credeam ca se poate schimba totul asa repde dintr-un cuvant.Nu am inselato si nici ea pe mine este clar ne spuneam totul. De atunci am vorbit, am iesit impreuna dar a zis ca ramanem doar prieteni si ca vrea ca mie sa-mi fie bine si sa numai ajung la spital ca nu are cine sa ma mai ajute. Timpul a trecut am reusit sa aman termenul,. A venit pe la mine pea casa cu niste treaba am sarutato pe obraz, dar cucat incerc impacarea zice ca o termina de tot cu mine, am si frica de reactiile ei. Va rog ajutatima am gresit, vreau sa fiu cu ea dar ea numai vrea decat prietenie. Ce sa mai fac???
7 comentarii
0
23-05-2012, ora 20:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Andrei,

Daca ea ti-a zis in mod clar ca nu mai vrea sa fiti impreuna, atunci nu ai decat sa o aprobi in tot ceea ce zice ea. Da-i o impresie ferma ca vei face ca ea, ca sa se linisteasca sufleteste si sa nu stea stresata. Las-o pe ea sa se apropie si sa aiba initiativa dpdv fizic. Tu nu da nici un semn.
Daca un barbat se comporta minunat, o femeie nu are ce sa ii reproseze si va fi atrasa de catre el.
Ea zice ca nu mai simte fluturii in stomac. Poate voi sunteti foarte tineri. Nu stiu exact ce varsta aveti dar daca ai o relatie de casatorie sau de iubire, nu o sa simti fluturii toata viata. Un an, doi, maxim 3, depinde de la caz la caz. Deci asta nu ar fi un lucru anormal.
Insa: sa o faci sa se simta bine, asta trebuie. In primul rand ai grija la aspectul exterior. Sa te speli, sa te razi, sa fii ingriit si sa mirosi frumos. Hainele pot fi modeste dar sa fie curate si calcate. Incearca sa porti camasi albe, calcate. Femeilor le plac foarte mult.
Invit-o de cate ori ai ocazi la o cofetarie, la restaurant, la un film, in oras. Plateste tu consumatia. Daca ea zice sa iesiti ca intre amici, zi ca ea, aprob-o. Nu tipa la ea sub nici o forma. Cereti de mai multe ori scuze ca i-ai dat cele cateva palme si asigur-o ca ai realizat ce greseala ai facut si cat de rau ai ranit-o. Femeile sunt extrem de afectate daca li se intampla asa ceva. Atentie mare: sa nu mai dai in viata ta intr-o femeie. Mai bine spargi o ceasca, o farfurie si iti versi nervii, dar nu in ea.
De asemenea femeile mai sunt atrase de barbatii politicosi. Daca injuri, incearca sa nu o mai faci. Fii galant: deschide-i ursa, poarta-te frumos si respectuos cu cei din jur.
Cu alte cuvinte arata-i ca esti un alt om. Nu acel om care a ranit-o si de care ea s-a despartit.
Toti trecem prin viata prin greutati. Dar timpul le mai sterge, sa stii. Se mai uita.
Femeile isi aduc aminte de supararile care au fost pricinuite de catre sot dar fiind mai ingaduitoare si mai blande din fire, le uita in timp. Daca tu vei remedia cu mult tact toate impedimentele astea, sunt sigura ca sotia ta va vedea in tine omul de care s-a indragostit.
La un moment dat, fratele meu mai mic care citea o carte despre relatia de cuplu, m-a intrebat:

Stii de ce femeile iubesc barbatii ?
Pentru ca au grija de ele.

Asa ca, dragul meu, ai grija de sotia ta sub toate formele. Du-o sa manance. Mai te gandest un pic si gasesti o zi de nastere sau de nume, ii iei ceva de imbracat (ce stii tu ca isi doreste). Rasfat-o si o sa vezi ca incet incet lucrurile bune si frumoase cu care tu o vei inconjura vor sterge toate amintirile mai putin placute si vei avea din nou langa tine sotia pe care ti-o doresti.

P.S.: Iarta-ma ca nu ti-am raspuns mai curand dar mi s-a furat cablul de la internet si abia luna viitoare il repara firma la care sunt abonata.
Multa sanatare, pace, liniste sufleteasca si multa rabdare iti doresc in a-ti readuce aproape sotia !
0
26-05-2012, ora 16:50
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
sunteti extraordinara, faza este ca acum cateva saptamani a fost ziua iei i-am luat un cadou de care s-a bucurat enorm, a fost pe la mine a glumit dar eu din fire sunt mai posac, trist, din cauza problemelor si cam asa e felul meu mai serios varsta este de 30 ea si 29 eu, am neglijato dar ma schimbasem in sensu bun aveam casa, mergeam rar la ai mei, etc stie deja ca sunt om bun dar mi-a zic clar ca nu stiu sa socilizez, sa ma mai bucur de viata, nu sunt mai infipt si nu stiu sa zambesc, daca puteti sa-mi dai un id ca sa stiti ca ma ajutati f mult am mai citit un caz mai vechi care pe mine ma uimit, plateste si ea si eu, ma suna zilnic ca stie ca sufar foarte mult si eu nu prea o mai sunt de ceva vreme mai ales la munca doar un sms.. dar problema ca si ea sufera foarte mult si fizic si psihic.
0
31-05-2012, ora 13:29
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
" Tu nu da nici un semn. ", clara cat poate tine agonia asta la o femeie ca a trecut 1 luna si tot asa merge, tot pe decizia ei, odata se schimba in rau odata in bine relatia dar aproape zilnic ne cam vedem, ea sare ca arsa si face foarte urat cand ai spun de impacare. Deci intra in crize, injura si face urat..
0
18-06-2012, ora 17:10
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
'Nu am inselato si nici ea pe mine este clar ne spuneam totul.' - daca dupa tot ce ai scris aici spui ca femeia ta nu te-a inselat inseamna ca tie nici psihoterapia nu-ti prea foloseste.
0
01-08-2012, ora 17:40
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Da trista mea poveste de dragoste s-a dus la vale din rau in mai rau, credeam ca stiu ce vreau sa fac cu divortul, am ales sa ma impac prin tribunal pana chiar si avocatii cu care am vorbit au zis ca asa ceva nu se poate, nu exista cazuri. Puteam sa nu ma reprezint la divort dar am trecut prin niste emotii cumplite. Nu am zis ca ea, ca asa am simtit eu pentru ca tin cu adevarul, avocata ei este de tot rahatul, vrea banu si sa scape repede de caz. Dar asta numai conteaza pentru ca ea si-a gasit repede alinarea intr-un iubit ca asa sunt femeile cu foarte multi bani, poate ca asta si-a dorit, eu unu m-am schimbat, am renuntat la baut, jocuri pe calculator, pastile, incercam o relatie si eu, dar deocamdata stau asa pentru ca eu am fost umilit de sotia mea. Am mers la biserica pentru ca nici la ea nu este bine in familie si nici la mine, preotul parca stia totul, si datele de divort au picat aiurea SF Pavel si SF Petru, a fost groaznic ca nu am zis ca ea desi motivatia este gresita oricum m-am intarit mult si numai poate intra in mintea mea, am visat cu cateva luni ca sta cu unu la masa blond, si ca va muri cineva din familie si ea m-a luat drept nebun, dar asta e adevarul sin u se termina aici........ Este un an 2012 care m-am schimbat dar tarziu, visele mele s-au dus legat de relatie si impacare am luptat cu toate ispitele care au aparut in cale alcool femei si chiar marihuana, m-am straduit prin toate posibilitatile mele, am incercat cred ca tot ce se putea incerca in viata asta sa fiu cu sotia mea dar din pacate orgoliul prostesc al femeii este infinit, ...Prin septembrie am ultima infatisare
0
02-08-2012, ora 14:43
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
important e ecuma sa nu te dai batut..pana la urma un sut in fund e un pas in fata...macar acuma stii cu ce ai gresit si in urmatoarea relatie vei stii sa pretuiesti mai mult familia...o data ce nu exista incredere intre doi oameni e clar ca relatia e destinata esecului...cum ti-am mai scris ocupa-te de tine pune-te pe 1 loc tu...fa ce iti place exclus alcoolul:p se spune si e foarte adevarat ca ce e al tau e pus deoparte si o sa vina pe neasteptate..asa e dar intre timp invata sa traiesti tu cu tine fara sentiment de vinovatie sau umilinta(ai spus k te-a umilit) nu te-a umilit doar si-a refacut viata lucru pe care si tu o sa il faci, nu o invinovati si ea a suferit... si de multe ori dupa ce iti faci curaj sa faci un pas dificil e greu sa iti mai faci curaj sa il retragi in fine in viata toate se intampla cu un scop..bafta
0
29-08-2012, ora 19:20
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Incredere este si a existat cel putin din partea mea, am respectato mai mult eu pe ea, mai ales in timpul divortului pacat ca nu vede lucrurile bune intre noi si vede raul care ne duce spre mandrie, euforie si sa facem pasi dificili in viata la nervi si apoi sa regretam si sa suferim fara a avea un scop bine definit,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul