nu mi s-a prescris tratament- coci gram pozitivi

05-09-2008
Maria_Paula
Nu este medic/terapeut
Maria_Paula
Buna ziua
In urma unui examen al secretiei, la rezultate apareau coci gram pozitivi- frecventi. Am dus rezultatele doctorului de familie, care nu mi-a dat nici un tratament, dar dupa ce am citit online, acesti coci sunt streptococi si necesita un tratament cu antibiotic. Intrebarea mea este: de ce nu mi s-a prescris nici un tratament? Si mai exact, ce tratament ar trebui sa mi se prescrie, in acest caz?
Va multumesc
7 comentarii
0
05-09-2008, ora 00:00
sabauzogorean gelu
Nu este medic/terapeut
sabauzogorean gelu
buna ziua!
nu-ti pot da multe informatii, dar pot sa-ti spun ce a patit fetita mea: ca si tie, in luna mai i sa depistat un "coc pozitiv"care s-a dovedit ulterior a fii streptococ aureu. Tot la fel nu i sa facut atunci tratament, ulterior sa agravat. Din cate am inteles la cea de-a doua analiza din sputa a fost sensibil doar la vancomicina, Se pare ca tratamentul poate fii dat in urma analizei complete. Sanatate!
1
05-09-2008, ora 00:00
sabauzogorean gelu
Nu este medic/terapeut
sabauzogorean gelu
buna ziua!
nu-ti pot da multe informatii, dar pot sa-ti spun ce a patit fetita mea: ca si tie, in luna mai i sa depistat un "coc pozitiv"care s-a dovedit ulterior a fii streptococ aureu. Tot la fel nu i sa facut atunci tratament, ulterior sa agravat. Din cate am inteles la cea de-a doua analiza din sputa a fost sensibil doar la vancomicina, Se pare ca tratamentul poate fii dat in urma analizei complete. Sanatate!
0
07-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
In bacteriologie, denumirea de" Coci" se refera numai la forma bacteriei, iar denumirea "Gram pozitiv " se refera la capacitatea bacteriei de a retine un colorant utilizat in coloratia Gram.Exista multe specii bacteriene sub forma de coci(adica cu forma rotunda) asa cum exista multe care se coloreaza gram pozitiv.Asta nu inseamna ca daca la ex. bacterioscopic al secretiei faringiene ti-au iesit "coci gram pozitivi frecventi" acestia ar trebui sa fie neaparat streptococi !!! La o analiza completa de laborator, trebuie neaparat identificati acesti coci prin proceduri speciale de izolare si identificare a caracteristicilor lor ( numai asa se poate vedea daca sunt bacterii "bune" sau bacterii "rele"-care provoaca boala).Probabil ca ai nimerit la un laborator "mai sarac" care nu are o dotare corespunzatoare!! Daca mai ai nelamuriri, precizeaza te rog ce fel de secretie ti-a fost analizata(faringiana, vaginala..).Si sa nu te tratezi "dupa ureche"(la recomandarea prietenilor!) mai ales cu antibiotice pentru ca bacteriile sunt tare marsave !! Cu bine.
0
08-09-2008, ora 00:00
Maria_Paula
Nu este medic/terapeut
Maria_Paula
Va multumesc mult pentru lamuriri.Secretia era vaginala. Nu intentionez sa ma tratez dupa ureche, dar intrebarea mea este: ce trebuie sa fac, in cazul in care chiar am o problema? sau mai bine spus, ce analiza ar trebui sa mai fac, pentru a se clarifica aceasta situatie?
0
20-11-2008, ora 11:34
dady_on
Nu este medic/terapeut
dady_on
va rog din suflet sa imi oferiti un raspuns al analizelor:
examen bacteriologic-lama: 1:foarte frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
2:frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
3:frecvemnti coci gram pozitivi dispusi in diplo si ijn lanturi scurte
4:prezenti bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
5:absenti lactobacili doederlein
v-as fi foarte recunoscatoare daca ma-ti ajuta si pe mine cu un raspuns sunt putin speriata si suparata deoarecevam un prieten de 5 ani cu care nu pot intretine relatii sexuale deoarece ma doare fff tare, am suferit si o cautrizare, iar de ani d zile numai tratamente am facut ...nu stiu ce sa ma m ai fac si nu inteleg de ce am atatea probleme (mai demult am avut si candida si alte infectii)desii nu am mai avut contact cam de 4 ani!!!iar acum daca incerc sa fac sex efectiv nu pot deoarece ma doare f tare cand incearca sa intre(nu pot sal las sa intre pt ca ma doare tare)iar la intrarea in vagin mi se face o rana mica (o fisura)dupa care ma ustura;
FF important:inainte de ami schimba doctorul ginecolog rezultatul analizelor erau urmatoarele:
C II, PROCES EROzIV IMFLAMATOR (MENTIONEZ ca acxeste rezultate au fost aceeleasi timp de un an jumatate timp in care am avut si o cauterizare(dupa cauterizare la fel au fost analizele) ;urmam 3 bluni tratament mergeam la control iar analizele erau aceleasii; acum miam schimbat doctorul am facut acest examen bacteorologic si miau iesit rezultatele de suss!!
VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDETI SI MIE PT CA NU STIU CE SA MAI FAC! nam 20 de ani si vreau si eu o viata sexuala frumoasa!
ASTEPT UN RASPUNS V A ROG FRUMOS! MULTUMESC DIN SUFLET
0
25-11-2008, ora 09:42
dady_on
Nu este medic/terapeut
dady_on
va rog din suflet sa imi oferiti un raspuns al analizelor: daca se poate
examen bacteriologic-lama: 1:foarte frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
2:frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
3:frecvemnti coci gram pozitivi dispusi in diplo si ijn lanturi scurte
4:prezenti bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
5:absenti lactobacili doederlein
0
14-09-2009, ora 15:12
ralucaaa
Nu este medic/terapeut
ralucaaa
buna ziua.va rog daca puteti sa imi dati si mie un raspuns al analizelor
frotiu gram:frecvente celule epiteliale, rare leucocite, frecventi cocobacili gram pozitivi, relativi frecventi coci gram pozitivi.inca nu am ajuns la medicul de familie dar este ceva grav?va rog sa imi raspundeti.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •