nu ia in greutate deloc la 1 an

15-03-2009
guri86
Nu este medic/terapeut
guri86
buna sunt noua pe forum si as dori sa ma ajutati.am o fetita de 1 an si 1 luna care are 8.300gr/75cm, am nascut-o cu 2.900 si 48 cm.Pediatra mi-a spus ca nu are nimic ca este vioaie si ca nu pare un copil bolnav dar totusi imi fac griji.As vrea sa-i fac niste analize dar ce fel ca sa-mi dau seama daca are ceva.VA ROG SA MA AJUTATI
12 comentarii
0
01-05-2009, ora 09:28
petrutza_cristi
Nu este medic/terapeut
petrutza_cristi
buna...am si eu o mare problema care ma macina zi de zi...am un baietel de 1 an si o saptamana si are 8.500...mancam dar greu si nu ia in greutate..sa nascut cu 4kg...sa aiba ceva?sa fie bolnav?am zis sai fac niste analize sa vedem despre ce poate fi vorba.imi puteti da un sfat va rog...
0
30-07-2009, ora 12:21
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
Buna, si eu sunt noua pe forum, problema voastra o avem si noi. eu am un baietel de 1 an si 5 luni si cantareste 9.400 kg, si a fost nascut cu 3.600 kg. mancam si noi foarte greu, iar in greutate luam si mai greu. imi stagneaza cate 3 luni si apoi mai pune cate 200-300 gr. nu stiu care sa fie cauze, am incercat aproape orice, am facut si analize dar nu este nimic in neregula.daca aveti un sfat va ascult cu placere si va multumesc frumos.
0
30-07-2009, ora 20:35
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
buna stati linistite ca nu au nimic nepotica mea la un an avea 7 kg iar acum la 5 ani are 14 kg si cumnata mea era ingrijorata iar medici au linistito ia spus dupa o serie de analize ca este sanatoasa tun si acum e la fel de sanatoasa.multa sanatate
0
31-07-2009, ora 09:00
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
ieduta am o intrebare - cumnata ta i-a dat ceva micutei pentru a lua in greutate nu ma pricep cat ar trebui sa aiba la 5 ani dar cred ca 14 kg e foarte bine. eu nu i-am dat micutului meu nimic - ma refer la vitamine din farmacii, ii dau zilnic suc de fructe si pireu de fructe ma gandesc ca i-ar fi suficient. multumesc mult pt sfaturi.pupici
0
31-07-2009, ora 10:47
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
nu cumnata mea nu i-a dat nimic si la 5 ani ar trebui sa aiba cam 17 kg.sfatul meu e sa nu-i dati vitamine si alta medicamente pt pofta de mancare.va pup
0
18-08-2009, ora 15:12
TOTH SORINA
Nu este medic/terapeut
TOTH SORINA
va salut dragi parinti, am si eu o minune de fetita KARLA-IOANA are 1an si 2luni, 8.400kg, 70cm.S-a nascut cu o greutate de 2.300kg este un copil plin de energie si vesel tot timpul pana acum imi tot faceam griji in privinta greutatii si a poftei de mancare care mai oscileaza de la o saptamana la alta dar citind de pe site mesajele voastre imi dau seama ma confrunt deocamdata cu o perioada de "normalitate"din viata micutei.Va doresc sanatatae, noroc si inspiratie!!!
0
15-09-2009, ora 15:43
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
Buna.Daca punem asa problema si eu ar trebui sa-mi fac griji dar din motivul ca puiul meu are 1 an si aproape 11 kg si 81 cm.L-am alaptat aproape 11 luni.Pana la 6 luni exclusiv alaptat si la 6 luni a avut deja 9 kg.L-am nascut cu 3300 si 50cm.Este vioi si sanatos.Nu mi se pare nici gras.Nu papam prosti ci doar multe fructe si legume.Eu sunt de parere ca fiecare copil are ritmul lui de crestere si nu putem compara 2 copii chiar daca sunt nascuti in aceiasi perioada.Conteaza "bagajul genetic", scuzati expresia.Nu va faceti griji atata timp cat sunt sanatosi.Sanatate la toate.
0
27-09-2009, ora 12:30
myhy7
Nu este medic/terapeut
myhy7
Buna.mamicilor voi spuneti ca puii vostri sunt slabi sa va spun eu cat are fetita mea; am nascuto cu2.750kg si 47 cm si are acum 11 luni si cantareste 6.600kg si masoara 69 cm e foarte vioaie nu sta nici 5min linistita, mananca foarte bine dar nu asimileaza i-am facut analizele si au iesit foarte bine. asa ca nu va faceti griji fiecare bebe are ritmu lui de crestere, daca e slab asta nu inseamna ca e bolnav. sanatate va doresc pupici
0
25-10-2009, ora 20:45
ina2206ian
Nu este medic/terapeut
ina2206ian
Buna. am un baietel de 1 an si 5 luni si are 8.200 kg. Nu stiu ce are de a mai luat in greutate de cateva luni bune. La 7 luni avea 7 kg iar acum, dupa 10 luni cantareste 8.200. Am inceput sa-i fac analize dar la cele de sange inca astept rezultatele.La proba de digestie ne-au iesit trigliceridele (grasimile neutre)mari, adica 102 fata de 50 cat trebuiau sa iasa.Sunt disperata. Precizez ca mananca foarte, foarte bine si alearga cat este ziulica de lunga. Au fost si cadre medicale care ne-au spus ca poate este ereditar ( sotul meu este slab ) si daca este asa activ sa nu ne facem probleme.Chiar nu trebuie sa ma ingrijorez ?
0
05-05-2010, ora 17:06
elena_lushu
Nu este medic/terapeut
elena_lushu
Buna ziua! Am o fetita de 4 ani si 10 luni, are 98cm si 14 kg ! Eu cred ca e prea slaba si e micuta fata de ceilalti copii ca inaltime si greutate.Medicul spune ca nu e nimic insa, eu cred ca e o problema.Creste asa incet pentru ca poate fi rahiticasau pentru ca poate avea vreo problema de crestere? Precizez ca i-am dat vigantol pana la 2 ani insa, abia acum la aproape 5 ani cand am mai facut un bebecare, acum are 1 luni ca vigantolul trebuie aruncat dupa 20 de zile de la desfacere pt ca nu mai e valabil! Acum va intreb: e posibil ca incetinerea in crestere a fetitei sa fie din acest motiv?Va rog din suflet sa mi dati un raspuns autorizat, sa -mi spuneti ce ar trebui sa fac, si ce analize, sa vedem daca e vreo problema sau doar mi se pare mie.In rest copilul e f bine e f isteata, e plina de energie, singura problema e mananca f incet. va multumesc frumos!
0
30-04-2013, ora 13:26
lucy80
Nu este medic/terapeut
lucy80
fetita mea are 4ani si 4luni si de la 1an a ramas la 11kg, nu i-a deloc in greutate, si nici in innaltime, are 92cm { la nastere a avut 2800g si 74cm}, i-am facut in Romania analize, i-au iesit bune, i-am facut anul trecut si aici in Italia si la fel au iesit f.bune, nu prea mananca, am incercat cu vitamine de tot felul pt.pofta de mancare, nici una nu a avut efect, sa vad vreo schimbare, are zile cand manaca mai bine, este energica, isteata, si ii plac fructele, nu stiu ce as mai putea face in acest sens.Doctorul pediatru mi-a spus sa nu-mi fac griji, k poate seamana cu mine, eu sunt slaba si am fost dintotdeauna desi mananc f.mult nu pun deloc pe mine, in schimb surioara ei mai mare, mai am o fetita de aproape 8 ani, are kg-le si innaltimea adecvata varstei, ba chiar a mai pus ceva pe ea in ultimul timp.{s-a nascut cu aceeasi greutate si innaltime ca si sora-sa}..si de aceea nu inteleg de ce cea mica nu i-a in greutate.Daca i-mi puteti da un sfat, va rog din suflet.Sanatate multa va doresc.
0
13-02-2014, ora 04:07
MadalinaSmp
Nu este medic/terapeut
MadalinaSmp
Buna tuturor mamicilor ! aceasi problema o avem si noi cu greutatea...la 11 luni fetita mea are 7 kg.Medicul pediatru mi-a facut creierasii pane.Am ajuns sa merg si de 2 3 ori pe saptamana la vizita, analize peste analize si e totul in regula...e viioaie, se joaca, rade nu sta locului 5 minute...m-am speriat cand o vazusem ca a stagnat si nu lua nici cum in greutate...medicul ajunse sa creada ca nu ii dau de mancare:)), il intreba pe sotul meu 'da mananca, , , , , ca sotia asa zice' (P.S. locuiesc in Italia si aici nu se ia pe 'babaeste'), i-am incercat toate felulrile de lapte praf si nu a vrut nici unul, de mancat mananca, ave zile mai bune zile cu mofturi dar ce sa facem, nu putem sa ii indopam... Asa ca am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa imi mai fac griji, m-ati mai linistit si voi citindu-va mesajele, analizele sunt ok si fiecare mama isi cunoaste cel mai bine copilul, vede daca ceva e in neregula...o zi frumoasa va doresc si sanatate tuturor ! :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: