nu mi-a venit ciclul de o luna si ceva...fata, 14 ani

02-05-2010
Diana-Rosalinda
Nu este medic/terapeut
Diana-Rosalinda
Buna ziua! Am 15 ani, iar ciclul mi-a venit de la 10-11 ani.Intotdeauna am avut cicluri neregulate, si de aceea cu 3ani in urma am fost la un endocrinolog, deoarece acolo m-a trimis doctorul de familie(atunci imi venea ciclul chiar si de 2 ori pe luna).Endocrinologul mi-a prescris anticonceptionale(bineinteles ca eu nu stiam ca sunt din acestea) si calciu + D3.Numaram 21 de zile din ziua in care mi-a venit ciclul si apoi luam 10 zile pastilele, repetand procedura in fiecare luna, si am luat asa 6 luni.Mi s-a reglat un timp, dupa care anul trecut m-am operat de tumora mamara dreapta, iar cauza au fost anticonceptionalele.Astfel imi sunt interzise aceste medicamente si tot ce tine de pastile hormonale.Anul trecut, la schimbarea de la iarna la primavara o luna nu mi-a venit ciclul, si m-am gandit ca e de la schimbarea brusca a anotimpurilor, in toamna la fel am fost racita si o luna nu mi-a venit.Anul acesta(2010) ultima data mi-a venit pe 1 martie si mi-a trecut pe 8-9 martie iar pe 29 cand trebuia sa-mi vina nu mi-a mai venit.In luna aprilie mi-a venit putin cate putin maro in zile diferite nu mai stiu sigur in ce zile, iar acum suntem in 2 mai si nu mi-a venit nimic concret(adica rosu).Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala.Anii trecuti eram mai stresata in legatura cu scoala, mai precis cu sportul(cu notele la sport) pt ca nu ma prea descurcam asa de bine, iar anul acesta am scutire din cauza operatiei, si sunt mult mai linistita datorita notelor pe care le am si pt faptul ca sportul(materia) nu-mi mai influenteaza mediile.Am 1, 67 inaltime si 65 kg, si stiu ca sunt prea plinuta pentru varsta mea si stiu ca sportul este bun dar anul acesta fiind si clasa a8a am hotarat sa ma axez mai mult pe invatat.Poate fi stresul o cauza a neregularitaii ciclului meu, faptul ca sunt mai linistita putin din punct de vedere emotional sau pt ca sunt prea grasuta? Mentionez ca am mai mers si cu bicicleta in limita timpului disponibil, am incercat sa mai fac efort, dar fara rezultat(in privinta ciclului).Ajutati-ma cumva, va rog frumos! Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
02-05-2010, ora 23:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul dv, un tratament homeopatic ar fi cea mai buna solutie pentru reglarea ciclului menstrual. Asta ar putea ajuta si ca sa dati jos mai usor cele cateva kilograme care va despart de greutatea ideala.
0
03-05-2010, ora 02:29
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
iin primul rand nu intra in panica, e normal la varsta ta sa ai dereglari, e vb de nivelul de progesteron din organism, cand e mare ai menstruatie des, cand e mic nu ai, trebuie sa reglezi nivelul de progesteron pt binele tau, singurelele pastile care au in componenta progesteron sunt anticonceptionalele-recomand: *Jasmine* sau Utrogestan (asta se da cu reteta si e puternic, nu ti-l recomand la varsta ta si nu ai nevoie inca).Acum ca sa intelegi mai bine de ce trebuie sa-l reglezi: progesteronul -hormonul care se ocupa cu partea feminina...este motorul care se ocupa cu ovulatia-eliminarea ovulului, cand ai ovulatie uterul recunoaste faza de procreere si ca urmare incepe sa formeze placenta, cand ovulul ajunge in uter e numai bun de fecundat...daca nu are cu ce...ca in cazul tau...ovulul moare iar placenta se desprinde, se rup membranele care o tin legata de uter, in acel moment apare sangerarea (exact ca si cum te-ai taia) incepe eliminarea placentei din uter si a sangelui aparut ca urmare a ruperii, curatarea(desprinderea totala) nu este brusca, dureaza cateva zile-ciclul...daca ai nivelul de progesteron mare in organism automat ca ai doua ovulatii, se elimina doua ovule, e normal in primii ani, pt ca esti tanara si automat ai doua cicluri la o perioada de aprox 3 saptamani diferenta, daca nivelul este scazut nu ai ovulatie, nu ai ovul, nu ai placenta de eliminat, automat nu ai nici sangerare-ciclu(menstra).Partea asta e usoara, nu ai ovulatie.mare lucru.dar partea grea este cea hormonala.e imperios obligatoriu sa ai menstra lunara, adica un nivel normal de progesteron si estrogen (si el este un hormon feminin), este un hormon care tine si de aspectul nostru.lipsa lui duce in cazul tau la maturitate foarte rapida(aspect) si trasaturi masculinizate, iar in cazul femeiilor la imbatranire prematura.asa ca pune mana si regleaza nivelul lui cu anticonceptionalele pe care ti le-am recomandat( sunt un pic mai scumpe dar nu ingrasa si nu dau efecte adverse) doar 3 luni nnu mai mult.oricum nu recomand la nimeni sa ia anticonceptionale intruna.mai ales domnisoarelor mai mari decat tine cu viata sexuala sau femeiilor.eu iau de 15 ani dar in acest ritm.3 luni DA, 3 luni NU.in perioade in care nu am chef nu iau deloc, poate cu lunile.folosesc spermicid.pelicule, e mult mai rentabil si se fol doar atunci cand ai nevoie.tin sa precizez ca nu am ramas niciodata gravida cu PELICULE insa cu pastile mi s-a intamplat pt ca pana la urma uiti sa le inghiti la timp si pana recuperezi.ai si ramas.Sper ca ti-am fost de folos.nu e de glumit.ia 3 luni maxim... daca nu vrei peste cativa ani sa ai 17 si sa ti se dea 25.
