nu ia in greutate

22-06-2014
adela maria
Nu este medic/terapeut
adela maria
Buna seara am si eu 2 intrebari, fetita mea de 12 luni s-a nascut cu 2, 700 kg si 48 cm, primele 6 luni a pus foarte bine pe ea, insa in urmatoarea perioada pune foarte putin, mai bine zis de 3 luni mi-a pus doar 1, 500 kg, acum in ultima luna doar 30 de grame, la 12 luni are 9, 300 kg si 71 cm, suntem in grafic insa pe mine ma alarmeaza ca nu mai pune pe ea, este vioaie, papa cam 100 ml de mancare la fiecare masa, avem 3 mese principale, plus laptele de la san de 3 ori pe zi plus noaptea se trezeste de 2 ori pt alaptat.Nu stiu daca are legatura insa de mica ne-am cobfruntat cu o DA urata si abia pe la 8 kuni s-a mai ameliorat si o tinem cat de cat sub cobtrol, din cauza asta am evitat lactatele, gluten, ou deoarece reactiona la ele, in sensul ca i se activa DA.Ea pare grasuta ca este in parametrii insa in ritmul asta mi ca o sa avem probleme.Ma tot intreb, nu combin bine mancarea, manca putin, ce sa fac si inca o intrebare cat lichid trebuia sa bea, apa, ea bea zilnic maxim 150 ml, nu pot sa silesc sa bea daca nu vrea si restul san??
2 comentarii
0
22-06-2014, ora 23:56
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Laptele de mama + apa sau sucul de fructe ii furnizeaza copilului cantitatea necesara de lichide. Regimul de excludere pentru DA poate dezechilibra nutritia fetitei, deci trebuie actualizat periodic de catre medicul alergolog.Stagnarea cresterii ponderale din ultima luna se poate corela si cu un consum caloric crescut (copil vioi, initierea mersului).
0
02-07-2014, ora 13:47
teo84
Nu este medic/terapeut
teo84
Buna ziua, fetita mea are 9 luni si doar 6500 de grame, mananca bine la ora 6-7 ii dau san, la ora 9-10 ii dau pireu de fructe, la 13-14 ii dau legume cu carne si galbenus de ou, la 18-19 ii dau cereale sau pireu de fructe iar la 21-22 ii dau san, este foarte activa se ridica daca se sprijina, sta bine in fundulet. Doamna pediatru m-a trimis sai fac analize si iau iesit bine inclusiv hemoglobina si hemoleucograma. Are doar 65 de cm, as vrea sa stiu daca are o greutate normala sau daca nu ce este de facut, mentionez ca sa nascut cu 2900 de grame si 48 de cm, va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul