nu pot respira si nu ma ajuta medicamentele prescrise de doctor. help

03-01-2016
dacij
Nu este medic/terapeut
dacij
Buna! am si eu o problema...mare! am fost diagnosticata cu rinita alergica pe la 6 ani (daca tin minte bine), la vremea aceea mama nu stia foarte multe despre aceasta afectiune, am facut tratament cu aerosoli, toate bune si frumoase...bineinteles ca ai mei m-au indopat efectiv cu pastile de raceala ani de zile pentru ca nu erau capabili sa inteleaga termenul de alergie, pana intr-o zi cand lucrurile au luat-o razna si am fost la un prim control unde medicul nu prea m-a bagat in seama si mi-a dat peste nas cu o reteta cu xyzal (pt ca am observat reactii muuuult mai agresive in mom in care luam claritine - adica stranutat ore intregi fara sa ma opresc, de aici dureri de plamani, ochi rosii, bla bla) si nasorex (parca). Le-am luat doua luni timp in care am putut sa ma joc cat am vrut eu cu pisicile si sa stau in cat praf voiam pentru ca nu mai aveam nimic! Pana intr-o seara cand efectiv am avut o criza de stranutat care m-a tinut vreo 9-10 ore. Simteam ca imi stranut plamanii! LA recomandarea unui prieten care e la facultatea de medicina, mi-a zis sa incerc cu aerius sublingual. Si da, a mers de minune! Pana cand, plecand la Campina pentru a sustine probele sportive de admitere ale scolii de subofiteri, m-am trezit in timpul probei de rezistenta foarte slabita, efectiv nu mai puteam respira si am lesinat in bratele cuiva la linia de finish. Noaptea aceea a fost cea mai groaznica noapte din viata mea. Ma sufocam, nu puteam sa respir sub nicio forma, imi suierau plamanii in ultimul hal, ca un om care sta sa moara. De aici am dedus ca presiunea atmosferica mi-a daunat si plecand acasa, m-am simtit mult mai bine. La nici o luna, simtomele au revenit, mult mai puternice, m-au pus la pat. Din nou, nu puteam respira, imi suierau plamanii, tuseam in ultimul hal in speranta ca o sa pot respira, aveam febra, frisoane, stari de lesin, am vomitat de n ori de la tuse, mi-a curs sange pe nas de am umplut chiuvete intregi. Medicii au presupus ca am facut pneumonie. Au urmat doua seturi de antibiotice care m-au ajutat sa respir, dar dupa o saptamana, am ajuns la urgente pentru ca nu puteam respira din nou. Am facut ampicilina injectabila plus multe alte pastile. Nu am mai avut probleme dar am tras o sperietura grozava si am plecat val-vartej la Bucuresti la alergolog. Doamnisoara doctora mi-a zis ca nu prea crede ca as fi avut pneumonie si mi-a dat sa fac un set de analize (astept rezultatul) si am primit montelukas pastile, xyzal pastile de luat 10 zile/luna, nasorex si ventolin. M-am simtit fenomenal o luna jumatate cu medicamentele astea, dar de o saptamana nu pot respira din nou! Ventolinul nu ma ajuta absolut deloc. Nu pot dormi noaptea, tusesc non stop si ma inec. Am fost la farmacie (pt ca sunt din provincie si urm programare la alergolog este pe 11) si mi-a dat miofilin 100mg dar nu ma simt bine deloc! HEEEEEEEEEEEELP!
7 comentarii
0
03-01-2016, ora 18:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In afara de tratamentul medicamentos aveti foarte mare grija la alimentatie, ceva din obiceurile dv alimentare va intretine afectiunea ! Consultati si un medic naturist pt recomandari de dieta, ceaiuri si suplimente naturiste !
0
03-01-2016, ora 18:05
dacij
Nu este medic/terapeut
dacij
nu prea am obiceiul de a manca nesanatos. sunt o fire sportiva si mananc numai fierturi, alimente care nu contin grasimi...ma gandesc ca daca as fi avut intr-adevar astm, mi-ar fi mers medicamentele, dar nu ma simt bine deloc! multumesc frumos pentru raspuns, chiar o sa merg la un astfel de consult sa vad daca da rezultate!
0
03-01-2016, ora 22:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Standardele si criteriile de alimentatie sanatoasa la sportivii de azi sunt din ce in ce mai ciudate ! Unii se cred cei mai tari de pe Terra daca mananca 8 oua sau 300 de grame de ceafa de porc cu doar o jumatate de felie de paine, integrala si aia vezi-Doamne :), altii daca mananca un pachet de unt pe zi si o cafea fara zahar (dieta cetogenica) !

Si la fierturi una e daca tai o gaina si faci supa si tocana si manaci o saptamana numai din ele sau mananci o saptamana numai grau fiert cu nuca si niste supa de linte ! Cu prima mancare vei arata aparent foarte sanatos dar vei avea in timp gramada de belele ascunse pe cand cu al doilea meniu vei arata poate usor astenic dar vei fi mai sanatos in realitate decat toti cei din jurul tau ! :)
0
04-01-2016, ora 17:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti informatiile private si nu vi se poate scrie mesaj privat. Deblocati.
0
04-01-2016, ora 17:41
dacij
Nu este medic/terapeut
dacij
gata, cred :)
0
17-05-2016, ora 12:09
79cosmin
Nu este medic/terapeut
79cosmin
Buna ziua. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, am o problema veche de 2 luni care-mi afecteaza viata dramatic si nu reusesc sa-i dau de capat. Am o dispnee care se manifesta atunci cand stau in picioare si este multa mai usoara sau dispare atunci cand stau intins sau noaptea cand dorm. Sunt fost fumator (m-am lasat acum 2 luni cand a inceput problema), am fumat 1 pachet pe zi timp de aproximativ 15 ani. Am dureri in piept si ocazional (o data pe saptamana) expectorez/scuip cate un dop de mucus gri-verde dupa care durerile inceteaza insa dispneea persista intr-o oarecare masura. Fericirea nu dureaza mult ci doar cateva ore, cel mult o zi dupa care o iau de la capat. Am fost internat o saptamana la pneumologie si am primit hemisuccinat iv si m-am simtit foarte biune dar la 2 zile de la externare am picat inapoi. Am fost diagnosticat cu inceput de astm bronsic (treapta I) dar avand in vedere severitatea simptomelor am tot primit gradual tratament si acum am ajuns sa iau Foster (3x2pufuri pe xi), Ipravent (la nevoie... adica doza maxima pentru ca tot timpul am nevoie), singulair (o pastila seara), eurespal (2/zi) si aerius (1 pastila seara) precum si aerosol cu dexametazona si uleiuri de eucalipt, menta, pin, etc.
Am facut si analize de sange, radiologice, CT, bronhoscopie... toate ies buna. Cu toate cele de mai sus starea mea nu se inbunatateste si in general sunt mai rau pe zi ce trece.
Puteti va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac? (mentionez ca am facut multe spirometrii si sunt toate foarte bune)
0
15-09-2017, ora 13:09
RAMONA.
Nu este medic/terapeut
RAMONA.
Buna ziua, am vrut si eu sa va impartasesc experienta mea. Am fost diagnosticata cu astm alergic la varsta de 10 ani. Era ingrozitor, faceam crize de astm, nu puteam sa dorm. Atunci am ajuns la dl doctor Filip Victor Cornelius, am urmat un tratament de 3 ani si simptimele mi- au disparut complet. Pe dl doctor il gasiti in cadrul spitalului Sanador.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.