nu mi-a mai venit menstruatia de 3 ani

18-10-2008
Corinna18
Nu este medic/terapeut
Corinna18
Buna tuturor..
Ma numesc Mihaela, am 19 ani si am shi eu o problema foarte mare pe care ma chinui sa o rezolv de mai bine de 5 ani.
Prima oara mi-a venit menstra prin clasa a6a, dar niciodata regulat.Imi venea o data la 2 luni apoi din ce in ce mai rar, de 2 ori pe an.In anul 2005 am fost la mare cu cortul si am dormit pe o paturica destul de subtire.Atunci mi-a venit ciclul fara ajutor pentru ultima oara.Apoi pe la sfarsitul lui 2005 am fost la un ginecolog la mine in oras care mi-a dat duphastone de 2 ori pe zi..mi-a fost rau de la el asa ca nu am mai continuat sa il iau.Mi-a curs foarte putin iar apoi deloc.In 2007 am fost iarasi la un medic ginecolog dar de data asta in Bucuresti.Mi-a facut ecograf(am uitat sa precizez ca sunt inca virgina), si mi-a prescris duphaston o data pe zi timp de 10 zile si diane 35 timp de 6 luni.Am luat Duphastone si in a12a zi mi-a venit.Am inceput sa iau Diane si cu timpul a inceput sa imi fie foarte rau(vomitam in fiecare dimineata knd ma trezeam sa merg la liceu, aveam stari depresive, plangeam foarte des, dormeam extrem de mult, eram foarte obosita, respiram greu, ma durea in capul pieptului). Le-am luat totusi timp de 6 luni cum mi-a recomandat medicul timp in care mi-a venit menstruatia normal.Prima luna cand am luat diane, mi-a curs timp de 25 de zile, iar intr-o zi m-am speriat foarte tare ptr ca imi curgea foarte mult.Apoi dupa astea 6luni am facut o pauza de 1 luna timp in care nu mi-a venit.Mi-a recomandat sa iau alte 6 luni diane, dar situatia deja se agravase, imi era foarte rau, m-am suparat o data cu mama(tot din cauza starilor depresive) atat de rau inkt am dormit 2zile incontinuu.Atunci am incetat sa le mai iau.Asta prin octombrie 20067.Mi-a venit atunci si apoi nu mi-a mai venit deloc.In aprilie 2008 am fost la un medic in giurgiu care mi-a facut niste teste si mi-a spus ca am chisturi pe tiroida si ca mi s-a dublat nivelul testosteronului din sange din cauza la diane(am uitat sa precizez ca am probleme si cu asta, shi dupa ce ca era peste normal, acum s-a dublat).Mi-a recomandat Yasmine, dar aveam aceleasi simptome.Fiind clasa a12a, am incetat sa mai fac tratament cu anticonceptionale pentru ca vroiam sa invat si nu-mi doream starile respective.Mi-a venit iarasi atunci dupa ce am intrerupt tratamentul cu yasmine si din aprilie 2008 nu mi-a mai venit.Acum am mers la un medic homeopat.Mi-a dat nishte pastilutze de alea pe baza de plante, injectzii si electropunctura.Fac tratament de vreo 2luni dar nici un semn.Costa foarte mult si parca nu prea am incredere.Va rog din suflet daca ma puteti ajuta, daca imi puteti recomanda un medic bun care sa imi poata spune ce am, nimeni pana acum nu mi-a pus un diacnostic.Am cheltuit foarte multi bani, degeaba, si am stari foarte urate, m-am ingrasat si mi-au aparut si cosuri.ca sa nu mai zic de problemele cu parul.Astept raspuns, va multzumesc din suflet anticipat.
6 comentarii
0
18-10-2008, ora 18:37
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
încearcă la clinica parhon în bucureşti... din câte ştiu este cea mai bună pe probleme de endocrinologie.
0
18-10-2008, ora 22:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din descriere, varianta cea mai probabila este ca ar fi vorba de un sindrom de ovar polichistic. Tratamentul homeopatic este una dintre optiuni (chiar merita incercat inaintea altora), numai ca ceea ce spuneti nu are legatura cu homeopatia. Nu exista tratament homeopatic injectabil.
0
18-10-2008, ora 23:27
Corinna18
Nu este medic/terapeut
Corinna18
Pai stiu sigur k e cabinet homeopat..ca asa scrie..e undeva pe soseaua viilor, in bucuresti.acum nu stiu ce sa zic..am uitat sa precizez k la ultima ecografie mi-au spus k am un ovar mai jos si unul mai sus si ar putea fi cauza unei mari raceli...:-<nush ce sa mai fac..am impresia k n-o sa se rezolve niciodata :(
0
20-10-2008, ora 08:42
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu cred ca este o problema endocrina.si cazul meu este asemanator cu al tau, doar pe baza de yasmine imi vine ciclul.Eu am fost la Parhon pt.diagnosticare.Daca esti din Bucuresti mergi sa te internezi pt a avea un diagnostic.Eu nu sunt multumita de Parhon dar merita sa incerci.Macar stiu ca toate problemele le am de la glanda hipofizara, mai nou au aparut si la tiroida.Sincer, mergi la un endocrinolog
0
21-10-2008, ora 00:16
Corinna18
Nu este medic/terapeut
Corinna18
pai si daca tu nu esti multzumita de Parhon, de ce mi-l recomanzi?
0
22-10-2008, ora 10:34
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pt.ca doar acolo se fac investigatii complete si gratis.Daca te internezi faci o gramada de analize si se poate pune un diagnostic.Poate tu vei avea noroc sa fi tratata altfel decat mine.Sunt si medici buni acolo dar pe mine conditiile in care am fost tratata m-au dezamagit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •