nu pot sa imi lasa unghiile sa creasca...ce fac?

31-01-2009
morena90
Nu este medic/terapeut
morena90
buna sunt andra si de la un timp imi cresc unghile foarte putin si eu le rod de stres... ma dau si cu un lac special sa creasca dar degeaba tot nu imi mai cresc cum cresteau inainte.ce sa fac sa cresca mai repede? ce tratament pot sa fac pt unghii? msss
3 comentarii
0
31-01-2009, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa te examineze un psiholog pentru depista cauza asa-zisului stres, apoi sa iti faci cateva analize de rutina, incluzandu-le si pe cele referitoare la calcemie si magnezemie.
Cu toate rezultatele, mergi apoi sa te examineze un dermatolog.
0
31-01-2009, ora 20:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Suferi de ceea ce se cheama stiintific ONICOFAGIE.
Bea niste ceai de sunatoare pentru calmare si destresare( 2 cani de maxim 250 de ml pe zi) si eventual pune pe o batista cateva picaturi de ulei esential de levantica si bergamota, dupa care inspira mirosul, te vor ajuta nespus de mult. Daca ai umidificator acasa, pune in el picaturile, asa faci aromaterapie...;)
Vitaminele din complexul B si zincul sunt foarte bune pt cresterea unghiilor, de asemenea si MSM-ul (metilsulfonilmetan) si spirulina&chlorella...aaaa...si Sanopil - este un lac pt crestere rapida, foarte bun, il gasesti la standul de cosmetice de la Cora (stiu de la o prietena ca este foarte bun).
In cazul in care vrei sa le si intaresti, poti sa iti faci masaj cu ulei de Ricin timp de o ora si sa mai lasi uleiul pe unghii macar 30 de minute dupa masaj.

Numai Bine!
0
31-01-2009, ora 21:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
-----------*
Il gasesti si aici, l-am cautat pe net.

Multa sanatate si unghii superbe!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  •