nu ia in greutate

07-09-2011
lucig2011
Nu este medic/terapeut
lucig2011
Buna ziua va rog mult daca ma poate ajuta un doctor.sa va spun povestea mea.
Am nascut in 11 iulie 2008 o fetita de 2700 g, la 38 de sapt (dupa spusele medicilor).Nasterea a fost pe cale naturala, copilul a iesit cu cordonul in jurul gatului si a inghitit lichid, a fost tratata cu antibiotice.am iesit din maternitate pe 16 iulie cu aceeasi greutate cu care a m nascut-o.Am alaptat-o un an de zile, diversificare la 6 luni..Mentionez ca a luat f greu in greutate, ajungand la un an sa aiba 6 kg.Laptele praf nu l-a vrut.In 2009 in vara la indicatia unui medic i-am dat Tonotil cate jum de fiola pe zi si parca atunci s-a vazut un pic de modificare la greutate.Acum are 3 ani s 2 luni si cam 10 kg.Mananca orice ii dau potrivit varstei, dar mananca putin.Lapte bea cate 250 de ml la masa de 3 ori pe zi.
Analize i-am facut si nu i-a iesit nimik in neregula.I-am facut proba digestiei, testul transpiratiei, teste boala celiaca, si o sumedenie de alte analize la sange, la caca, la urina.Nu a iesit nimik rau toate bune., dar nu ia in greutate de aproape un a n nu a luat nici macar 100 de gr.
Va rog sa imi spuneti ce investigatii ar trebui sa mai fac sa o vad ca ia in greutate
Mentionez ca i-am dat sanasol la indicatiile medicului.dar nu s-au cunoscut modificari.
Va multumesc
6 comentarii
0
07-09-2011, ora 13:03
lucig2011
Nu este medic/terapeut
lucig2011
am uitat sa va ma i spun ca singura modif in analize a fost tgo marit, si la eco abdominala tot ficatul marit
0
08-09-2011, ora 07:13
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Incercati un consult homeopat la un medic homeopat bun. Multe probleme sunt la nivel celular si nu pot fi depistate cu nici un fel de analiza. Homeopatia lucreaza altfel.
0
08-09-2011, ora 11:31
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Vedeti sa nu fie celiachie asimptomatica. In cazul asta puneti-o pe dieta ca si cum ar avea boala celiaca, oricum are doar de castigat. Insa FARA asa zisele produse gluten free, sunt doar junk-food.

Cititi integral si articolul de aici, va ofera niste informatii importante.
http://forum.romedic.ro/prod/pofta_de_mancare_058122.html

Mentionati cum ati diversificat la 6 luni. Cu asa zisele cereale integrale sanatoase si lapte de vaca (sau altul) nu e o solutie viabila.
Urmariti sa reglati si flora intestinala, deci probiotice, Suport Mucosa+ reducere drastica amidon si alte surse de carbohidrati.

In schimb includeti in dieta seminte raportandu-va la continutul omega 6 si 3.
susan, dovleac, in, nuci de brazilia, migdale, floarea soarelui - au omega 6
in, canepa, salvie - omega 3

Susanul + vit gama E din canepa este renumit ca ofera hepatoprotectie eficienta. Daca sunt probleme cu ficatul restrictionati atat carbohidratii cat si fructoza. Deci FARA siropuri cu frcutoza adaugata, iar fructe, doar asa la cateva zile o feliuta.
Folositi o rasnita electrica pentru macinat semintele astea.

V-am dat doar niste ponturi evident foarte utile. Ce diagnostic are copilul dvs nu o sa aflati pe forum.
0
14-10-2011, ora 23:12
bella_sweet
Nu este medic/terapeut
bella_sweet
salut. aceasi problema o am si eu cu baietelul meu are 2 ani si 2 luni si are 9 500 kg si nu i-a ingreutate de mai bn de o jumate de an. s-a nascut prematur dar mi s-a spus ca ar fi trebuit sa ajunga la o greutate normala ca ceilalti copii. la fel ca tn teste peste teste si nimik. sper sa tinem legatura te poop
0
14-10-2011, ora 23:29
lucig2011
Nu este medic/terapeut
lucig2011
buna.ai incercat sa ii pui faina de orez in lapte daca mai bea.la mine cat de cat am vazut o mica scimbare.dar tot nu e de ajuns.id de mes e -*. mai vb o seara buna

(*modificat de admin)
0
01-08-2013, ora 10:59
gabrielaalessia
Nu este medic/terapeut
gabrielaalessia
Buna ziua, fetita mea are 2 ani si 3 luni, 88 cm si 12 kg.
nu a luat in greutate de aproximativ 4 luni, este normal ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •