nu fac diferenta intre partea stanga si partea dreapta

03-11-2006
oana85
Nu este medic/terapeut
oana85
Fac diferenta intre mana dreapta si cea stanga cu dificultate. Mereu ma incurc in explicatii cand trebuie sa dau indicatii unei persoane (confund partea dreapta cu cea stanga, trebuie sa ridic mana respectiva ca sa imi dau seama care parte e dreapta si care e stanga). De multe ori si asa spun dreapta in loc de stanga sau invers. Am auzit ca este o boala la fel ca si daltonismul sau dislexia, dar nu stiu cum se numeste si nici unde sa gasesc informatii sau un eventual tratament. Daca stie cineva despre ce este vorba, as fi recunoscatoare pentru ajutor. Multumesc.
4 comentarii
0
10-11-2006, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Daca te linisteste acest raspuns sa stii ca este o caracteristici a sexului feminin(profesorul meu de neurologie din facultate a spus-o dar nu mai imi amintesc explicatia) Acest lucru mi s-a confirmat frecvent in viata de zi cu zi. incearca sa te antrenezi fiind foarte atenta de fiecare data.
0
30-03-2007, ora 00:00
Lumi-br
Identitate neconfirmată
Lumi-br
Buna.cred ca este o problema legata in primul rand de fixarea lateralitatii si a dominantei cerebrale. De asemenea poate fi vorba de o tulburare de orientare spatiala.>dar orice ar fi nu trebuie sa fii foarte ingrijorata.Se rezolva cu exercitiu si terapie de recuperare psihomotrica.Incearca sa ramai calma si sa te concentrezi pe sarcina cum se spune, in acele momente.Nu intra in panica si vei vedea ca totul va fi bine.
0
30-03-2007, ora 00:00
alexandra - teodora
Nu este medic/terapeut
alexandra - teodora
Buna. In urma cu 2 saptamani, inainte cu 3 ore de nastere am suferit o dezlipire de placenta normal inserat (asa mi s-a spus) si copilul a murit. Eu nu fumez, nu beau, nasterea mi-a fost provocata si as vrea sa stiu care au fost cauzele deoarece niciun medic nu mi-a explicat pana acum si daca mai sunt sanse sa patesc la fel la urmatoarea sarcina. Mentionez ca am facut toate analizele sugerate de medicul ginecolog personal.
0
01-04-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Dezlipirea de placenta la nivelul cordonului ombilical in urma careia fatul moare rapid si nu se poate face nimic este o complicatie rara si imprevizibila a nasterii. din cite stiu eu cauzele nu sint clare si se poate intimpla oricui, de aceea nu te culpabiliza, incearca sa te impaci cu situatia, sa te linistesti, si incearca din nou , sigur vei avea un copil sanatos.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.