0
03-05-2010, ora 02:51
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
si inca ceva.ia-le ca in prospect, nu doar 10 zile, ia-le pe toate incepand cu prima zi a menstruatiei.nu ai de ce sa te sperii, se iau si cand ai prea des dar si cand ai f rar...pt reglare hormonala...
si un sfat pt *sunculita*-mananca ce vrei dar nu exagera si nu des.nu manca pana la saturatie.mananca exact cat sa-i dai de lucru stomacului si te simti si tu ca esti cat de cat satula, nu mai manca pana simti ca nu mai poti si nu bea lichide f mult sa iti umfli burta.incearca sa te autocontrolezi sa ii dai cate un pic mai putin stomacului nu -l mai face sa fie plin la maxim, stomacul este elastic cu cat ii dai mai mult cu atat se face mai mare si automat vei manca mai mult, daca ii dai treptat din ce in ce mai putin se va micsora si automat vei manca mai putin si vei fi si satula, daca vezi ca iti cere organismul si nu poti controla starea de foame.bea un pahar mic de apa si in 5 minute trece sau ia o lingura de smantana sau fati de lucru cu o guma sau seminte.sau fa ceva prin casa ce sa iti tina mintea ocupata.totul pleaca de la CREER...e mai mult psihic decat fizic.totul tine de autocontrol
Bafta!
0
03-05-2010, ora 09:53
Diana-Rosalinda
Nu este medic/terapeut
Diana-Rosalinda
Multumesc frumos pt sfaturi dar eu nu am voie sa iau anticonceptionale, (pt ca din aceasta cauza m-am operat de tumora mamara) si in legatura cu, , sunculita" voi urma sfaturile. Si daca nu v-ar deranja mi-ati putea da mai multe detalii despre tratamentul homeopatic(pt ca nu stiu prea multe despre acest lucru).Va multumesc!
0
03-05-2010, ora 09:56
Diana-Rosalinda
Nu este medic/terapeut
Diana-Rosalinda
anticonceptionalele sau alte pastie hormonale mi-au fost interzise de doctorul chirurg (cel care m-a operat ) si de cel ginecolog.
0
03-05-2010, ora 15:19
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
ok, am inteles, dar eu nu cred ca de la ele ai avut tumora, ai consumat prea putin si pt o perioada f mica, cumnata mea nu a luat niciodata si la 21 ani a avut tumara, la fel s-a operat, eu cred ca tine de inform genetica mostenita-ereditara, se transmite de la cel putin 7 generatii in urma.treb sa fie antecedente in familie.si ceva a declansat-o prob pastilele sau sistemul imunitar scazut.nu pastillele au fost direct responsabile pt tumora...sunt femei care iau mereu anticonceptionale, ani in sir si nu au nimic.astea ar trebui sa fie mancate de cancer si sus si jos.nu e o regula.oricum nivelul progesteronului se regleaza singur in timp asa ca nu iti mai bate capul inca, asteapta, de obicei ciclul revine singur, dar e posibil sa fie si raceala o cauza...prostia tinerelor in ziua de astazi...umblati cu soldurile goale...fie iarna, fie vara.expuneti rinichii si ovarele la frig direct si raciti.si asta se vede la menstruatie...ori e foarte lunga in zile, ori f scurta, ori e f abundenta, ori e f slab cantitativ.cand e cu dureri, cand fara.cand vine de doua ori, cand deloc...gem spitalele de tinere intre 18-30 ani care avorteaza spontan in primele luni de sarcina, sau au eminenta de avort, sau mai rau nu pot face copii si au avut viata sexuala normala sau chiar sunt la inceputul ei.intradevar e sexi pantalonul sub buric si bluza in talie.dar cosecintele sunt dezastruoase din punct de vedere al sanatatii.ca sa nu mai spun ce va asteapta la batranete din cauza acestor pantaloni care va lasa mijlocul gol.oricum incearca sa gasesti niste tratamente naturiste, sunt destule plante.
0
03-05-2010, ora 19:24
Diana-Rosalinda
Nu este medic/terapeut
Diana-Rosalinda
In familia mea nimeni nu a avut niciodata astfel de probleme(nici bunica, strabunica etc)... iar daca ma gandesc mai bine ar putea fi o raceala mai puternica( momentan folosesc si cloramina- am inteles ca e foarte buna...)..insa eu nu nu am stat prea, , dezbracata" deoarece fiin si mai grasa nu-mi, , permit sa port pantaloni pana sub buric pt ca imi ies, , sunculitele" afara si dupa parerea mea este foarte inestetic.
Acum sunt si putin racita (adik ma doare in gat, imi curge nasul etc.) si totusi mi se pare prea mare perioada in care nu mi-a venit, cu toate ca mi s-a mai intamplat chestia asta cu un an in urma (tot asa vreo luna-doua).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •