nu ia in greutate la 7 luni

08-10-2013
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Buna ziua, Fetita mea are 7 luni si nu a luat nici un gram in plus fata de luna trecuta, are 7 kg...a inceput sa ia putin de la 4 luni, lua 200-300g asa ca la 4 luni am inceput diversificarea si tot degeaba...i-am sugerat pediatrei sa i facem analize dar a zis ca nu are rost sa o chinuim asa ca sa i duc probe doar din urina si scun. fata este extremd e activa, merge si in picioare sustinuta..de mancat mananca foarte bine atat san cat si legume, fructe, carnita, cereale. Ar putea fi anemie?
5 comentarii
0
08-10-2013, ora 18:44
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Evaluati cantitatea de lapte pe care fetita o ingera in 24 ore, cantarind-o inainte si dupa fiecare supt, pe parcursul unei zile intregi. Daca se va dovedi ca nu aveti suficient lapte, este necesar sa asociati laptelui de mama o formula, in completare. Nu ati mentionat greutatea de la nastere a copilului pentru a-i calcula greutatea ideala la varsta de 7 luni.
0
08-10-2013, ora 23:37
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
In primul rand greutatea pe care o are acum este de 6.7 kg ( nu am scris corect mai sus)..nascuta cu 3230g...si are 70 de cm, nascuta cu 49. Nu stiu cum as putea aprecia cantitatea de lapte pe care o mananca...va pot spune doar ca mananca destul de des, cam din ora in ora ziua dar foarte putin, cateva minute, uneori 2-3 minute pentru ca este extrem de activa si nu are rabdare sa manance, si cand suge ea se joaca si rade..noaptea mananca o data sau de doua ori...primele 3 luni a luat in jur de un kg in greutate, apoi din luna a 4 a a inceput sa scada la 200-300 de grame, dar luna aceasta deloc..Ce am mai observat e faptul ca a luat in greutate luna aceasta in prima jumatate si apoi a scazut, am cantarit o eu acasa. La fel am observat si cu 2 luni in urma, ia in prima jum apoi scade.
0
08-10-2013, ora 23:48
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Dupa o masa de lapte la san ar trebui sa fie satula pentru cel putin 2, 5 ore, chiar 3 ore. Probabil nu mai aveti suficcient lapte. Greutatea ei ideala ar fi 7730 g. Va sugerez sa completati alimentatia cu formula de lapte.
0
08-10-2013, ora 23:55
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
oare nu ar fi mai bine sa incerc sa mi maresc cantitatea de lapte? Mi-e teama ca daca ii dau completare o sa pierd de tot laptele de san
0
09-10-2013, ora 00:03
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Da, ar fi ideal. Incercati sa cresteti intervalul dintre mese ca fetita sa fie flamanda si sa manance toata portia de lapte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul